Schedule of Grandmaster Group A

Group A: Round 1 - Saturday January 12
Levon Aronian - Loek van Wely
½-½
Magnus Carlsen - Fabiano Caruana
½-½
Pentala Harikrishna - Anish Giri
1-0
Vishy Anand - Hikaru Nakamura
½-½
Ivan Sokolov - Wang Hao
½-½
Peter Leko - Erwin L'Ami
½-½
Sergey Karjakin - Hou Yifan
1-0
Group A: Round 2 - Sunday January 13
Loek van Wely - Hou Yifan
½-½
Erwin L'Ami - Sergey Karjakin
½-½
Wang Hao - Peter Leko
½-½
Hikaru Nakamura - Ivan Sokolov
½-½
Anish Giri - Vishy Anand
½-½
Fabiano Caruana - Pentala Harikrishna
½-½
Levon Aronian - Magnus Carlsen
½-½
Group A: Round 3 - Monday January 14
Magnus Carlsen - Loek van Wely
1-0
Pentala Harikrishna - Levon Aronian
½-½
Vishy Anand - Fabiano Caruana
1-0
Ivan Sokolov - Anish Giri
½-½
Peter Leko - Hikaru Nakamura
½-½
Sergey Karjakin - Wang Hao
1-0
Hou Yifan - Erwin L'Ami
½-½
Group A: Round 4 - Tuesday January 15
Loek van Wely - Erwin L'Ami
1-0
Wang Hao - Hou Yifan
1-0
Hikaru Nakamura - Sergey Karjakin
½-½
Anish Giri - Peter Leko
½-½
Fabiano Caruana - Ivan Sokolov
1-0
Levon Aronian - Vishy Anand
0-1
Magnus Carlsen - Pentala Harikrishna
1-0
Wednesday, January 16 Free day
Group A: Round 5 - Thursday January 17
Pentala Harikrishna - Loek van Wely
1-0
Vishy Anand - Magnus Carlsen
½-½
Ivan Sokolov - Levon Aronian
0-1
Peter Leko - Fabiano Caruana
1-0
Sergey Karjakin - Anish Giri
½-½
Hou Yifan - Hikaru Nakamura
0-1
Erwin L'Ami - Wang Hao
0-1
Group A: Round 6 - Friday January 18
Loek van Wely - Wang Hao
1-0
Hikaru Nakamura - Erwin L'Ami
½-½
Anish Giri - Hou Yifan
0-1
Fabiano Caruana - Sergey Karjakin
½-½
Levon Aronian - Peter Leko
1-0
Magnus Carlsen - Ivan Sokolov
1-0
Pentala Harikrishna - Vishy Anand
½-½
Group A: Round 7 - Saturday January 19
Vishy Anand - Loek van Wely
1-0
Ivan Sokolov - Pentala Harikrishna
½-½
Peter Leko - Magnus Carlsen
½-½
Sergey Karjakin - Levon Aronian
½-½
Hou Yifan - Fabiano Caruana
½-½
Erwin L'Ami - Anish Giri
½-½
Wang Hao - Hikaru Nakamura
0-1
Group A: Round 8 - Sunday January 20
Loek van Wely - Hikaru Nakamura
½-½
Anish Giri - Wang Hao
½-½
Fabiano Caruana - Erwin L'Ami
1-0
Levon Aronian - Hou Yifan
1-0
Magnus Carlsen - Sergey Karjakin
1-0
Pentala Harikrishna - Peter Leko
½-½
Vishy Anand - Ivan Sokolov
½-½
Monday, January 21 Free day
Group A: Round 9 - Tuesday January 22
Ivan Sokolov - Loek van Wely
0-1
Peter Leko - Vishy Anand
½-½
Sergey Karjakin - Pentala Harikrishna
½-½
Hou Yifan - Magnus Carlsen
0-1
Erwin L'Ami - Levon Aronian
½-½
Wang Hao - Fabiano Caruana
½-½
Hikaru Nakamura - Anish Giri
½-½
Group A: Round 10 - Wednesday January 23
Loek van Wely - Anish Giri
½-½
Fabiano Caruana - Hikaru Nakamura
0-1
Levon Aronian - Wang Hao
1-0
Magnus Carlsen - Erwin L'Ami
1-0
Pentala Harikrishna - Hou Yifan
0-1
Vishy Anand - Sergey Karjakin
½-½
Ivan Sokolov - Peter Leko
0-1
Thursday, January 24 Free day
Group A: Round 11 - Friday January 25
Peter Leko - Loek van Wely
1-0
