Russia dominated European Youth Championship

by Georgios Souleidis
9/4/2016 – Even though the current World Champion is from Norway and the current Women's World Champion is from China, Russia is still a superpower in chess. And the European Youth Championship that finished last week in Prague showed that Russia still has a seemingly inexhaustible pool of talented young players: Russia won no less than 15 of 36 possible medals. The remaining 21 medals were shared among 16 different nations. Results and games.

ChessBase 14 Download ChessBase 14 Download

Everyone uses ChessBase, from the World Champion to the amateur next door. Start your personal success story with ChessBase 14 and enjoy your chess even more!


Along with the ChessBase 14 program you can access the Live Database of 8 million games, and receive three months of free ChesssBase Account Premium membership and all of our online apps! Have a look today!

More...

Medal table of the European Youth Championship 2016

Medals Gold Silver Bronze
Russia 5 6 4
Armenia 2    
Spain 1 1 1
Turkeyi 1 1  
Georgia 1    
Germany 1    
Hungary 1    
Romania   1 1
Poland   1  
Belarus   1  
Bulgaria     1
Azerbaijan     1
Denmark     1
Greece     1
Slovakia     1
Slovenian     1
Czech Republic     1

U8 Girls Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 1
 
  Shvedova Alexandra RUS 1485 8,5 0,0 48,5 52,5 5 8,0
2 6
 
WCM Vlasova Olesia RUS 1301 8,0 0,0 48,0 51,5 4 7,0
3 5
 
  Maria Lia-Alexandra ROU 1356 7,0 0,0 48,5 52,5 5 7,0
4 13
 
  Bellahcene Jena FRA 1177 6,5 0,0 48,0 51,5 5 6,0
5 4
 
  Plamenova Radkova Valentina ESP 1361 6,5 0,0 43,5 46,5 4 6,0
6 9
 
  Zavivaeva Evelina RUS 1254 6,5 0,0 40,5 43,5 5 6,0
7 60
 
  Svergina Sofya RUS 0 6,5 0,0 39,5 42,5 4 6,0
8 15
 
  Ider Ariuna FRA 1116 6,0 0,0 47,5 50,5 4 6,0
9 24
 
  Chekhani Anna UKR 0 6,0 0,0 45,5 49,5 4 6,0
10 61
 
  Szczotka Klara POL 0 6,0 0,0 44,5 48,5 4 6,0

Selected games U8 Girls

 

U8 Boys Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 4
 
  Pingin Artem RUS 1560 7,5 0,0 50,0 55,0 5 7,0
2 7
 
  Mogirzan Matei-Valeriu ROU 1475 7,0 0,0 53,0 57,0 4 7,0
3 21
 
  Suleymanov Ali AZE 1378 7,0 0,0 48,5 52,0 5 7,0
4 5
 
  Habans Aguerrea Javier ESP 1544 7,0 0,0 47,5 52,0 4 6,0
5 1
 
CM Ivanov Svetlen BUL 1646 7,0 0,0 47,0 51,5 4 6,0
6 22
 
  Milanovic Marko SRB 1372 7,0 0,0 46,0 49,0 5 7,0
7 8
 
  Pashikyan Rudolf ARM 1465 7,0 0,0 46,0 48,0 4 6,0
8 10
 
  Cohen Elad ISR 1456 7,0 0,0 39,5 40,5 5 7,0
9 26
 
  Vafin Tagir RUS 1346 6,5 0,0 45,5 49,0 5 6,0
10 20
 
  Wierzbicki Dawid POL 1391 6,5 0,0 44,5 49,0 5 6,0

Selected games U8 Boys

 

