Vaganian and Mamedyarov with 2900+ at team championships

10/9/2007 – After four rounds the Alkaloid team was in the lead, but two consecutive losses set them back to place 12! Now, with one round to go, Linex Magic is in front, with 11/12 match and 24½ board points at the European Team Championships. In the women's section Monte-Carlo with Koneru Humpy has already wrapped it up. Today we look at individual performances.

The 23rd European Club Cup for Men and the 12th European Club Cup for Women are taking place from October 2nd to 10th in Kemer, Antalya, Turkey. There are 56 teams participating in the men's section and 18 teams in the women's. Amongst the players are Anand, Ivanchuk, Svidler, Carlsen, Karjakin, Kamsky, Radjabov, Shirov, Girschuk, Kasimdzhanov, Bologan, Short, Atalik, Adams, Ponomariov, Mamedyarov, Morozevich, van Wely, Sasikiran; and in the women's section Humpy, Cramling, Zhu Chen, Stefanova, Skripchenko, Chiburdanidze, Lahno, Hou Yifan; and many others.

Report after round six

After four rounds the Alkaloid team with Mamedyarov, Kiril Georgiev, Volkov and Kozul was in the lead, but two consecutive losses set them back to place 12! The new leader after six rounds is Linex Magic Merida with Kamsky, Adams, Rublevsky, Sargissian and Cheparinov, followed by three teams: Ural Sverdlovskaya, with Radjabov, Shirov, Grischuk, Akopian, Malakhov, Dreev, Motylev and Rashkovsky;Economist SGSEU-1 Saratov with Alekseev, Tomashevsky, Tiviakov, Galkin, Roiz, Dyachkov, Kornev, and Iljushin; and Bosna Sarajevo with Ivanchuk, Almasi, Movsesian, Sokolov, Short, Predojevic and Atalik Suat (only GMs named in the lists above).

The teams of Tomsk-400 (Morozevich, Jakovenko, Karjakin, Kasimdzhanov, Inarkiev, Tkachiev, Bologan and Smirnov), and OSC Baden-Baden with Anand, Svidler, Carlsen, Bacrot, Nisipeanu, Harikrishna, Nielsen and Schlosser, the highest ranked with a rating average of 2713, follow a point behind (and two behind the leader).

Standings men

Rank Team Gms + = MP Pts.

1

Linex Magic - Merida

6

5

1

0

11

24½

2

Ural Sverdlovskaya

6

4

2

0

10

27

3

Economist SGSEU-1 Saratov

6

5

0

1

10

26

4

Bosna Sarajevo

6

4

2

0

10

24

5

Tomsk-400

6

4

1

1

9

25½

6

OSC Baden-Baden e.V.

6

3

3

0

9

24½

7

Clichy Echecs 92

6

4

1

1

9

23

8

Gros Xake Taldea

6

4

1

1

9

22

9

Chess Club Zagreb

6

4

0

2

8

27

10

Keystone

6

4

0

2

8

24

11

Bank King Yerevan

6

3

2

1

8

23

12

Alkaloid

6

4

0

2

8

22½

13

Chess Club Zeljeznicar Sarajevo

6

4

0

2

8

22½

14

Aquaprofit Chess Club Nagykanisza

6

4

0

2

8

22

15

Ashdod City Club

6

3

2

1

8

21

16

Csuti - Hydrocomp Chess Club

6

4

0

2

8

19

17

Vesnianka Gran

6

4

0

2

8

17½

18

Herzliya Chess Club

6

3

1

2

7

25

19

C.R.E. Liège E.L.

6

3

1

2

7

20½

20

1. Novoborsky SK

6

3

1

2

7

18

In the women's section the team of Monte Carlo continues to lead, and is now two full points ahead. The team fields Koneru Humpy, Ketevan Arakhamia-Grant, Pia Cramling, Sopio Gvetadze, Zhu Chen, Nana Dzagnidze and Monika Socko (rating average 2535). Second is now AVS Krasnoturinsk with Xu Yuhua, Stefanova, Matveeva, Muzychuk, and Pogonina (average 2478). Six teams are a point behind them, aiming for second place.