Sergey Karjakin - Ivan Sokolov
1-0
Hou Yifan - Vishy Anand
½-½
Erwin L'Ami - Pentala Harikrishna
½-½
Wang Hao - Magnus Carlsen
½-½
Hikaru Nakamura - Levon Aronian
0-1
Anish Giri - Fabiano Caruana
1-0
Group A: Round 12 - Saturday January 26
Loek van Wely - Fabiano Caruana
1-0
Levon Aronian - Anish Giri
½-½
Magnus Carlsen - Hikaru Nakamura
1-0
Pentala Harikrishna - Wang Hao
½-½
Vishy Anand - Erwin L'Ami
1-0
Ivan Sokolov - Hou Yifan
0-1
Peter Leko - Sergey Karjakin
½-½
Group A: Round 13 - Sunday January 27
Sergey Karjakin - Loek van Wely
1-0
Hou Yifan - Peter Leko
½-½
Erwin L'Ami - Ivan Sokolov
½-½
Wang Hao - Vishy Anand
1-0
Hikaru Nakamura - Pentala Harikrishna
½-½
Anish Giri - Magnus Carlsen
½-½
Fabiano Caruana - Levon Aronian
½-½

Schedule of Grandmaster Group B

Group B: Round 1 - Saturday January 12
Richard Rapport - Robin van Kampen
½-½
Romain Edouard - Predrag Nikolic
½-½
Sipke Ernst - Jan Timman
0-1
Sergei Movsesian - Arkadij Naiditsch
½-½
Sergey Tiviakov - Alexander Ipatov
1-0
Maxim Turov - Nils Grandelius
½-½
Daniil Dubov - Jan Smeets
½-½
Group B: Round 2 - Sunday January 13
Robin van Kampen - Jan Smeets
½-½
Nils Grandelius - Daniil Dubov
½-½
Alexander Ipatov - Maxim Turov
½-½
Arkadij Naiditsch - Sergey Tiviakov
0-1
Jan Timman - Sergei Movsesian
½-½
Predrag Nikolic - Sipke Ernst
1-0
Richard Rapport - Romain Edouard
1-0
Group B: Round 3 - Monday January 14
Romain Edouard - Robin van Kampen
1-0
Sipke Ernst - Richard Rapport
0-1
Sergei Movsesian - Predrag Nikolic
1-0
Sergey Tiviakov - Jan Timman
½-½
Maxim Turov - Arkadij Naiditsch
0-1
Daniil Dubov - Alexander Ipatov
½-½
Jan Smeets - Nils Grandelius
1-0
Group B: Round 4 - Tuesday January 15
Robin van Kampen - Nils Grandelius
0-1
Alexander Ipatov - Jan Smeets
½-½
Arkadij Naiditsch - Daniil Dubov
½-½
Jan Timman - Maxim Turov
½-½
Predrag Nikolic - Sergey Tiviakov
0-1
Richard Rapport - Sergei Movsesian
1-0
Romain Edouard - Sipke Ernst
0-1
Wednesday, January 16 Free day
Group B: Round 5 - Thursday January 17
Sipke Ernst - Robin van Kampen
0-1
Sergei Movsesian - Romain Edouard
1-0
Sergey Tiviakov - Richard Rapport
0-1
Maxim Turov - Predrag Nikolic
½-½
Daniil Dubov - Jan Timman
1-0
Jan Smeets - Arkadij Naiditsch
0-1
Nils Grandelius - Alexander Ipatov
1-0
Group B: Round 6 - Friday January 18
Robin van Kampen - Alexander Ipatov
½-½
Arkadij Naiditsch - Nils Grandelius
1-0
Jan Timman - Jan Smeets
1-0
Predrag Nikolic - Daniil Dubov
0-1
Richard Rapport - Maxim Turov
½-½
Romain Edouard - Sergey Tiviakov
1-0
Sipke Ernst - Sergei Movsesian
0-1
Group B: Round 7 - Saturday January 19
Sergei Movsesian - Robin van Kampen
1-0
Sergey Tiviakov - Sipke Ernst
0-1
Maxim Turov - Romain Edouard
½-½
Daniil Dubov - Richard Rapport
½-½
Jan Smeets - Predrag Nikolic
1-0
Nils Grandelius - Jan Timman
0-1
Alexander Ipatov - Arkadij Naiditsch
0-1
Group B: Round 8 - Sunday January 20
Robin van Kampen - Arkadij Naiditsch
1-0
