Olympiad R9: Armenia and China falter in ninth round mixup

11/23/2008 – Two major shocks pulled the two teams that had been leading all the way away from the top: Armenia lost to Israel in the open section, and the overpowering Chinese lost to Serbia in the women's section. Suddenly on this snow-covered weekend in Dresden we have Israel in the sole lead in the former and Ukraine, Poland and Serbia leading the latter section. Full illustrated report.

ChessBase 14 Download ChessBase 14 Download

Everyone uses ChessBase, from the World Champion to the amateur next door. Start your personal success story with ChessBase 14 and enjoy your chess even more!


Along with the ChessBase 14 program you can access the Live Database of 8 million games, and receive three months of free ChesssBase Account Premium membership and all of our online apps! Have a look today!

More...

38th Chess Olympiad Dresden 2008

The Olympiad is taking place from November 12th to 25th, 2008, in the Congress Hall in Dresden, Saxony, Germany. 156 teams from 152 nations are participating, with most of the top players present.

Round nine Open Section

The shocker was Armenia's loss to Israel, with Levon Aronian traumatically losing a rook ending to perennial Boris Gelfand. The final score was 2½:1½. Meanwhile Ukraine beat Russia, with the top three boards drawing and Alexander Morozevich losing to Zahar Efimenko. The result: Israel has taken the lead in the 38th Olympiad, with 16/19 match points, followed by Armenia and Ukraine, with 15/18 each. Behind them are China, England and Serbia, all with 14/18. Russia is in the next group of nine teams with 13/18 each.