Standings women

Rank Team Gms. + = MP Pts.

1

Cercle d'Echecs de Monte-Carlo

6

5

1

0

11

19

2

AVS Krasnoturinsk

6

4

1

1

9

16

3

Economist Saratov

6

4

0

2

8

17

4

MIKA Yerevan

6

4

0

2

8

16

5

SK T-Com Podgorica

6

3

2

1

8

15½

6

Interplast Tbilisi

6

3

2

1

8

14½

7

Southern Ural Cheliabinsk

6

4

0

2

8

14½

8

Finec St.Petersburg

6

4

0

2

8

14½

9

Ladya Kazan

6

3

0

3

6

11

10

Utrecht

6

2

1

3

5

11

11

SK Bihac - Capital Brokers

6

2

1

3

5

10½

12

BGU Minsk

6

2

1

3

5

10½

13

Turk Hava Yollari

6

2

1

3

5

14

Antalya Deniz Genclik

6

2

0

4

4

10½

15

USV Volksbank Halle

6

1

2

3

4

16

Vandoeuvre

6

1

1

4

3

17

Besiktas Jimnastik Kulubu

6

1

1

4

3

8

18

Tarsus Zeka Satranc SK

6

0

0

6

0

2

At the bottom of this report you will find the performances of individual players on each of the boards.


Picture gallery


Round five under way at the European Team Championship in Kemer-Antalya


Fresh from Mexico: the new world champion Vishy Anand in his first game for OSC Baden-Baden against GM Murtas Kazhgaleyev of Cannes Echecs (draw). Anand was greeted with a standing ovation when he entered.


Rustam Kasimdzhanov of Tomsk-400 watches Michael Adams of Linex Magic start his game


Alexander Morozevich, board one of Tomsk-400, faces Gata Kamsky of Linex Magic in round six (draw)


Two Turkish teams face each other, with WIM Zehra Topel (2246) beating WFM Kübra Öztürk (2174)


German IM Elisabeth Pähtz playing for Economist Saratov


Indian GM Krishnan Sasikiran playing (at 2751 on board one) for Chess Club Zagreb


Top performance with 2903 on board one: Shakhriyar Mamedyarov playing for Alkaloid


Individual performances

This time we have put all the individual performances of the players together, rather than group them according to boards. As you can see the highest score was achieved by Rafael Vaganian on board three, where he scored 4.5/7 with a rating performance of 2904. We have included all players who took part in at least four games and scored higher than 2600.

Board standings men

Brd.  Ti. Name Rtg Club % gms perf. pts.

3

GM

Vaganian Rafael A

2600

Bank King Yerevan

90,0

5

2904

1

GM

Mamedyarov Shakhriyar

2752

Alkaloid

80,0

5

2903

4

2

GM

Svidler Peter

2732

OSC Baden-Baden e.V.

75,0

4

2863

3

1

GM

Eljanov Pavel

2681

Ashdod City Club

70,0

5

2846

1

GM

Ivanchuk Vassily

2787

Bosna Sarajevo

75,0

6

2821

2

GM

Shirov Alexei

2739

Ural Sverdlovskaya

83,3

6

2818

5

1

GM

Ponomariov Ruslan

2705

Keystone

75,0

6

2815

6

GM

Tkachiev Vladislav

2661

Tomsk-400

87,5

4

2802

5

GM

Cheparinov Ivan

2670

Linex Magic - Merida

83,3

6

2795

5

5

GM

Efimenko Zahar

2624

Keystone

80,0

5

2781

4

3

GM

Rublevsky Sergei

2676

Linex Magic - Merida

75,0

6

2774

3

GM

Karjakin Sergey

2694

Tomsk-400

75,0

6

2768

5

GM

Moiseenko Alexander

2646

Ashdod City Club

75,0

6

2761

1

GM

Sasikiran Krishnan

2661

Chess Club Zagreb

83,3

6

2751

5

4

GM

Bacrot Etienne

2695

OSC Baden-Baden e.V.