Jan Timman - Alexander Ipatov
1-0
Predrag Nikolic - Nils Grandelius
1-0
Richard Rapport - Jan Smeets
0-1
Romain Edouard - Daniil Dubov
1-0
Sipke Ernst - Maxim Turov
0-1
Sergei Movsesian - Sergey Tiviakov
½-½
Monday, January 21 Free day
Group B: Round 9 - Tuesday January 22
Sergey Tiviakov - Robin van Kampen
1-0
Maxim Turov - Sergei Movsesian
0-1
Daniil Dubov - Sipke Ernst
1-0
Jan Smeets - Romain Edouard
1-0
Nils Grandelius - Richard Rapport
½-½
Alexander Ipatov - Predrag Nikolic
1-0
Arkadij Naiditsch - Jan Timman
1-0
Group B: Round 10 - Wednesday January 23
Robin van Kampen - Jan Timman
1-0
Predrag Nikolic - Arkadij Naiditsch
½-½
Richard Rapport - Alexander Ipatov
1-0
Romain Edouard - Nils Grandelius
1-0
Sipke Ernst - Jan Smeets
0-1
Sergei Movsesian - Daniil Dubov
½-½
Sergey Tiviakov - Maxim Turov
½-½
Thursday, January 24 Free day
Group B: Round 11 - Friday January 25
Maxim Turov - Robin van Kampen
½-½
Daniil Dubov - Sergey Tiviakov
1-0
Jan Smeets - Sergei Movsesian
½-½
Nils Grandelius - Sipke Ernst
0-1
Alexander Ipatov - Romain Edouard
0-1
Arkadij Naiditsch - Richard Rapport
1-0
Jan Timman - Predrag Nikolic
1-0
Group B: Round 12 - Saturday January 26
Robin van Kampen - Predrag Nikolic
0-1
Richard Rapport - Jan Timman
1-0
Romain Edouard - Arkadij Naiditsch
½-½
Sipke Ernst - Alexander Ipatov
½-½
Sergei Movsesian - Nils Grandelius
½-½
Sergey Tiviakov - Jan Smeets
½-½
Maxim Turov - Daniil Dubov
1-0
Group B: Round 13 - Sunday January 27
Daniil Dubov - Robin van Kampen
½-½
Jan Smeets - Maxim Turov
1-0
Nils Grandelius - Sergey Tiviakov
½-½
Alexander Ipatov - Sergei Movsesian
½-½
Arkadij Naiditsch - Sipke Ernst
1-0
Jan Timman - Romain Edouard
½-½
Predrag Nikolic - Richard Rapport
0-1

Schedule of Grandmaster Group C

Group C: Round 1 - Saturday January 12
Fernando Peralta - Alexandra Goryachkina
1-0
Robin Swinkels - Alexander Kovchan
½-½
Sabino Brunello - David Klein
1-0
Lisa Schut - Miguoel Admiraal
½-½
Igor Bitensky - Oleg Romanishin
½-½
Krikor Mekhitarian - Twan Burg
1-0
Hjorvar Gretarsson - Mark van der Werf
½-½
Group C: Round 2 - Sunday January 13
Alexandra Goryachkina - Mark van der Werf
½-½
Twan Burg - Hjorvar Gretarsson
0-1
Oleg Romanishin - Krikor Mekhitarian
½-½
Miguoel Admiraal - Igor Bitensky
½-½
David Klein - Lisa Schut
1-0
Alexander Kovchan - Sabino Brunello
0-1
Fernando Peralta - Robin Swinkels
1-0
Group C: Round 3 - Monday January 14
Robin Swinkels - Alexandra Goryachkina
1-0
Sabino Brunello - Fernando Peralta
½-½
Lisa Schut - Alexander Kovchan
0-1
Igor Bitensky - David Klein
1-0
Krikor Mekhitarian - Miguoel Admiraal
1-0
Hjorvar Gretarsson - Oleg Romanishin
1-0
Mark van der Werf - Twan Burg
0-1
Group C: Round 4 - Tuesday January 15
Alexandra Goryachkina - Twan Burg
½-½
Oleg Romanishin - Mark van der Werf
1-0
Miguoel Admiraal - Hjorvar Gretarsson
½-½
David Klein - Krikor Mekhitarian
1-0
Alexander Kovchan - Igor Bitensky
1-0
