ECTC R9: Netherlands win Team Championship

8/8/2005 – The European Team Championship 2005 was won by the Netherlands with 15/18 match points. Second was Israel and third France (on tiebreak). Ukraine came fifth, Russia 14th. In the women's section Poland came first with 15/18, followed by Georgia and Russia (on tiebreak). Full illustrated report.

ChessBase 14 Download ChessBase 14 Download

Everyone uses ChessBase, from the World Champion to the amateur next door. Start your personal success story with ChessBase 14 and enjoy your chess even more!


Along with the ChessBase 14 program you can access the Live Database of 8 million games, and receive three months of free ChesssBase Account Premium membership and all of our online apps! Have a look today!

More...

15th European Chess Team Championship

The Israelis, who had been dominating the men's section for much of the European Team Championship, took the last round with 3:1 against the Czech Republic. The Dutch team needed to win to take first place, and win they did.


The victorious Dutch team, with Sergey Tiviakov, Erik van den Doel, Ivan Sokolov, Jan Timman and Loek van Wely.

The team headed by Loek van Wely and with Sokolov, Tiviakov and Timman defeated Poland by 2½:1½ to win the European Team Championship 2005 in Gothenburg.


Silver for Israel, with Boris Gelfand, Emil Sutovsky, IM Alexander Caspi, Boris Avrukh, Ilia Smirin and Sergey Erenberg.

The final score: 15/18 match points, with 22/36 board points. Israel had 14/18 and 23.5/36 respectively. Third were the French, who scored 13/18 with 21.5/36 board points, exactly the same as the Greek team. But the French had a better Buchholz, 184.0 vs 166.5 for the Greeks.


Bronze for the French, with Iossif Dorfman, Christian Bauer, Laurent Fressinet, Etienne Bacrot and Joël Lautier. On the right team captain Mikhail Gurevich.

In the women's section the contenders Poland and Georgia both drew their matches (to Armenia and Greece respectively) and ended up at the top of the table. The Polish team had 15/18 match points, the Georgians 14/18, so that Poland took Gold and Georgia Silver. There was a match point tie for third, with both Russia and Bulgaria scoring 12/18. But the Russians had one board point more and took Bronze.


The Gold Medalists from Poland: Iweta Radziewicz, Jolanta Zawadzka, Marta Zielinska, Joanna Dworakowska, Monika Socko.


Bronze for Russia, with Nadezhda Kosintseva, Alisa Galliamova, Alexandra Kosteniuk, Ekaterina Kovalevskaya and Tatiana Kosintseva.

