Asian Youth Championship in Teheran

7/24/2008 – Chess is a primordial sport, but children can also play it fairly well. Last week, ancient Persian hosted the 2008 Asian Youth Chess Championship. A large number of extremely talented girls and boys, from the largest and most populated continent, competed in twelve different sections, widely varied, from lively playful eight-year-olds to romantic fall-in-love eighteen-year-olds. Illustrated report.

Komodo 12 Komodo 12

In computer chess there is no getting past Komodo, a two-time ICGA Computer World Chess Champion. Find out how Komodo can take your game to the next level!

More...

Chess in Iran: Asian Youth Championship in Teheran

Report by FM Arash Akbarinia

The 2008 Asian Youth Chess Championship took place in the building of Iran Chess Federation, July 15-22. The presence of two hundred and twenty-two players from fifteen countries, including three International Masters, one Woman International Master, twelve Fide Masters and ten Woman Fide Masters, warmed up the tournament indescribably.


The boys' playing hall


The girls' playing hall

On Monday, July 21st, the last round of the 2008 Asian Youth Chess Championship finished. Thirty-six players won the medals, but the others also obtained many valuable things. I dare to say that winning a medal is not the single aim of this tournament. I have personally taken part in many similar festivals – learning about different cultures and meeting fabulous friends from all over the world was the best souvenir that I have collected.

Girls U8

Final Ranking after 7 Rounds
Rk. Name FED Rtg Pts.
1 Abdumalik Zhansaya KAZ 0 6.5
2 Sagar Tejaswini IND 0 6.0
3 Vu Thi Dieu Uyen VIE 0 5.0
4 Savant Riya IND 1407 4.0
5 Al Mansouri Mouza UAE 0 4.0
6 Najib Rezvan IRI 0 4.0
7 Dilmi Udaransi Jayawardhana SRI 0 4.0
8 Fatehi Kimia IRI 0 3.5
9 Nominerdene Davaademberel MGL 0 3.0
10 Nosratian Ava IRI 0 3.0
11 Praveena Dimagi Diyagu Hennadige SRI 0 3.0
12 Abdulzahra Sali IRQ 0 2.5
13 Al Neyadi Aysha UAE 0 2.5
14 Partouvi Fatemeh IRI 0 2.0
15 Silva Kashmira Anjali SRI 0 1.5
16 Humaid Wadima UAE 0 1.5


From left to right: Gold Medallist Zhansaya Abdumalik from Kazakhstan, Bronze Medalist Vu Thi Dieu Uyen from Vietnam and Silver Medalist Tejaswini Sagar from India.

Boys U8

Final Ranking after 7 Rounds
Rk. Name FED Rtg Pts.
1 Omidi Arya IRI 0 6.0
2 Nigmatov Ortik UZB 0 5.5
3 Grahesh Y. IND 0 5.0
4 Tran Minh Thang VIE 0 5.0
5 Ghanbarzadeh Reza IRI 0 4.0
6 Turar Dostan KAZ 0 4.0
7 Srivastava Adarsh IND 0 3.5
8 Sharipov Munirjon TJK 0 3.5
9 Olamaei Alireza IRI 0 3.5
10 Mirissage D.o. SRI 0 3.0
11 Gamage Kavindu Niketh Hiyare SRI 0 2.5
12 Talal Mahmoud UAE 0 1.5
13 Ratnayake L L N SRI 0 1.5
14 Al Taher Saeed Tariq UAE 0 0.5


From left to right: third place Ortik Nigmatov from Uzbekistan, first place Arya Omidi from Iran and second place Y. Grahesh from India.

Girls U10

Final Ranking after 9 Rounds
Rk. Name FED Rtg Pts.
1 Mahalakshmi M. IND 1682 8.0
2 Ivana Maria Furtado IND 1836 6.5
3 Monnisha G K. IND 1741 6.0
4 Sweety Patel IND 1902 6.0
5 Derakhshani Dorsa IRI 0 5.5
6 Ghaziolsharif Kimiya IRI 0 5.5
7 Shoumi Mukerjee IND 1790 5.5
8 Vu Thi Dieu Ai VIE 0 5.0
9 Seyfikar Sima IRI 0 5.0
10 Tokhirjonova Gulrunhbergin UZB 0 5.0
11 Alijanzadeh Mohadeseh IRI 0 4.5
12 Omurbekova Diana KGZ 0 4.5
13 Jargalmaa Sarantuya MGL 0 4.5
14 Tharusha Nirmanie SRI 0 4.5
15 Sadykova Yasmin KAZ 0 4.5
16 Muhsen Suhila IRQ 0 4.0
17 Albekova Dilara KAZ 0 4.0
18 Jayaratne J P S S SRI 0 4.0
19 Al Zadjali Maram UAE 0 3.0
20 Sayali Mokhpochoi TJK 0 2.5
21 Mariyam Abdulaziz UAE 0 0.5
22 Al-dhahrei Sheikha UAE 0 0.5