Results of the top teams

Bo. 9 Armenia (ARM) Rtg
1½:2½
8 Israel (ISR) Rtg
1.1 GM Aronian Levon 2757
0 - 1
GM Gelfand Boris 2719
1.2 GM Akopian Vladimir 2679
½ - ½
GM Roiz Michael 2677
1.3 GM Sargissian Gabriel 2642
1 - 0
GM Avrukh Boris 2657
1.4 GM Petrosian Tigran L 2629
0 - 1
GM Rodshtein Maxim 2609
Bo. 21 Poland (POL) Rtg
2 : 2
11 Germany 1 (GER1) Rtg
2.1 GM Socko Bartosz 2631
½ - ½
GM Naiditsch Arkadij 2678
2.2 GM Wojtaszek Radoslaw 2599
½ - ½
GM Khenkin Igor 2647
2.3 GM Gajewski Grzegorz 2577
1 - 0
GM Gustafsson Jan 2634
2.4 GM Bartel Mateusz 2602
0 - 1
GM Fridman Daniel 2630
Bo. 1 Russia (RUS) Rtg
1½:2½
2 Ukraine (UKR) Rtg
3.1 GM Kramnik Vladimir 2772
½ - ½
GM Ivanchuk Vassily 2786
3.2 GM Svidler Peter 2727
½ - ½
GM Karjakin Sergey 2730
3.3 GM Grischuk Alexander 2719
½ - ½
GM Eljanov Pavel 2720
3.4 GM Morozevich Alexander 2787
0 - 1
GM Efimenko Zahar 2680
Bo. 22 Serbia (SRB) Rtg
2½:1½
4 Azerbaijan (AZE) Rtg
4.1 GM Ivanisevic Ivan 2658
½ - ½
GM Radjabov Teimour 2752
4.2 GM Solak Dragan 2595
½ - ½
GM Mamedyarov Shakhriyar 2731
4.3 GM Perunovic Milos 2580
½ - ½
GM Huseynov Gadir 2650
4.4 GM Vuckovic Bojan 2561
1 - 0
GM Mammadov Rauf 2631
Bo. 7 France (FRA) Rtg
1 : 3
3 China (CHN) Rtg
5.1 GM Bacrot Etienne 2705
½ - ½
GM Wang Yue 2736
5.2 GM Vachier-Lagrave Maxime 2716
½ - ½
GM Bu Xiangzhi 2714
5.3 GM Fressinet Laurent 2676
0 - 1
GM Ni Hua 2710
5.4 GM Maze Sebastien 2577
0 - 1
GM Li Chao B 2622
Bo. 37 Vietnam (VIE) Rtg
1 : 3
15 England (ENG) Rtg
6.1 GM Nguyen Ngoc Truong Son 2567
0 - 1
GM Adams Michael 2734
6.2 GM Le Quang Liem 2583
0 - 1
GM Short Nigel D 2642
6.3 GM Dao Thien Hai 2510
½ - ½
GM Howell David W L 2593
6.4 CM Nguyen Van Huy 2422
½ - ½
GM Jones Gawain C B 2548
Bo. 23 Belarus (BLR) Rtg
2 : 2
25 Slovakia (SVK) Rtg
7.1 GM Azarov Sergei 2613
0 - 1
GM Movsesian Sergei 2732
7.2 GM Aleksandrov Aleksej 2617
1 - 0
GM Ftacnik Lubomir 2571
7.3 GM Fedorov Alexei 2584
0 - 1
GM Markos Jan 2557
7.4 GM Zhigalko Andrey 2568
1 - 0
GM Petrik Tomas 2487
Bo. 34 Kazakhstan (KAZ) Rtg
1 : 3
20 Netherlands (NED) Rtg
8.1 GM Kazhgaleyev Murtas 2640
0 - 1
GM Van Wely Loek 2618
8.2 GM Kotsur Pavel 2563
½ - ½
GM Smeets Jan 2604
8.3 GM Ibrayev Nurlan 2448
½ - ½
GM Stellwagen Daniel 2605
8.4 IM Zhumabayev Rinat 2490
0 - 1
GM Werle Jan 2582
Bo. 16 Cuba (CUB) Rtg
2 : 2
5 Hungary (HUN) Rtg
9.1 GM Dominguez Perez Leinier 2719
½ - ½
GM Leko Peter 2747
9.2 GM Bruzon Batista Lazaro 2623
½ - ½
GM Almasi Zoltan 2663
9.3 GM Quezada Perez Yuniesky 2580
½ - ½
GM Balogh Csaba 2616
9.4 GM Hernandez Carmenates Holden 2580
½ - ½
GM Berkes Ferenc 2645
Bo. 30 Sweden (SWE) Rtg
1½:2½
6 Bulgaria (BUL) Rtg
10.1 GM Berg Emanuel 2623
0 - 1
GM Topalov Veselin 2791
10.2 GM Agrest Evgenij 2574
½ - ½
GM Cheparinov Ivan 2696
10.3 GM Hillarp Persson Tiger 2543
1 - 0
GM Georgiev Kiril 2645
10.4 GM Carlsson Pontus 2515
0 - 1
GM Iotov Valentin 2532
Bo. 13 India (IND) Rtg
½ :3½
10 United States (USA) Rtg
11.1 GM Sasikiran Krishnan 2694
0 - 1
GM Kamsky Gata 2729
11.2 GM Harikrishna P 2659
0 - 1
GM Nakamura Hikaru 2704
11.3 GM Ganguly Surya Shekhar 2603
½ - ½
GM Onischuk Alexander 2644
11.4 GM Geetha Narayanan Gopal 2548
0 - 1
GM Akobian Varuzhan 2606
Bo. 19 Norway (NOR) Rtg
1 : 3
28 Slovenia (SLO) Rtg
12.1 GM Carlsen Magnus 2786
½ - ½
GM Beliavsky Alexander G 2619
12.2 GM Lie Kjetil A 2526
0 - 1
GM Pavasovic Dusko 2597
12.3 GM Johannessen Leif Erlend 2545
½ - ½
GM Lenic Luka 2569
12.4 IM Hammer Jon Ludvig 2522
0 - 1
IM Borisek Jure 2548
Bo. 81 United Arab Emirates (UAE) Rtg
1 : 3
12 Spain (ESP) Rtg
13.1 IM Salem A R Saleh 2476
0 - 1
GM Shirov Alexei 2726
13.2 Ali Abdulkhaleq 2176
0 - 1
GM Vallejo Pons Francisco 2664
13.3 IM Hassan Abdullah 2287
1 - 0
GM Khamrakulov Ibragim S 2580
13.4 FM AlHuwar Jasem 2230
0 - 1
GM San Segundo Pablo 2564
Bo. 71 New Zealand (NZL) Rtg
0 : 4
17 Georgia (GEO) Rtg
14.1 GM Chandler Murray G 2515
0 - 1
GM Jobava Baadur 2664
14.2 IM Dive Russell John 2357
0 - 1
GM Izoria Zviad 2610
14.3 FM Nokes Roger I 2293
0 - 1
GM Mchedlishvili Mikheil 2615
14.4 FM Lukey Stephen G 2271
0 - 1
GM Arutinian David 2584
Bo. 39 Yug Rep Macedonia (MKD) Rtg
1½:2½
14 Romania (ROU) Rtg
15.1 GM Georgiev Vladimir 2517
1 - 0
GM Istratescu Andrei 2633
15.2 GM Nedev Trajko 2525
0 - 1
GM Parligras Mircea 2611
15.3 GM Stanojoski Zvonko 2502
½ - ½
GM Lupulescu Constantin 2594
15.4 GM Mitkov Nikola 2556
0 - 1
GM Vajda Levente 2582
Bo. 32 Denmark (DEN) Rtg
3 : 1
50 Turkey (TUR) Rtg
16.1 GM Hansen Lars Bo 2570
1 - 0
GM Gurevich Mikhail 2634
16.2 GM Nielsen Peter Heine 2662
½ - ½
IM Can Emre 2464
16.3 GM Schandorff Lars 2520
½ - ½
IM Erdogdu Mert 2449
16.4 IM Glud Jakob Vang 2444
1 - 0
IM Haznedaroglu Kivanc 2436