All photos by compliments of Pufichek

Round 8, Men – 07.08.2005

9.1 12 Poland 1½ - 2½ 6 Netherlands
1 GM Kempinski Robert 2619 ½ : ½ GM Van Wely Loek 2655
2 GM Socko Bartosz 2615 0 : 1 GM Sokolov Ivan 2691
3 GM Wojtaszek Radoslaw 2591 ½ : ½ GM Tiviakov Sergei 2678
4 GM Markowski Tomasz 2564 ½ : ½ GM Timman Jan 2625
9.2 9 Czech Republic 1 - 3 2 Israel
1 GM Navara David 2663 ½ : ½ GM Gelfand Boris 2724
2 GM Hracek Zbynek 2591 0 : 1 GM Sutovsky Emil 2674
3 GM Stocek Jiri 2592 ½ : ½ GM Smirin Ilia 2652
4 GM Votava Jan 2542 0 : 1 GM Avrukh Boris 2652
9.3 17 Greece 2½ - 1½ 14 Georgia
1 GM Kotronias Vasilios 2587 ½ : ½ GM Azmaiparashvili Zurab 2672
2 GM Papaioannou Ioannis 2578 ½ : ½ GM Jobava Baadur 2621
3 GM Banikas Hristos 2548 1 : 0 IM Pantsulaia Levan 2510
4 GM Mastrovasilis Dimitrios 2563 ½ : ½ GM Mchedlishvili Mikheil 2549
9.4 15 Serbia and Montenegro ½ - 3½ 5 France
1 GM Damljanovic Branko 2612 ½ : ½ GM Bacrot Etienne 2729
2 GM Markus Robert 2591 0 : 1 GM Lautier Joel 2672
3 GM Ivanisevic Ivan 2577 0 : 1 GM Fressinet Laurent 2627
4 GM Solak Dragan 2557 0 : 1 GM Bauer Christian 2641
9.5 3 Ukraine 3 - 1 21 Croatia
1 GM Ivanchuk Vassily 2752 ½ : ½ GM Kozul Zdenko 2585
2 GM Eljanov Pavel 2639 ½ : ½ GM Palac Mladen 2566
3 GM Moiseenko Alexander 2664 1 : 0 GM Zelcic Robert 2522
4 GM Karjakin Sergey 2645 1 : 0 GM Dizdar Goran 2518
9.6 11 Hungary 2 - 2 7 Azerbaijan
1 GM Almasi Zoltan 2619 ½ : ½ GM Radjabov Teimour 2682
2 GM Gyimesi Zoltan 2628 0 : 1 GM Mamedyarov Shakhriyar 2646
3 GM Ruck Robert 2546 ½ : ½ GM Gashimov Vugar 2594
4 GM Balogh Csaba 2537 1 : 0 GM Guseinov Gadir 2585
9.7 22 Slovenia 2 - 2 10 Germany
1 GM Beliavsky Alexander 2599 ½ : ½ GM Lutz Christopher 2616
2 GM Pavasovic Dusko 2566 0 : 1 GM Graf Alexander 2605
3 GM Mikhalchishin Adrian 2526 ½ : ½ GM Dautov Rustem 2595
4 IM Borisek Jure 2509 1 : 0 GM Kritz Leonid 2544
9.8 20 Sweden 1 2 - 2 1 Russia
1 GM Agrest Evgenij 2592 0 : 1 GM Svidler Peter 2738
2 GM Hellsten Johan 2582 0 : 1 GM Dreev Alexey 2698
3 GM Berg Emanuel 2539 1 : 0 GM Bareev Evgeny 2688
4 GM Hillarp Persson Tiger 2511 1 : 0 GM Timofeev Artyom 2661
9.9 4 Armenia 4 - 0 25 Estonia
1 GM Akopian Vladimir 2705 1 : 0 GM Kulaots Kaido 2570
2 GM Aronian Levon 2724 1 : 0 IM Kanep Meelis 2491
3 GM Lputian Smbat 2629 1 : 0 IM Sepp Olav 2462
4 GM Anastasian Ashot 2595 1 : 0 IM Seeman Tarvo 2405
9.10 26 Macedonia 1½ - 2½ 8 Romania
1 GM Georgiev Vladimir 2532 ½ : ½ GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2679
2 GM Nedev Trajce 2530 0 : 1 GM Nevednichy Vladislav 2583
3 IM Kizov Atanas 2418 ½ : ½ GM Parligras Mircea 2571