From left to right: Silver Medallist Maria Furtado Ivana, Gold Medallist M. Mahalakshmi and Bronze Medallist G K. Monnisha all from India.

Boys U10

Final Ranking after 9 Rounds
Rk. Name FED Rtg Pts.
1 Ghosh Diptayan IND 2028 7.5
2 Mousavi Seyed Khalil IRI 2065 7.5
3 Mahapatra Sidhant IND 1995 7.5
4 Mohineesh C.H. IND 1948 6.0
5 Nguyen Ngoc Minh Tri VIE 0 5.5
6 Bahmani Amir Mohammad IRI 0 5.0
7 Ashirov Sanzhar KAZ 0 5.0
8 Asgharzadeh M.reza IRI 0 5.0
9 Jaferian Koosha IRI 1609 4.5
10 Zhakypov Artur KGZ 0 4.5
11 Irgaliyev Alikhan KAZ 0 4.0
12 Baatardoj Batkhishig MGL 0 4.0
13 Vojdani Sivash IRI 0 4.0
14 Fahad Saeed Ahmed UAE 0 4.0
15 Paththini Wasam Chathupa Induwar SRI 0 4.0
16 Nasriddinov Umar TJK 0 3.5
17 Kuruppu Kdsd SRI 0 3.0
18 Saeed San IRQ 0 2.5
19 Al Rashedi Mayed UAE 0 2.0
20 Al Zidjali Khalifa UAE 0 1.0


From left to right: Vice-Champion Khalil Mousavi from Iran, third place Sidhant Mahapatra and champion Diptayan Ghosh both from India.

Girls U12

Final Ranking after 9 Rounds
Rk. Name FED Rtg Pts.
1 Khademalsharieh Sarasadat IRI 1769 8.0
2 Rathore Sonakshi IND 1838 7.0
3 Pratyusha Bodda IND 1933 7.0
4 Saduakasova Dinara KAZ 0 6.5
5 Nandhidhaa P.V., IND 1797 5.0
6 Do Hoang MinhTho VIE 0 5.0
7 Moradi Kimia IRI 1790 5.0
8 Tran Le Dan Thuy VIE 0 5.0
9 Kahramanova Mohinur UZB 1886 4.5
10 Parpieva Nodirabegin UZB 0 4.5
11 Navya Vyshnavi Mannepalli IND 1752 4.5
12 Bagheri Taleghani Nadia IRI 0 4.0
13 Zhaksybek Yenglik KAZ 0 4.0
14 Bayarsaikhan Yanjinilkham MGL 0 3.0
15 Momynalieva Shaadat KGZ 0 3.0
16 Afolayyan Marjona UZB 0 3.0
17 Egodage Y.p. SRI 0 1.0
18 Reem Al Zadjali UAE 0 1.0


From left to right: Second place Sonakshi Rathore from India, third place Bodda Pratyusha also from India and first place Sara Khademalsharieh from the host country.

Boys U12

Final Ranking after 9 Rounds
Rk.   Name FED Rtg Pts.
1 FM Girish A. Koushik IND 2108 7.5
2   Javanbakht Nima IRI 1942 6.0
3   Gagare Shardul IND 2070 6.0
4   Tran Tuan Minh VIE 2029 6.0
5   Das Sayantan IND 2135 6.0
6   P V S M Praveen Kumar IND 1984 6.0
7   Shiven Khosla IND 2141 5.5
8   Le Huu Thai VIE 1878 5.5
9   Guseynov Alihan UZB 0 5.0
10   Sokhanvarian Pedram IRI 0 5.0
11 FM Kowsarinia Amir IRI 1990 4.5
12   Jung Ho Jin KOR 1869 4.5
13   Artemenko Oleg UZB 2012 4.5
14   Premachandra DM SRI 0 4.5
15   Mirzaei Saleh IRI 1962 4.5
16   Zhanbai uulu Zhokhar KGZ 0 4.0
17   Saranapala J. Nimantha SRI 0 4.0
18   Nazarov Rustem TKM 0 4.0
19   Ibrahim Sultan UAE 0 3.5
20   Mostafa Abdulwahab UAE 0 3.5
21   Moradi Amirmasoud IRI 1920 3.0
22   Al Zarooni Eisa UAE 1719 2.5
23   Kim Artem KAZ 0 2.5
24   Khurelchuluun Bayarkhuu MGL 0 2.0
25   Chahrour Ebrahim LBA 0 0.0
    Chahrour Mohammad LBA 0 0.0