Fernando Peralta - Lisa Schut
1-0
Robin Swinkels - Sabino Brunello
½-½
Wednesday, January 16 Free day
Group C: Round 5 - Thursday January 17
Sabino Brunello - Alexandra Goryachkina
1-0
Lisa Schut - Robin Swinkels
0-1
Igor Bitensky - Fernando Peralta
0-1
Krikor Mekhitarian - Alexander Kovchan
½-½
Hjorvar Gretarsson - David Klein
0-1
Mark van der Werf - Miguoel Admiraal
½-½
Twan Burg - Oleg Romanishin
1-0
Group C: Round 6 - Friday January 21sr
Alexandra Goryachkina - Oleg Romanishin
½-½
Miguoel Admiraal - Twan Burg
½-½
David Klein - Mark van der Werf
1-0
Alexander Kovchan - Hjorvar Gretarsson
½-½
Fernando Peralta - Krikor Mekhitarian
½-½
Robin Swinkels - Igor Bitensky
½-½
Sabino Brunello - Lisa Schut
1-0
Group C: Round 7 - Saturday January 19
Lisa Schut - Alexandra Goryachkina
½-½
Igor Bitensky - Sabino Brunello
½-½
Krikor Mekhitarian - Robin Swinkels
½-½
Hjorvar Gretarsson - Fernando Peralta
0-1
Mark van der Werf - Alexander Kovchan
½-½
Twan Burg - David Klein
½-½
Oleg Romanishin - Miguoel Admiraal
1-0
Group C: Round 8 - Sunday January 20
Alexandra Goryachkina - Miguoel Admiraal
1-0
David Klein - Oleg Romanishin
1-0
Alexander Kovchan - Twan Burg
½-½
Fernando Peralta - Mark van der Werf
½-½
Robin Swinkels - Hjorvar Gretarsson
½-½
Sabino Brunello - Krikor Mekhitarian
1-0
Lisa Schut - Igor Bitensky
1-0
Monday, January 21 Free day
Group C: Round 9 - Tuesday January 22
Igor Bitensky - Alexandra Goryachkina
1-0
Krikor Mekhitarian - Lisa Schut
1.0
Hjorvar Gretarsson - Sabino Brunello
0-1
Mark van der Werf - Robin Swinkels
0-1
Twan Burg - Fernando Peralta
½-½
Oleg Romanishin - Alexander Kovchan
½-½
Miguoel Admiraal - David Klein
1-0
Group C: Round 10 - Wednesday January 23
Alexandra Goryachkina - David Klein
0-1
Alexander Kovchan - Miguoel Admiraal
½-½
Fernando Peralta - Oleg Romanishin
1-0
Robin Swinkels - Twan Burg
1-0
Sabino Brunello - Mark van der Werf
1-0
Lisa Schut - Hjorvar Gretarsson
0-1
Igor Bitensky - Krikor Mekhitarian
1-0
Thursday, January 24 Free day
Group C: Round 11 - Friday January 25
Krikor Mekhitarian - Alexandra Goryachkina
1-0
Hjorvar Gretarsson - Igor Bitensky
1-0
Mark van der Werf - Lisa Schut
0-1
Twan Burg - Sabino Brunello
½-½
Oleg Romanishin - Robin Swinkels
½-½
Miguoel Admiraal - Fernando Peralta
0-1
David Klein - Alexander Kovchan
½-½
Group C: Round 12 - Saturday January 26
Alexandra Goryachkina - Alexander Kovchan
0-1
Fernando Peralta - David Klein
1-0
Robin Swinkels - Miguoel Admiraal
½-½
Sabino Brunello - Oleg Romanishin
1-0
Lisa Schut - Twan Burg
0-1
Igor Bitensky - Mark van der Werf
½-½
Krikor Mekhitarian - Hjorvar Gretarsson
1-0
Group C: Round 13 - Sunday January 27
Hjorvar Gretarsson - Alexandra Goryachkina
½-½
Mark van der Werf - Krikor Mekhitarian
0-1
Twan Burg - Igor Bitensky
1-0
Oleg Romanishin - Lisa Schut
1-0
Miguoel Admiraal - Sabino Brunello
0-1
David Klein - Robin Swinkels
0-1
Alexander Kovchan - Fernando Peralta
½-½