Top rankings (eleven match points or higher)

Rk. SNo Team Team
Gms
  + 
  = 
  - 
 TB1 
 TB2 
 TB3 
TB4
1 8 Israel ISR
9
7
2
0
16
252.5
98.0
24.0
2 9 Armenia ARM
9
7
1
1
15
268.0
103.0
25.5
3 2 Ukraine UKR
9
6
3
0
15
241.5
105.0
22.5
4 3 China CHN
9
6
2
1
14
240.0
95.0
23.0
5 15 England ENG
9
6
2
1
14
213.5
93.0
22.5
6 22 Serbia SRB
9
7
0
2
14
207.5
87.0
22.5
7 1 Russia RUS
9
6
1
2
13
250.0
107.0
21.5
8 11 Germany 1 GER1
9
5
3
1
13
246.0
106.0
22.5
9 6 Bulgaria BUL
9
6
1
2
13
241.0
87.0
25.5
10 20 Netherlands NED
9
6
1
2
13
223.5
89.0
23.5
11 25 Slovakia SVK
9
6
1
2
13
214.0
85.0
25.0
12 10 USA USA
9
6
1
2
13
207.0
90.0
23.0
13 21 Poland POL
9
6
1
2
13
206.5
85.0
24.0
14 12 Spain ESP
9
6
1
2
13
203.5
89.0
22.5
15 28 Slovenia SLO
9
6
1
2
13
202.5
86.0
23.0
16 17 Georgia GEO
9
6
0
3
12
238.0
98.0
23.0
17 5 Hungary HUN
9
5
2
2
12
236.5
97.0
22.0
18 4 Azerbaijan AZE
9
5
2
2
12
236.0
104.0
22.5
19 37 Vietnam VIE
9
5
2
2
12
218.5
96.0
23.0
20 14 Romania ROU
9
6
0
3
12
215.5
95.0
21.5
21 16 Cuba CUB
9
5
2
2
12
206.5
91.0
21.5
22 23 Belarus BLR
9
4
4
1
12
206.0
95.0
22.0
23 7 France FRA
9
5
2
2
12
200.0
100.0
20.5
24 27 Greece GRE
9
4
4
1
12
188.0
90.0
21.0
25 59 Colombia COL
9
5
2
2
12
183.5
81.0
22.5
26 49 Egypt EGY
9
6
0
3
12
174.5
82.0
22.5
27 36 Switzerland SUI
9
6
0
3
12
169.0
75.0
21.5
28 32 Denmark DEN
9
6
0
3
12
165.5
82.0
21.5
29 19 Norway NOR
9
4
3
2
11
204.0
95.0
19.5
30 30 Sweden SWE
9
5
1
3
11
194.0
91.0
21.0
31 35 Lithuania LTU
9
4
3
2
11
189.5
90.0
20.5
32 33 Uzbekistan UZB
9
5
1
3
11
189.5
81.0
23.0
33 13 India IND
9
5
1
3
11
186.0
93.0
20.0
34 40 Iran IRI
9
5
1
3
11
184.5
77.0
23.0
35 43 Latvia LAT
9
4
3
2
11
184.0
87.0
21.5
36 34 Kazakhstan KAZ
9
5
1
3
11
180.5
84.0
22.0
37 24 Croatia CRO
9
5
1
3
11
172.5
83.0
19.5
38 18 Czech Republic CZE
9
5
1
3
11
171.5
83.0
21.5
39 54 Austria AUT
9
5
1
3
11
170.5
85.0
20.5
40 26 Moldova MDA
9
4
3
2
11
169.5
86.0
19.5
41 44 Italy ITA
9
5
1
3
11
162.0
90.0
20.0
42 46 Scotland SCO
9
5
1
3
11
162.0
86.0
20.0

Round nine women's section

China suffered a shock loss to Serbia (in spite of a win by Hou Yifan), while Poland defeated the US and Ukraine Romania, both by 3:1. This put three teams in the lead: Ukraine, Poland and Serbia, with 15/18 match points each. China is suddenly in the second group, together with Georgia and Armenia.