From left to right: Silver Medallist Nima Javanbakht from Iran, Bronze Medallist Shardul Gagare and Gold Medallist A. Koushik Girish, both from India.

Girls U14

Rank after Round 7
Rk.   Name FED Rtg Pts.
1 WIM Padmini Rout IND 2257 5.5
2   Qurbonboyeva Sarvinoz UZB 1963 5.0
3   Priyanka Kumari IND 1925 4.5
4   Mohana Priya J. IND 2048 4.5
5   Azadvari Zahra IRI 0 4.5
6   Velieva Hurma TKM 0 4.5
7   Asgarizadeh Minoo IRI 1846 4.0
8 WFM Hakimifard Ghazal IRI 2018 4.0
9 WFM Nguyen Thi Mai Hung VIE 2158 3.5
10 WFM Nguyen Thao Han VIE 1923 3.0
11   Nlv Anusha IND 2033 3.0
12   Vakilpour Azin IRI 1777 3.0
13   Karabayeva Zhanna KAZ 2016 3.0
14   Sydykova Myrzagul KGZ 0 2.0
15   Ranasinghe S.D. SRI 1796 1.0
16 WFM Amal Abdulaziz UAE 1637 1.0

 
From left to right: Third place Kumari Priyanka from India, Uzbekistani Sarvinoz Qurbonboyeva, second place, and Indian Rout Padmini, first place. 

Boys U14

Final Ranking after 9 Rounds
Rk.   Name FED Rtg Pts.
1 FM Prasanna Rao IND 2233 7.5
2 FM Vidit Santosh Gujrathi IND 2356 7.5
3   Ankit R. Rajpara IND 2194 6.5
4   Golubev Roman UZB 0 6.0
5   Ismailov Mukhit KAZ 1915 5.5
6   Idani Pouya IRI 1937 5.5
7   Fenil Shah IND 2129 5.0
8   Vakhidov Jahongir UZB 2165 5.0
9   Igambergenov Alibek KAZ 2001 5.0
10   Hosseinipour Mehdi IRI 2067 4.5
11   Oliazadeh Pouya IRI 0 4.0
12   Pourhassannedjad Arash IRI 2007 4.0
13   Perera W C C SRI 1941 4.0
14   Pranav Shetty IND 2138 4.0
15   Valerio Axel John PHI 1851 3.5
16   Saleh Naif UAE 0 3.5
17   Mirzozoda Shodmon TJK 0 3.5
18   Yagmurov Sultan TKM 0 3.0
19   Amanbaev Kaium KGZ 0 2.5
20   Chohrour Hassan LEB 0 0.0

 
From left to right: Bronze Medallist R. Rajpara Ankit, Silver Medallist Santosh Gujrathi Vidit and Gold Medallist Rao Prasanna all from India.

Girls U16

Final Ranking after 9 Rounds
Rk.   Name FED Rtg Pts.
1 WFM Hoang Thi Nhu Y VIE 2103 7.5
2 WFM Hejazipour Mitra IRI 2137 6.5
3 WFM Bhakti Kulkarni IND 2166 6.0
4 WFM Pon N Krithika IND 2156 6.0
5   Rysbayeva Korlan KAZ 1959 5.5
6   Gagare Shalmali IND 2092 5.0
7   Mamatkulova Maftuna UZB 0 5.0
8 WFM Chan Wei-Yi Victoria SIN 1898 5.0
9   Niji A IND 2015 5.0
10   Enxtuul Altanolzii MGL 1997 4.5
11   Mohammadi Pari IRI 0 4.5
12   Muhtojzoda Asila TJK 1655 4.0
13   Vardkar Mariam IRI 1732 4.0
14   Fatima Abdulghani UAE 0 4.0
15   Esenbaeva Alina KGZ 0 3.5
16   Ataei Mahdieh IRI 0 2.5
17   Chathuri Karunanayake SRI 0 2.5
18   Velmamedova Zeykina TKM 0 0.0

 
From left to right: Iranian Mitra Hejazipour, Vice-Champion, third place Kulkarni Bhakti from India and Vietnamese Hoang Thi Nhu Y, champion.