U10 Girls Finals Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 2
 
WCM Gaal Zsoka HUN 1792 7,5 0,0 49,0 53,5 5 6,0
2 1
 
WCM Zvereva Margarita RUS 1930 7,5 0,0 48,5 53,0 4 7,0
3 3
 
  Nadzamova Viktoria SVK 1694 7,0 0,0 50,5 55,5 4 7,0
4 14
 
  Pawicka Magdalena POL 1501 7,0 0,0 49,5 54,0 5 6,0
5 25
 
  Mihelic Vesna SLO 1412 7,0 0,0 47,0 49,5 4 7,0
6 106
 
  Tarasenka Aliaksandra BLR 0 7,0 0,0 46,5 50,5 4 5,0
7 31
 
WCM Ivanova Dilyana BUL 1382 6,5 0,0 45,5 50,0 4 6,0
8 7
 
  Starosta Martyna POL 1624 6,5 0,0 42,0 45,5 4 6,0
9 49
 
  Kecskemeti Admira Aida IRL 1300 6,5 0,0 41,5 45,0 4 6,0
10 100
 
  Roebers Eline NED 0 6,0 0,0 50,0 54,5 5 5,0

Selected games U10 Girls

 

U10 Boys Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 2
 
  Murzin Volodar RUS 2080 7,5 0,0 50,0 54,0 4 6,0
2 5
 
  Ponomarev Grigori RUS 1978 7,5 0,0 49,0 53,5 4 7,0
3 29
 
  Stalmach Richard CZE 1735 7,5 0,0 48,0 52,0 5 7,0
4 8
 
  Siniauski Artsiom BLR 1840 7,0 0,0 49,0 52,5 4 6,0
5 1
 
  Makoveev Ilya RUS 2186 7,0 0,0 47,5 52,0 5 6,0
6 27
 
  Davtyan Arsen ARM 1752 7,0 0,0 47,5 51,0 5 6,0
7 9
 
  Vasilyev Alexey RUS 1838 6,5 0,0 51,0 55,0 5 6,0
8 6
 
  Razafindratsima Timothe FRA 1938 6,5 0,0 49,5 53,5 4 6,0
9 21
 
  Piccinno Matteo ITA 1772 6,5 0,0 47,0 51,0 5 6,0
10 3
 
  Kostolansky Sebastian Lukas SVK 2015 6,5 0,0 45,5 49,0 4 6,0

Selected games U10 Boys

 

U12 Girls Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 2
 
WCM Caglar Sila TUR 1983 8,0 0,0 50,0 54,0 5 7,0
2 4
 
WCM Garifullina Leya RUS 1906 7,5 0,0 48,0 51,5 5 6,0
3 14
 
WCM Stepanyan Eva RUS 1780 7,0 0,0 50,5 55,0 5 6,0
4 22
 
WCM Mkrtchyan Mariam ARM 1720 6,5 0,0 46,0 49,5 5 4,0
5 6
 
  Lehaci Miruna-Daria ROU 1860 6,5 0,0 45,5 50,5 5 5,0
6 1
 
  Krasteva Beloslava BUL 1996 6,5 0,0 45,5 49,0 4 5,0
7 11
 
  Wikar Martyna POL 1803 6,5 0,0 45,0 48,0 4 5,0
8 16
 
  Kirchei Viktoriia RUS 1767 6,5 0,0 44,0 48,0 4 6,0
9 21
 
  Zeliantsova Kseniya BLR 1723 6,5 0,0 40,5 42,0 4 6,0
10 8
 
  Ziegenfuss Antonia GER 1829 6,0 0,0 48,5 52,5 4 5,0

Selected Games U12 Girls

 

U12 Boys Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 3
 
CM Gharibyan Mamikon ARM 2194 8,0 1,0 54,0 59,0 5 7,0
2 24
 
CM Ozenir Ekin Baris TUR 2030 8,0 0,0 48,5 52,0 4 8,0
3 1
 
FM Bjerre Jonas DEN 2382 7,0 0,0 51,5 55,5 4 6,0
4 6
 
  Oglaza Oskar POL 2128 7,0 0,0 48,0 51,0 4 6,0
5 39
 
  Larkin Vladislav UKR 1932 7,0 0,0 47,5 51,0 5 6,0
6 26
 
FM Kacharava Nikolozi GEO 2024 7,0 0,0 45,5 49,0 4 7,0
7 32
 
CM Stukan Martin RUS 1962 7,0 0,0 44,5 49,0 4 7,0
8 19
 
  Solomon Asif ISR 2057 7,0 0,0 44,0 47,5 4 6,0
9 22
 
  Kochavi Ori ISR 2038 7,0 0,0 42,5 46,0 5 6,0
10 30
 
  Tanriverdi Enes TUR 1991 7,0 0,0 41,5 44,5 4 7,0

Selected Games U12 Boys

 