75,0

6

2748

5

GM

David Alberto

2536

Clichy Echecs 92

83,3

6

2747

5

2

GM

Adams Michael

2729

Linex Magic - Merida

66,7

6

2740

4

5

GM

Nisipeanu Liviu-Dieter

2668

OSC Baden-Baden e.V.

75,0

6

2736

2

GM

Georgiev Kiril

2649

Alkaloid

66,7

6

2735

4

3

GM

Grischuk Alexander

2715

Ural Sverdlovskaya

75,0

6

2726

2

GM

Almasi Zoltan

2691

Bosna Sarajevo

66,7

6

2720

4

1

GM

Gyimesi Zoltan

2610

Csuti - Hydrocomp

80,0

5

2719

4

2

GM

Jobava Baadur

2644

Chess Club Zagreb

83,3

6

2719

5

3

GM

Zhang Pengxiang

2644

Gros Xake Taldea

75,0

6

2713

6

IM

Perez Candelario Manuel

2525

Linex Magic - Merida

83,3

6

2711

5

5

Huschenbeth Niclas

2318

Hamburger SK

83,3

6

2710

5

2

IM

Feygin Michael

2531

SK Rochade Eupen Kelmis

91,7

6

2706

1

GM

Alekseev Evgeny

2716

Economist SGSEU-1 Saratov

66,7

6

2702

4

1

GM

Radjabov Teimour

2742

Ural Sverdlovskaya

66,7

6

2702

4

1

GM

Nikolic Predrag

2657

Zeljeznicar Sarajevo

66,7

6

2701

4

4

GM

Tregubov Pavel V

2609

Clichy Echecs 92

75,0

6

2698

2

GM

Milov Vadim

2680

Gros Xake Taldea

66,7

6

2695

4

1

GM

Haba Petr

2525

1. Novoborsky SK

75,0

6

2694

6

GM

Dreev Alexey

2607

Ural Sverdlovskaya

91,7

6

2690

3

GM

Movsesian Sergei

2670

Bosna Sarajevo

66,7

6

2682

4

3

IM

Lenic Luka

2531

Aquaprofit Nagykanisza

75,0

6

2680

8

GM

Iljushin Alexei

2528

Economist SGSEU-1 Saratov

87,5

4

2680

2

GM

Tomashevsky Evgeny

2646

Economist SGSEU-1 Saratov

70,0

5

2679

7

GM

Bologan Viktor

2657

Tomsk-400

70,0

5

2674

6

GM

Kogan Artur

2569

Ashdod City Club

70,0

5

2670

3

GM

Tiviakov Sergei

2643

Economist SGSEU-1 Saratov

70,0

5

2665

1

GM

Asrian Karen

2623

Bank King Yerevan

58,3

6

2663

3

GM

Areshchenko Alexander

2638

Keystone

66,7

6

2663

4

7

GM

Vysochin Spartak

2524

Keystone

87,5

4

2660

4

GM

Sokolov Ivan

2673

Bosna Sarajevo

66,7

6

2659

4

1

GM

Van Wely Loek

2680

Gros Xake Taldea

50,0

4

2658

2

4

GM

Sargissian Gabriel

2673

Linex Magic - Merida

66,7

6

2657

4

3

IM

Cornette Matthieu

2494

Cannes Echecs

75,0

6

2652

5

GM

Minasian Artashes

2571

Bank King Yerevan

75,0

6

2651

5

GM

Inarkiev Ernesto

2674

Tomsk-400

70,0

5

2648

3

GM

Fressinet Laurent

2654

Clichy Echecs 92

66,7

6

2647

4

4

GM

Akopian Vladimir

2713

Ural Sverdlovskaya

66,7

6

2646

4

5

GM

Short Nigel D

2649

Bosna Sarajevo

66,7

6

2644

4

2

GM

Kempinski Robert

2596

Hamburger SK

66,7

6

2640

4

7

IM

Colovic Aleksandar

2477

Alkaloid

75,0

4

2640

3

3

GM

Volkov Sergey

2648

Alkaloid

58,3

6

2634

3

GM

Carlsen Magnus

2714

OSC Baden-Baden e.V.