Bo. 3 China (CHN) Rtg
1½:2½
10 Serbia (SRB) Rtg
1.1 WGM Hou Yifan 2578
1 - 0
IM Maric Alisa 2405
1.2 GM Zhao Xue 2518
0 - 1
IM Bojkovic Natasa 2420
1.3 WGM Shen Yang 2450
½ - ½
WGM Stojanovic Andjelija 2357
1.4 Tan Zhongyi 2395
0 - 1
WGM Chelushkina Irina 2360
Bo. 41 Luxembourg (LUX) Rtg
2 : 2
12 Germany 1 (GER1) Rtg
2.1 WGM Berend Elvira 2328
1 - 0
IM Paehtz Elisabeth 2471
2.2 WGM Wagener Anna 2246
1 - 0
IM Kachiani-Gersinska Ketino 2371
2.3 WFM Steil-Antoni Fiona 2166
0 - 1
WGM Michna Marta 2399
2.4 WFM Bakalarz Grazyna 2001
0 - 1
WFM Ohme Melanie 2237
Bo. 9 Poland (POL) Rtg
3 : 1
7 United States (USA) Rtg
3.1 IM Socko Monika 2434
1 - 0
IM Krush Irina 2452
3.2 IM Rajlich Iweta 2404
½ - ½
IM Zatonskih Anna 2440
3.3 WGM Zawadzka Jolanta 2378
½ - ½
WGM Goletiani Rusudan 2359
3.4 WIM Majdan Joanna 2284
1 - 0
WGM Rohonyan Katerina 2334
Bo. 2 Ukraine (UKR) Rtg
3 : 1
16 Romania (ROU) Rtg
4.1 WGM Zhukova Natalia 2488
1 - 0
IM Peptan Corina-Isabela 2430
4.2 IM Ushenina Anna 2496
½ - ½
WGM Voicu Carmen 2239
4.3 IM Gaponenko Inna 2473
½ - ½
WIM Paulet Iozefina 2307
4.4 WGM Zdebskaja Natalia 2419
1 - 0
WGM Motoc Alina 2313
Bo. 4 Georgia (GEO) Rtg
4 : 0
14 Slovenia (SLO) Rtg
5.1 GM Chiburdanidze Maia 2489
1 - 0
IM Muzychuk Anna 2508
5.2 IM Dzagnidze Nana 2503
1 - 0
WGM Krivec Jana 2345
5.3 IM Lomineishvili Maia 2437
1 - 0
WGM Srebrnic Ana 2290
5.4 IM Khukhashvili Sopiko 2409
1 - 0
WIM Rozic Vesna 2293
Bo. 29 Argentina (ARG) Rtg
½ :3½
6 Armenia (ARM) Rtg
6.1 IM Lujan Carolina 2366
½ - ½
IM Danielian Elina 2513
6.2 WGM Amura Claudia 2344
0 - 1
IM Mkrtchian Lilit 2443
6.3 WFM Plazaola Maria 2126
0 - 1
WGM Aginian Nelly 2325
6.4 WFM Amed Stephanie 2142
0 - 1
WIM Galojan Lilit 2305
Bo. 1 Russia (RUS) Rtg
3 : 1
23 Lithuania (LTU) Rtg
7.1 IM Kosintseva Tatiana 2513
½ - ½
IM Cmilyte Viktorija 2512
7.2 IM Kosintseva Nadezhda 2468
1 - 0
WIM Daulyte Deimante 2278
7.3 IM Korbut Ekaterina 2459
1 - 0
WFM Limontaite Simona 2197
7.4 WGM Pogonina Natalija 2474
½ - ½
WIM Sarakauskiene Zivile 2188
Bo. 8 Hungary (HUN) Rtg
2½:1½
24 Vietnam (VIE) Rtg
8.1 GM Hoang Thanh Trang 2483
1 - 0
WGM Le Thanh Tu 2324
8.2 IM Vajda Szidonia 2380
0 - 1
WFM Pham Le Thao Nguyen 2304
8.3 IM Madl Ildiko 2376
1 - 0
WGM Hoang Thi Bao Tram 2250
8.4 WGM Rudolf Anna 2318
½ - ½
WFM Dang Bich Ngoc 2186
Bo. 11 India (IND) Rtg
2 : 2
5 France (FRA) Rtg
9.1 IM Harika Dronavalli 2462
1 - 0
GM Sebag Marie 2533
9.2 IM Tania Sachdev 2425
½ - ½
IM Skripchenko Almira 2455
9.3 WGM Mohota Nisha 2311
½ - ½
IM Collas Silvia 2352
9.4 WGM Swathi Ghate 2320
0 - 1
WGM Milliet Sophie 2366
Bo. 13 Bulgaria (BUL) Rtg
1½:2½
43 Uzbekistan (UZB) Rtg
10.1 GM Stefanova Antoaneta 2548
1 - 0
Muminova Nafisa 2240
10.2 WGM Djingarova Emilia 2352
½ - ½
WIM Sabirova O 2185
10.3 WGM Velcheva Maria 2280
0 - 1
WFM Gevorgyan Irina 2179
10.4 WFM Raeva Elitsa 2251
0 - 1
Nodirjanova Nodira 2118
Bo. 17 Netherlands (NED) Rtg
2½:1½
20 Sweden (SWE) Rtg
11.1 GM Peng Zhaoqin 2455
½ - ½
GM Cramling Pia 2550
11.2 WIM Bensdorp Marlies 2303
½ - ½
WIM Agrest Svetlana 2258
11.3 WIM Van Weersel Arlette 2209
1 - 0
Agrest Inna 2215
11.4 Schut Lisa 2153
½ - ½
WFM Pavlovskaia Evgenia 2197