U14 Girls Finals Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 1
 
  Maltsevskaya Aleksandra RUS 2341 7,5 0,0 48,0 52,5 4 7,0
2 3
 
FM Antova Gabriela BUL 2241 7,0 0,0 47,5 51,0 4 6,0
3 7
 
WFM Zotova Anastasia RUS 2137 7,0 0,0 44,0 48,0 5 6,0
4 5
 
  Berdnyk Mariia UKR 2204 7,0 0,0 42,5 46,0 4 7,0
5 17
 
  Koroleva Evgeniya RUS 1940 7,0 0,0 41,0 44,5 4 7,0
6 8
 
WCM Peycheva Gergana BUL 2134 6,5 0,0 52,0 56,0 5 6,0
7 4
 
WFM Goltseva Ekaterina RUS 2213 6,5 0,0 51,0 55,5 5 5,0
8 19
 
  Verbin Valentina MDA 1928 6,5 0,0 45,0 48,0 4 6,0
9 2
 
WFM Solozhenkina Elizaveta RUS 2275 6,5 0,0 44,5 48,5 4 5,0
10 44
 
  Esadze Tamari GEO 1763 6,5 0,0 42,0 45,0 4 6,0

Selected Games U14 Girls

 

U14 Boys Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 17
 
  Guerra Rivera Salvador ESP 2285 7,5 0,0 47,5 52,0 5 7,0
2 12
 
FM Zarubitski Viachaslau BLR 2300 7,0 0,0 49,0 53,5 4 6,0
3 1
 
FM Esipenko Andrey RUS 2490 7,0 0,0 49,0 52,0 4 5,0
4 4
 
FM Matviishen Viktor UKR 2405 7,0 0,0 48,5 53,5 4 6,0
5 5
 
FM Lomasov Semen RUS 2383 7,0 0,0 48,0 52,5 5 6,0
6 2
 
CM Sargsyan Shant ARM 2441 6,5 0,0 52,0 56,5 4 6,0
7 14
 
FM Pultorak Jan POL 2296 6,5 0,0 46,5 50,5 4 4,0
8 7
 
FM Kozak Adam HUN 2376 6,5 0,0 46,0 49,5 4 4,0
9 22
 
CM Teclaf Pawel POL 2247 6,5 0,0 45,5 49,0 4 5,0
10 13
 
FM Shubin Kirill RUS 2298 6,5 0,0 45,0 48,5 5 5,0

Selected Games U14 Boys

 

U16 Girls Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 6
 
WFM Sieber Fiona GER 2173 8,0 0,0 47,0 51,0 5 8,0
2 5
 
WFM Garcia Martin Marta ESP 2229 7,5 0,0 45,0 48,0 4 7,0
3 1
 
WGM Tsolakidou Stavroula GRE 2363 7,0 0,0 51,5 56,0 4 6,0
4 20
 
WFM Kochukova Anna RUS 2041 7,0 0,0 41,5 43,5 5 6,0
5 4
 
WFM Avramidou Anastasia GRE 2244 6,5 0,0 50,0 54,0 4 5,0
6 22
 
  Tishova Svetlana RUS 2012 6,5 0,0 48,5 52,5 4 5,0
7 2
 
WFM Obolentseva Alexandra RUS 2339 6,5 0,0 47,0 52,0 5 6,0
8 16
 
  Avetisyan Mariam ARM 2079 6,5 0,0 45,5 49,5 5 6,0
9 15
 
WFM Radeva Viktoria BUL 2080 6,5 0,0 45,5 49,5 4 5,0
10 3
 
WFM Dimitrova Aleksandra RUS 2259 6,0 0,0 52,5 56,5 4 5,0

 


Fiona Sieber (Photo: Bernd Vökler)

Selected Games U16 Girls

 

