Start of the German Bundesliga season 2009/2010

10/18/2009 – The Schachbundesliga is the strongest team competition in the world. The 2009/10 season started this weekend, with the top matches taking place in Solingen, where the German champion Baden-Baden faced the top teams of Solingen and Remagen, Eppingen, Wattenscheid and Hamburg, where we spent a pleasant afternoon watching the action. Pictures, results and games.

ChessBase 14 Download ChessBase 14 Download

Everyone uses ChessBase, from the World Champion to the amateur next door. Start your personal success story with ChessBase 14 and enjoy your chess even more!


Along with the ChessBase 14 program you can access the Live Database of 8 million games, and receive three months of free ChesssBase Account Premium membership and all of our online apps! Have a look today!

More...

The first weekend of the German Team Championship – the "Bundesliga" – took place in four locations: Hamburg, Wattenscheid, Solingen and Eppingen.


The playing venue in Solingen, with Peter Svidler and Alexei Shirov in the foreground


In Hamburg four teams clashed in cafeteria of a big insurance company, just a hop, skip and jump away from the ChessBase office – which is why we bring you impressions from this location


Bremen vs König Tegel, under an original Bodo Korsig woodcut on paper


In spite of spending a long evening with us on Friday, enjoying a bucket of Kentucky Fried and honing the article on poker, IM Almira Skripchenko, rated 2441, took a full point for Werder Bremen against FM Andreas Breier, 2431 (who seems to know what is coming).


Bremen vs König Tegel board five: Zbynek Hracek, 2598 vs Drazen Muse, 2358 (1-0)


GM Dr. Karsten Mueller, 2539, on board six for Hamburg


GM Ehsan Ghaem Maghami, 2575, board one for Hamburg


GM David Baramidze, 2532, board two for Hamburg


GM Luke James McShane, 2613, board one for Bremen


GM Zahar Efimenko, 2672, playing on board two for Bremen


GM Laurent Fressinet, 2656, board three for Bremen. Laurent
is, as you probably know, the husband of Almira Skripchenko


GM Tomi Nyback, 2607, playing on board four for Werder Bremen


GM Dr. Lubomir Ftacnik, 2541, board five for Hamburg


1st round (Saturday 17th of October 2009, 2 pm)

SG Trier-Katernberg (3.5:4.5)

B Fed SG Trier ELO T Rnr Fed Katernberg ELO T Rnr Ergebnis
1 Lupulescu, Constantin 2599 GM
0:1
Volokitin, Andrei 2681 GM
2 Bobras, Piotr 2533 GM
=
Seel, Christian 2505 IM
3 Cyborowski, Lukasz 2504 GM
=
Bischoff, Klaus 2544 GM
4 Gordon, Stephen 2535 GM
=
Zaragatski, Ilja 2480 IM
5 Jaracz, Pawel 2547 GM
=
Thesing, Matthias 2407 IM
6 Erdos, Viktor 2591 GM
=
Siebrecht, Sebastian 2445 GM
7 Galyas, Miklos 2465 IM
=
Hoolt, Sarah 2223 WM
8 Seger, Ruediger 2407 IM
=
Kotainy, Jens 2239 -

SG Solingen-Baden-Baden (3.5:4.5)

B Fed SG Solingen ELO T Rnr Fed Baden-Baden ELO T Rnr Ergebnis
1 Smeets, Jan 2633 GM
=
Svidler, Peter 2732 GM
2 Nikolic, Predrag 2597 GM
=
Shirov, Alexei 2736 GM
3 Buhmann, Rainer 2591 GM
0:1
Movsesian, Sergei 2699 GM
4 Werle, Jan 2572 GM
1:0
Naiditsch, Arkadij 2694 GM
5 L'Ami, Erwin 2610 GM
=
Nielsen, Peter-Heine 2690 GM
6 Ragger, Markus 2558 GM
0:1
Gustafsson, Jan 2613 GM
7 Naumann, Alexander 2532 GM
=
Dautov, Rustem 2586 GM
8 Hoffmann, Michael 2525 GM
=
Schlosser, Philipp 2527 GM

SC Remagen-Heidelberg-HSH (5.5:2.5)

B Fed SC Remagen ELO T Rnr Fed Heidelberg-HSH ELO T Rnr Ergebnis
1 Parligras, Mircea 2560 GM
=
Ikonnikov, Viacheslav 2567 GM
2 Degraeve, Jean-Marc 2567 GM
=
Ginsburg, Gennadi 2542 GM
3 Dgebuadze, Alexandre 2534 GM
=
Gurevic, Vladimir 2484 GM
4 Mainka, Romuald 2494 GM
=
Chernov, Vadim 2424 IM
5 Teske, Henrik 2542 GM
1:0
Gerigk, Erasmus 2331 FM
6 Popovic, Petar 2506 GM
1:0
Schwalfenberg, Joerg 2320 FM
7 Kipper, Jens 2406 -
=
Vatter, Hans-Joachim 2313 FM
8 Schulz, Klaus-Juergen 2413 IM
1:0
Syska, Albert 2243 FM