58,3

6

2633

1

GM

Gustafsson Jan

2606

Hamburger SK

60,0

5

2632

3

2

GM

Fontaine Robert

2562

Cannes Echecs

66,7

6

2631

4

3

GM

Zhigalko Sergei

2562

Vesnianka Gran

66,7

6

2631

4

4

GM

Galkin Alexander

2608

Economist SGSEU-1 Saratov

70,0

5

2619

8

GM

Smirnov Pavel

2636

Tomsk-400

70,0

5

2618

3

GM

Sutovsky Emil

2656

Ashdod City Club

50,0

6

2615

3

2

GM

Azarov Sergei

2586

Vesnianka Gran

58,3

6

2612

1

GM

Arkell Keith C

2479

Hilsmark Kingfisher

58,3

6

2609

1

GM

Kotronias Vasilios

2614

Aquaprofit Nagykanisza

60,0

5

2607

3

2

GM

Naiditsch Arkadij

2647

Clichy Echecs 92

50,0

6

2600

3

The highest performer by a long margin in the women's section is India's Koneru Humpy, who is well on the track to separating herself from the rest of her female colleagues, much as Judit Polgar has done. We list all players with at least four games who scored more than 2400 points. Note 13-year-old Chinese WGM Hou Yifan at place five with a 2587 performance on board two.

Board standings women

Brd. Ti. Name Rtg Club % gms perf. pts.

1

GM

Koneru Humpy

2606

Monte-Carlo

100,0

5

2777

5

4

IM

Dzagnidze Nana

2416

Interplast Tbilisi

83,3

6

2638

5

1

GM

Xu Yuhua

2517

AVS Krasnoturinsk

70,0

5

2587

2

GM

Cramling Pia

2531

Monte-Carlo

75,0

6

2576

2

WGM

Hou Yifan

2502

Southern Ural Cheliabinsk

75,0

6

2571

2

IM

Cmilyte Viktorija

2464

Finec St.Petersburg

75,0

6

2552

2

IM

Arakhamia-Grant Ketevan

2432

Interplast Tbilisi

60,0

5

2501

3

3

GM

Zhu Chen

2531

Monte-Carlo

70,0

5

2499

1

IM

Korbut Ekaterina

2443

Finec St.Petersburg

66,7

6

2498

4

1

GM

Lahno Kateryna

2459

Southern Ural Cheliabinsk

58,3

6

2498

3

IM

Kovalevskaya Ekaterina

2448

Southern Ural Cheliabinsk

66,7

6

2491

4

1

WGM

Zhao Xue

2530

Economist Saratov

75,0

6

2490

1

IM

Javakhishvili Lela

2474

Interplast Tbilisi

50,0

4

2490

2

4

WGM

Benderac Ana

2328

SK T-Com Podgorica

80,0

5

2483

4

4

IM

Socko Monika

2473

Monte-Carlo

70,0

5

2475

5

IM

Lomineishvili Maia

2409

Interplast Tbilisi

70,0

5

2456

5

WGM

Pogonina Natalija

2462

AVS Krasnoturinsk

75,0

6

2430

2

IM

Danielian Elina

2458

MIKA Yerevan

66,7

6

2424

4

2

GM

Stefanova Antoaneta

2463

AVS Krasnoturinsk

62,5

4

2424

4

WGM

Muzychuk Anna

2469

AVS Krasnoturinsk

70,0

5

2424

5

WGM

Sudakova Irina

2326

Finec St.Petersburg

62,5

4

2418

1

GM

Chiburdanidze Maia

2500

MIKA Yerevan

60,0

5

2412

3

2

IM

Maric Alisa

2408

SK T-Com Podgorica

66,7

6

2410

4

Links

Videos provided by the TCF


Feedback and mail to our news service Please use this account if you want to contribute to or comment on our news page service



Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register