Top rankings (ten match points or higher)

Rk. SNo Team Team
Gms
  + 
  = 
  - 
 TB1 
 TB2 
 TB3 
TB4
1 2 Ukraine UKR
9
6
3
0
15
268.0
97.0
25.5
2 9 Poland POL
9
7
1
1
15
249.5
104.0
23.5
3 10 Serbia SRB
9
7
1
1
15
232.5
97.0
23.5
4 3 China CHN
9
6
2
1
14
278.5
109.0
24.0
5 4 Georgia GEO
9
6
2
1
14
269.5
97.0
25.5
6 6 Armenia ARM
9
7
0
2
14
230.0
97.0
24.0
7 7 USA USA
9
6
1
2
13
248.5
96.0
24.5
8 1 Russia RUS
9
5
3
1
13
245.0
100.0
24.0
9 8 Hungary HUN
9
6
1
2
13
229.5
97.0
23.5
10 43 Uzbekistan UZB
9
6
1
2
13
188.5
87.0
21.5
11 5 France FRA
9
5
2
2
12
224.0
90.0
25.0
12 11 India IND
9
5
2
2
12
210.0
96.0
20.5
13 17 Netherlands NED
9
6
0
3
12
202.5
97.0
20.0
14 16 Romania ROU
9
6
0
3
12
198.0
95.0
22.0
15 25 Cuba CUB
9
6
0
3
12
196.5
83.0
24.5
16 15 Slovakia SVK
9
6
0
3
12
192.0
91.0
22.0
17 14 Slovenia SLO
9
5
2
2
12
191.0
88.0
22.5
18 28 Azerbaijan AZE
9
5
2
2
12
171.5
95.0
18.5
19 19 Greece GRE
9
5
1
3
11
203.5
81.0
24.5
20 13 Bulgaria BUL
9
5
1
3
11
197.5
84.0
22.0
21 21 Israel ISR
9
4
3
2
11
194.5
89.0
20.0
22 26 Belarus BLR
9
4
3
2
11
188.5
78.0
23.0
23 24 Vietnam VIE
9
5
1
3
11
188.0
94.0
21.0
24 47 Mongolia MGL
9
5
1
3
11
184.5
93.0
19.0
25 18 Czech Republic CZE
9
5
1
3
11
183.0
83.0
22.5
26 36 Austria AUT
9
5
1
3
11
179.0
90.0
20.5
27 33 Italy ITA
9
4
3
2
11
178.0
86.0
21.5
28 27 Latvia LAT
9
5
1
3
11
178.0
81.0
22.0
29 23 Lithuania LTU
9
4
3
2
11
170.5
87.0
19.5
30 29 Argentina ARG
9
5
1
3
11
169.5
81.0
23.0
31 37 Ecuador ECU
9
5
1
3
11
168.5
86.0
20.5
32 32 Moldova MDA
9
5
1
3
11
166.5
90.0
19.0
33 34 Montenegro MNE
9
5
1
3
11
152.5
73.0
21.5
34 55 Bosnia Herzeg. BIH
9
5
1
3
11
141.0
72.0
20.0