4 IM Stamenkov Vanco 2391 ½ : ½ IM Lupulescu Constantin 2542
9.11 28 Norway 1½ - 2½ 19 Switzerland
1 GM Johannessen Leif 2543 1 : 0 GM Korchnoi Viktor 2615
2 GM Lie Kjetil A. 2472 0 : 1 GM Pelletier Yannick 2603
3 IM Elsness Frode 2440 ½ : ½ GM Gallagher Joseph 2544
4 FM Bae Torstein 2316 0 : 1 GM Jenni Florian 2494
9.12 18 England 2½ - 1½ 24 Lithuania
1 GM McShane Luke 2625 1 : 0 GM Rozentalis Eduardas 2567
2 GM Speelman Jonathan 2549 ½ : ½ GM Sulskis Sarunas 2535
3 GM Gormally Daniel 2557 ½ : ½ GM Kveinys Aloyzas 2510
4 GM Pert Nicholas 2493 ½ : ½ IM Sakalauskas Vaidas 2473
9.13 23 Spain 4 - 0 32 Ireland
1 GM Illescas Cordoba Miguel 2624 1 : 0 GM Baburin Alexander 2523
2 GM San Segundo Pablo 2514 1 : 0 IM Kelly Brian 2504
3 IM Lopez Martinez Josepl 2507 1 : 0 IM Collins Sam 2413
4 IM Perez Candelario Manuel 2504 1 : 0 IM Orr Mark 2305
9.14 27 Iceland 1½ - 2½ 29 Sweden 2
1 GM Stefansson Hannes 2579 ½ : ½ GM Andersson Ulf 2584
2 IM Kristjansson Stefan 2459 ½ : ½ GM Karlsson Lars 2472
3 IM Thorfinnsson Bragi 2448 0 : 1 FM Carlsson Pontus 2394
4 IM Gunnarsson Arnar 2438 ½ : ½   Lindberg Bosse 2359
9.15 37 Belgium 0 - 4 16 Denmark
1 IM Dutreeuw Marc 2361 0 : 1 GM Nielsen Peter Heine 2668
2 IM Van Der Stricht Geert 2400 0 : 1 GM Schandorff Lars 2519
3 IM Claesen Pieter 2384 0 : 1 IM Palo Davor 2519
4 FM Docx Stefan 2310 0 : 1 GM Hansen Sune Berg 2568
9.16 30 Finland 2 - 2 33 Austria
1 GM Nyback Tomi 2571 ½ : ½ IM Neubauer Martin 2468
2 IM Sammalvuo Tapani 2441 ½ : ½ IM Lehner Oliver 2428
3 IM Karttunen Mika 2409 ½ : ½ IM Lendwai Reinhard 2416
4 IM Maki-Uuro Miikka 2390 ½ : ½ IM Danner Georg 2408
9.17 35 Turkey 2½ - 1½ 13 Bulgaria
1 IM Atakisi Umut 2437 ½ : ½ GM Georgiev Kiril 2666
2 IM Haznedaroglu Kivanc 2430 ½ : ½ GM Cheparinov Ivan 2634
3 IM Erdogdu Mert 2403 ½ : ½ GM Spasov Vasil 2551
4   Esen Baris 2301 1 : 0 IM Bojkov Dejan 2522
9.18 34 Sweden 3 3½ - ½ 39 Wales
1 IM Hall Jesper 2487 1 : 0 FM Jones Richard 2325
2   Ong Kezli 2371 ½ : ½   Kett Tim 2192
3   Tikkanen Hans 2316 1 : 0   Trevelyan John 2196
4 FM Olsson Linus 2352 1 : 0   Spice Alan 2175
9.19 36 Scotland 2 - 2 38 Luxemburg
1 GM McNab Colin 2451 1 : 0 IM Bakalarz Mieczyslaw 2423
2 IM Shaw John 2449 0 : 1 IM Berend Fred 2374
3 IM Muir Andrew 2322 ½ : ½ WGM Berend Elvira 2350
4   Grant Jonathan 2273 ½ : ½   Weber Jean-Marie 2262
9.20 31 Italy 3½ - ½ 40 Cyprus
1 GM Godena Michele 2522 1 : 0   Antoniou Antonis 2198
2 IM D'Amore Carlo 2463 1 : 0   Kassinopoullos Doros 2094
3 FM Bruno Fabio 2425 1 : 0   Kyriakidis Thrasos 2144
4 FM Mogranzini Roberto 2363 ½ : ½   Klerides Paris 2224