Boys U16

Final Ranking after 9 Rounds
Rk.   Name FED Rtg Pts.
1 FM Salem A.R. Saleh UAE 2443 7.5
2 IM Adhiban B. IND 2422 6.5
3   Ilhomzade Ikrom TJK 0 6.5
4 IM Shyam Sundar M. IND 2312 6.0
5 IM Sethuraman S.P. IND 2425 6.0
6   Nguyen Van Thanh VIE 2194 5.5
7 FM Nitin S. IND 2303 5.0
8   Rahimov Rahmatjon UZB 2218 5.0
9   Dalir Alireza IRI 2089 4.5
10   Azemati Amir IRI 2088 4.5
11   Pourramezanali Amirreza IRI 2098 4.5
12   Amanbaev Islomjon KGZ 2083 4.5
13   Karayev Assylkhan KAZ 2261 4.0
14   Salehian Sina IRI 2079 4.0
15 FM Priyadharshan K. IND 2297 4.0
16   Kottahachchy K.O.V. SRI 1967 4.0
17 FM Saeed Ishaq UAE 2219 4.0
18   Antonio Viani D'cunha IND 2114 3.5
19   Kavinda Akhila SRI 2029 3.0
20   Amarasena Kaveesha SRI 1900 2.5
21   Al-Kaabi Abdulla UAE 1790 2.0
22   Al-Hasnawi Haider IRQ 0 2.0

 
From left to right: Third place Ikrom Ilhomzade from Tajikstan, second place B. Adhiban from India and first place A.R. Saleh Salem from United Arab Emirates.

Girls U18

Final Ranking after 7 Rounds
Rk.   Name FED Rtg Pts.
1   Uthra P. IND 2067 5.5
2   Muminova Nafisa UZB 2242 5.0
3   Preethi R. IND 2183 5.0
4 WFM Rysbayeva Aigerim KAZ 2163 4.0
5   Esonboeva Gulruhsor UZB 1998 4.0
6   Alavi Homa IRI 1723 4.0
7   Jafari Golnaz IRI 2046 3.5
8   Manasa K. IND 1987 3.5
9   Shalukhina Tatyana KAZ 2004 3.5
10   Nazriddimova Morvorid TJK 0 3.5
11   Rahimi Tara IRI 1903 3.5
12   Faiga Saleh UAE 0 3.0
13   Karunanayake Mayuri SRI 1706 3.0
14   Goli Pour Haleh IRI 0 2.5
15   Yashmada Lokunarangoda SRI 0 1.5
16   Jayathilake Navoda SRI 0 1.0

 
From left to right: Uzbekistani Silver Medallist Nafisa Muminova, Bonze Medallist R. Preethi and Gold Medallist P. Uthra, both from India.

Boys U18

Rank after Round 7
Rk.   Name FED Rtg Pts.
1 FM Toufighi Homayoon IRI 2425 6.0
2 FM Tologontegin Semetey KGZ 2374 4.5
3   Debashis Das IND 2294 4.5
4   Darini Pouria IRI 2262 4.5
5 FM Djuraev Sokhib TJK 2324 4.0
6   Saravana Krishnan P. IND 2256 4.0
7   Otchiyev Arslan TKM 2225 4.0
8   Sadeh Shahin IRI 2247 3.5
9   Khoroshev Nikita UZB 2136 3.5
10   Golizadeh Asghar IRI 2271 3.0
11   Ali Akar IRQ 2025 2.5
12   Maleki Amir IRI 2086 2.0
13   Pradeep Kumar.R.A. IND 2250 1.5
14 FM Marwan Abdulwahab UAE 2078 1.5


From left to right: Indian Das Debashis, Kyrgyzstani Semetey Tologontegin and Iranian Homayoon Toufighi. The colour of their medals shows their rank!

Asian Chess Federation home page
(games available in PGN there)


FM Arash Akbarinia, 2322

Previous articles by the author



Discussion and Feedback Join the public discussion or submit your feedback to the editors


Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register