Pictorial impressions from Round Nine

By Carsten Straub


On Saturday Dresden awoke to a landscape covered in snow


The view from our hotel window


The Ukrainian team, with Eljanov, trainer Tukmakov, Karjakin and Efimenko


Russia vs Ukraine


Peter Svidler and Vladimir Kramnik


Premonition? High media interest for this match


Zahar Efimenko, the hero of Ukrain's win over Russia


FIDE President Kirsan Ilyumshinov has arrived in Dresden


Former World Champion Anatoly Karpov chats with Ilyumzhinov advisor Berik Balgabaev


... and proceeds to watch the matches of round nine start


IBF Middleweight Champion of the World Arthur Abraham


Abraham and FIDE Vice President Israel Gelfer


The Leaders until round nine: Armenia with Vladimir Akopian and Levon Aronian


The action in round nine is under way


Armenien vs Israel, boards three and four


Germany vs Poland ended 2:2


Arkadij Naiditsch and Igor Khenkin


Ukraine vs Russia, with Ivanchuk, Karjakin and Kramnik in the picture


Alexander Morozevich, who lost to
Zahar Efimenko


Ivanchuk and Karjakin


Shakhriyar Mamedyarov and Teimour Radjabov – both drew their games


GM Dragan Solak of Serbia vs GM Shakhriyar Mamedyarov of Azerbaijan


Hungary vs Cuba


Top Hungarian GM Peter Leko


Leko chats with Leinier Dominguez before the start of their game


The suprisingly strong team from Vietnam


GM Nigel Short in great form


The Dutch team with Loek van Wely, Jan Smeets, Daniel Stellwagen abd Jan Werle


The Bulgarians with Veselin Topalov, Ivan Cheparinov, Kiril Georgiev and Iotov Valentin


USA vs India, with Gata Kamsky facing Krishnan Sasikiran


Alexej Shirov playing for Spain


The Polish women's team


Poland vs the USA


Germany vs Luxemburg


Boards three and four


Ukraine vs Romania


Serbia vs China


Jana Kriwett


Maia Lomineishvili, Nana Dzagnidze and Maia Ciburdanidze for Georgia


Slovenia vs Georgia


Svetlana Petrenko, Moldova


Elena Partac


Armenia vs Argentina


Ukraine vs Romania


Lithuania vs Russia


Russia with Kosintseva Natalija Pogonina, Ekaterina Korbut, Nadezhda and Tatiana Kosintseva


Lithuania (left) with Viktorija Cmilyte, Deimante Daulyte, Simona Limontaite and Zivile Sarakauskiene


Martha Fierro, Equador


Elina Sedina, Italy


Armenia vs Argentina



GM Yasser Seirawan, visitor in Dresden

TV ChessBase


IM Oliver Reeh with Abdel Rasik and Ahmned Adly



With GM Henrik Teske


...and GM Sebastian Siebrecht


Frederic Friedel interviews David Navara


and Iranian players Shadi Paridar und Elshan Ehsan


Elshan and Shadi


Leontxo Garcia interviews GM Paco Vallejo

Reception for the Tromsø Olympiad 2014 bid


Sami singer


GM Eric Lobron and super model Carmen Kass


Norwegian representatives Morten Sand und Børge Johan Robertsen


Frederic Friedel with Sheikh Sultan and Hisham Al-Taher of the Asian Chess Federation


The Norwegian ambassador


Frederic Friedel and the indistructable Florencio Campomanes

Pictures by Carsten Straub and André Schulz in Dresden

Live coverage on Playchess

A selection of 32 games will be broadcast live on our chess server Playchess.com. There will also be live video interviews with players after their games. If you are not a member of the Playchess community (which as of Monday, November 8th 2008 had 307,966 registered users) you can download the free PGN reader ChessBase Light, which gives you immediate access. You can also use the program to read, replay and analyse the PGN games. If you have ChessBase, Fritz or any Fritz-compatible program (Rybka, Hiarcs, Shredder) you can automatically access the server. All these programs come with a one-year subscription to Playchess. Note that if you have a trial account you may not be able to watch the games if too many registered members are logged in.

Links


Discussion and Feedback Join the public discussion or submit your feedback to the editors


Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register