Round 9, Women – 07.08.2005

9.1 7 Armenia 2 - 2 4 Poland
1 IM Danielian Elina 2433 ½ : ½ IM Radziewicz Iweta 2447
2 IM Mkrtchian Lilit 2447 ½ : ½ IM Socko Monika 2465
3 WIM Aginian Nelly 2324 ½ : ½ WGM Zawadzka Jolanta 2402
4 WIM Galojan Lilit 2223 ½ : ½ WGM Zielinska Marta 2410
9.2 13 Greece 2 - 2 2 Georgia
1 IM Dembo Yelena 2428 ½ : ½ IM Khurtsidze Nino 2449
2 WGM Botsari Anna-Maria 2297 ½ : ½ IM Lomineishvili Maia 2420
3 WGM Makropoulou Marina 2287 ½ : ½ IM Dzagnidze Nana 2438
4 WIM Fakhiridou Ekaterini 2272 ½ : ½ IM Arakhamia-Grant K. 2423
9.3 11 Bulgaria 2 - 2 1 Russia
1 GM Stefanova Antoaneta 2501 ½ : ½ GM Kosteniuk Alexandra 2516
2 WGM Voiska Margarita 2328 ½ : ½ IM Kosintseva Nadezhda 2490
3 WGM Djingarova Emilia 2277 ½ : ½ IM Kovalevskaya Ekaterina 2471
4 WGM Velcheva Maria 2274 ½ : ½ IM Kosintseva Tatiana 2477
9.4 6 Serbia and Montenegro 2 - 2 10 Romania
1 IM Maric Alisa 2415 ½ : ½ IM Peptan Corina-Isabela 2411
2 WGM Bojkovic Natasa 2386 ½ : ½ IM Foisor Cristina Adela 2402
3 WGM Prudnikova Svetlana 2370 ½ : ½ WGM Olarasu Gabriela 2306
4 WGM Chelushkina Irina 2330 ½ : ½ WIM Calotescu Ana-Cristina 2273
9.5 9 Germany ½ - 3½ 3 Ukraine
1 IM Paehtz Elisabeth 2421 0 : 1 WGM Zhukova Natalia 2478
2 IM Kachiani-Gersinska K. 2416 0 : 1 IM Lahno Kateryna 2498
3 WIM Nill Jessica 2323 ½ : ½ WGM Ushenina Anna 2389
4 WIM Mietzner Tina 2286 0 : 1 IM Vasilevich Tatjana 2393
9.6 21 Lithuania 1½ - 2½ 12 Netherlands
1 WGM Ciuksyte Dagne 2341 ½ : ½ GM Peng Zhaoqin 2405
2 WIM Zaksaite Salomeja 2237 0 : 1 IM Bosboom-Lanchava Tea 2363
3   Limontaite Simona 2095 0 : 1 FM Schuurman Petra 2266
4   Daulyte Deimante 2195 1 : 0 WIM Muhren Bianca 2269
9.7 5 Hungary 2½ - 1½ 17 Czech Republic
1 IM Madl Ildiko 2382 ½ : ½ IM Jackova Jana 2386
2 IM Vajda Szidonia 2392 0 : 1 WIM Sikorova Olga 2232
3 WGM Gara Anita 2372 1 : 0   Kulovana Eva 2137
4 WGM Lakos Nikoletta 2313 1 : 0   Pertlova Sona 2086
9.8 18 England 2 - 2 14 Slovenia
1 IM Houska Jovanka 2342 ½ : ½ WGM Muzychuk Anna 2364
2 IM Lalic Susan 2362 0 : 1 WIM Srebrnic Ana 2289
3 WIM Richards Heather 2150 1 : 0 WIM Kaps Darja 2319
4 WFM Gilbert Jessie 2151 ½ : ½ WFM Rozic Vesna 2192
9.9 15 Israel 3 - 1 19 Spain
1 IM Klinova Masha 2384 ½ : ½ WGM Calzetta Monica 2282
2 WGM Borsuk Angela 2342 1 : 0 WIM Hernandez Yudania 2234
3 WGM Igla Bella 2299 1 : 0 WFM Trujillo Delgado Dafnae 2219
4 WIM Tsifanskaya Ludmila A 2190 ½ : ½ WIM Llaneza Vega Patricia 2180
9.10 8 France 3 - 1 22 Switzerland
1 IM Skripchenko Almira 2437 1 : 0 WGM Lematschko Tatjana 2205
2 WGM Milliet Sophie 2321 0 : 1 WFM Seps Monika 2173
3 WGM Lallemand Roza 2287 1 : 0 WCM Wilson Alexandra 2056
4 WIM Muller Anne 2169 1 : 0   Roelli Corinne 2001
9.11 16 Sweden 1 4 - 0 23 Iceland
1 GM Cramling Pia 2494 1 : 0 WGM Ptacnikova Lenka 2204
2 WIM Agrest Svetlana 2270 1 : 0   Thorsteinsdottir Gudlaug 2132
3 WIM Johansson Victoria 2218 1 : 0 WIM Gretarsdottir Lilja 2046
4 WFM Pavlovskaia Evgenia 2174 1 : 0   Fridthjofsdottir Sigurl 1963
9.12 24 Sweden 2 1 - 3 20 Croatia
1   Jiretorn Eva 2134 1 : 0 WGM Medic Mirjana 2268
2   Horn Emilia 2041 0 : 1 WIM Sargac Rajna 2242
3   Agrest Inna 1984 0 : 1 WIM Macek Vlasta 2211
4   Frisk Ellinor 1991 0 : 1 WIM Jelica Mara 2191
9.13 26 Austria 1 - 3 25 Turkey
1 WFM Kopinits Anna-Christina 2124 0 : 1 WIM Yildiz Betul Cemre 2155
2 WFM Horvath Maria 2039 ½ : ½ WFM Topel Zehra 2081
3   Sommer Sonja 2053 ½ : ½ WIM Cinar Corlulu Nilufer 2038
4   Nagy Laura 1933 0 : 1 WFM Bayrak Asli 1967