U16 Boys Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5  Rp K rtg+/-
1 12
 
FM Fakhrutdinov Timur RUS 2375 7,5 0,0 47,5 51,0 5 6,0 2574 20 43,6
2 22
 
FM Janik Igor POL 2303 7,5 0,0 43,0 45,5 4 6,0 2485 20 39,4
3 4
 
FM Sorokin Aleksey RUS 2425 7,0 0,0 50,0 54,5 4 6,0 2533 10 12,0
4 37
 
FM Mesaros Florian AUT 2270 7,0 0,0 49,0 52,0 5 6,0 2504 20 51,2
5 8
 
FM Hakobyan Aram ARM 2404 7,0 0,0 46,0 50,0 4 5,0 2517 10 12,6
6 11
 
FM Macovei Andrei MDA 2382 6,5 0,0 48,5 52,0 4 6,0 2404 20 6,6
7 10
 
  Nikitenko Mihail BLR 2394 6,5 0,0 47,5 51,5 5 6,0 2425 10 4,5
8 38
 
FM Tuncer Tuna TUR 2263 6,5 0,0 46,5 49,5 5 5,0 2414 20 40,6
9 28
 
FM Drori Saar ISR 2290 6,5 0,0 45,5 48,5 4 5,0 2416 20 32,0
10 16
 
FM Risting Eivind Olav NOR 2347 6,5 0,0 44,5 47,5 5 5,0 2360 20 5,4

Selected Games U16 Boys

 

U18 Girls Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5 
1 2
 
WIM Khomeriki Nino GEO 2338 7,5 0,0 49,0 52,5 4 6,0
2 9
 
  Diakonova Ekaterina RUS 2172 7,0 0,0 45,5 48,5 5 6,0
3 4
 
WIM Unuk Laura SLO 2240 7,0 0,0 45,0 49,0 4 6,0
4 5
 
  Kubicka Anna POL 2209 6,5 0,0 48,0 53,0 5 5,0
5 13
 
WIM Drogovoz Irina RUS 2126 6,5 0,0 45,0 48,5 5 4,0
6 6
 
WIM Narva Mai EST 2202 6,5 0,0 42,0 46,0 4 5,0
7 10
 
WFM Vidic Teja SLO 2149 6,0 0,0 46,5 50,0 4 4,0
8 1
 
WFM Osmak Iulija UKR 2344 6,0 0,0 44,5 49,0 5 6,0
9 38
 
  Saumanaite Skaiste LTU 1905 6,0 0,0 44,0 48,0 4 3,0
10 8
 
WFM Georgescu Lena SUI 2174 6,0 0,0 42,5 46,0 4 5,0

Selected Games U18 Girls

 

U18 Boys Final Standings

Rk. SNo     Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4   TB5  Rp
1 2
 
IM Petrosyan Manuel ARM 2512 7,5 0,0 50,0 53,5 5 6,0 2684
2 1
 
IM Vavulin Maksim RUS 2559 7,0 0,0 48,5 53,5 4 6,0 2624
3 10
 
FM Santos Ruiz Miguel ESP 2440 7,0 0,0 45,5 49,0 4 6,0 2565
4 7
 
IM Jarmula Lukasz POL 2452 7,0 0,0 45,0 48,5 4 5,0 2553
5 6
 
IM Martirosyan Haik M. ARM 2461 7,0 0,0 44,0 48,0 4 7,0 2535
6 5
 
IM Bellahcene Bilel FRA 2467 6,5 0,0 50,0 54,0 4 6,0 2562
7 45
 
FM Havelka Josef CZE 2277 6,5 0,0 41,5 43,0 4 6,0 2466
8 16
 
IM Kantor Gergely HUN 2411 6,5 0,0 40,0 44,0 5 4,0 2422
9 4
 
IM Kelires Andreas GRE 2483 6,0 0,0 48,5 52,5 5 4,0 2524
10 8
 
FM Nguyen Thai Dai Van CZE 2445 6,0 0,0 47,0 51,0 4 5,0 2492

Selected Games U18 Boys

 

Tournament page



Georgios Souleidis is an International Master with a degree in media and communication studies. He is an experienced journalist, author, photographer, chess trainer, editor-in-chief for the German Bundesliga, a regular contributor to the chessbase website, German chess magazine SCHACH, and previously blogged on his own site entwicklungsvorsprung.de.
Discussion and Feedback Join the public discussion or submit your feedback to the editors


Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register