Final standings Men / Women

Rk. Team (Men) TB1 TB2 TB3
1 Netherlands 15 22.0 191.5
2 Israel 14 23.5 179.5
3 France 13 21.5 184.0
4 Greece 13 21.5 166.5
5 Ukraine 12 23.5 162.0
6 Poland 12 21.5 177.5
7 Georgia 12 19.5 183.5
8 Germany 11 20.0 178.5
9 Azerbaijan 11 19.5 185.5
10 Czech Republic 11 19.5 179.5
11 Serbia Montenegro 11 19.0 172.0
12 Armenia 10 23.0 166.0
13 England 10 21.0 159.5
14 Russia 10 20.5 167.5
15 Sweden 1 10 20.0 149.0
16 Romania 10 19.0 178.5
17 Hungary 10 19.0 178.0
18 Croatia 10 19.0 165.0
19 Switzerland 10 19.0 162.0
20 Slovenia 10 18.0 170.5
21 Denmark 9 21.5 155.5
22 Spain 9 19.0 158.5
23 Sweden 2 9 18.0 160.0
24 Finland 8 18.0 148.5
25 Norway 8 17.0 154.5
26 Macedonia 8 17.0 151.0
27 Estonia 8 15.0 170.5
28 Austria 7 17.0 146.0
29 Lithuania 7 16.5 174.0
30 Iceland 7 16.5 164.0
31 Italy 7 15.5 143.5
32 Ireland 7 15.0 149.5
33 Turkey 7 15.0 131.0
34 Sweden 3 7 14.5 165.5
35 Bulgaria 6 17.5 162.0
36 Luxemburg 6 15.0 127.5
37 Belgium 6 14.5 144.5
38 Scotland 5 13.5 146.0
39 Wales 4 11.0 131.5
40 Cyprus 0 3.5 140.5
Rk. Team (Women) TB1 TB2 TB3
1 Poland 15 23.0 185.0
2 Georgia 14 21.5 184.0
3 Russia 12 22.0 182.0
4 Bulgaria 12 21.0 169.5
5 Romania 11 21.5 163.5
6 Armenia 11 21.0 167.5
7 Ukraine 11 20.5 187.5
8 Hungary 10 20.0 169.5
9 Serbia Montenegro 10 19.5 176.0
10 Netherlands 10 19.5 175.5
11 Greece 10 19.0 171.5
12 Israel 10 18.0 172.0
13 England 9 20.5 138.0
14 Germany 9 19.5 164.5
15 Lithuania 9 19.5 159.0
16 France 9 19.0 159.5
17 Sweden 1 9 18.5 151.0
18 Slovenia 9 17.0 154.5
19 Czech Republic 8 19.0 154.5
20 Turkey 8 19.0 132.0
21 Spain 8 17.5 171.0
22 Croatia 8 16.0 143.0
23 Switzerland 6 11.0 153.0
24 Sweden 2 4 11.0 145.0
25 Iceland 1 7.0 143.5
26 Austria 1 7.0 140.0

15th European Chess Team Championship

Download all the games in zipped PGN – Tournament report links
Men
R1m
R2m
R3m
R4m
R5m
R6m
R7m
R8m
R9m
All
Women
R1w
R2w
R3w
R4w
R5w
R6w
R7w
R8w
R9w
All
Reports
Rep.1
Rep.2 Rep. 3
Rep.4
Rep.5 Rep.6
Rep.7
Rep.8 Rep.9
-
  • Official web site
    The organisers have promised to broadcast between 24 and 32 games live each day. This means that between 6 and 8 whole matches will be covered.

  • Radio ChessBase
    IM Jacob Aagaard will provide live interviews and analysis of the games, starting each evening at 20:30h CEST. You can follow live games and listen to the commentary in the broadcast room of the Playchess.com server.

Discussion and Feedback Join the public discussion or submit your feedback to the editors


Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register