Wattenscheid-Bay München (4.5:3.5)

B Fed Wattenscheid ELO T Rnr Fed Bay München ELO T Rnr Ergebnis
1 Najer, Evgeniy 2677 GM
1:0
Bromberger, Stefan 2523 IM
2 Macieja, Bartlomiej 2614 GM
=
Schenk, Andreas 2513 IM
3 Bartel, Mateusz 2562 GM
=
Reiss, Tibor 2420 IM
4 Czarnota, Pawel 2537 GM
=
Belezky, Alexander 2455 IM
5 Rustemov, Alexander 2567 GM
1:0
Meissner, Bernd 2406 IM
6 Appel, Ralf 2537 GM
=
Meister, Peter 2427 IM
7 Holzke, Frank Dr. 2542 GM
=
Reich, Thomas 2375 IM
8 Handke, Florian 2483 GM
0:1
Jorczik, Julian 2374 FM

Emsdetten-Erfurter SK (6.5:1.5)

B Fed Emsdetten ELO T Rnr Fed Erfurter SK ELO T Rnr Ergebnis
1 Spoelman, Wouter 2558 GM
1:0
Haba, Petr 2535 GM
2 Hector, Jonny 2572 GM
=
Michiels, Bart 2480 IM
3 Feygin, Michael 2594 IM
0:1
Casper, Thomas 2383 IM
4 Janssen, Ruud 2520 IM
1:0
Enders, Peter 2477 GM
5 Brandenburg, Daan 2446 IM
1:0
Mueller, Matthias 2407 IM
6 Fiebig, Thomas 2432 -
1:0
Voekler, Bernd 2399 FM
7 Pruijssers, Roeland 2445 IM
1:0
Schoene, Maria 2258 WM
8 Zumsande, Martin 2413 IM
1:0
Schuetze, Norman 2268 -

Hamburger SK-SF Berlin (4.5:3.5)

B Fed Hamburger SK ELO T Rnr Fed SF Berlin ELO T Rnr Ergebnis
1 Ghaem Maghami, Ehsan 2575 GM
0:1
Lauber, Arnd 2519 IM
2 Baramidze, David 2532 GM
=
Polzin, Rainer 2474 GM
3 Rogozenco, Dorian 2540 GM
=
Kraemer, Martin 2484 IM
4 Hansen, Sune Berg 2558 GM
1:0
Schneider, Ilja 2510 IM
5 Ftacnik, Lubomir Dr. 2541 GM
=
Berndt, Stephan 2450 IM
6 Mueller, Karsten Dr. 2539 GM
1:0
Agopov, Mikail 2461 IM
7 Heinemann, Thies 2470 IM
=
Thiede, Lars 2453 IM
8 Sebastian, Dirk 2418 -
=
Abel, Dennes 2387 -

Bremen-König Tegel (5.5:2.5)

B Fed Bremen ELO T Rnr Fed König Tegel ELO T Rnr Ergebnis
1 McShane, Luke James 2613 GM
=
Rabiega, Robert 2531 GM
2 Efimenko, Zahar 2672 GM
1:0
Stern, Rene 2501 IM
3 Fressinet, Laurent 2656 GM
1:0
Muse, Mladen 2449 GM
4 Nyback, Tomi 2607 GM
1:0
Von Herman, Ulf 2424 IM
5 Hracek, Zbynek 2598 GM
1:0
Muse, Drazen 2358 IM
6 Babula, Vlastimil 2563 GM
0:1
Fruebing, Stefan 2324 FM
7 Llaneza Vega, Marcos 2501 IM
0:1
Sarbok, Torsten 2333 FM
8 Skripchenko, Almira 2441 IM
1:0
Breier, Andreas 2431 FM

SC Eppingen-Mülheim (4.0:4.0)

B Fed SC Eppingen ELO T Rnr Fed Mülheim ELO T Rnr Ergebnis
1 Postny, Evgeny 2650 GM
=
Vachier-Lagrave, Maxime 2709 GM
2 Balogh, Csaba 2624 GM
1:0
Tregubov, Pavel V. 2644 GM
3 Gyimesi, Zoltan 2593 GM
=
Landa, Konstantin 2650 GM
4 Ruck, Robert 2553 GM
=
Fridman, Daniel 2675 GM
5 Bindrich, Falko 2516 GM
0:1
Potkin, Vladimir 2600 GM
6 Medvegy, Zoltan 2557 GM
=
Berelowitsch, Alexander 2554 GM
7 Guliyev, Namig 2524 GM
=
Hausrath, Daniel 2516 IM
8 Paehtz, Elisabeth 2486 IM
=
Saltaev, Mihail 2507 GM


2nd round: Sunday 18th of October 2009, 10 am

Bay München-Emsdetten (3.0:5.0)

B Fed Bay München ELO T Rnr Fed Emsdetten ELO T Rnr Ergebnis
1 Bromberger, Stefan 2524 IM
=
Spoelman, Wouter 2558 GM
2 Schenk, Andreas 2514 IM
=
Hector, Jonny 2572 GM
3 Reiss, Tibor 2422 IM
=
Feygin, Michael 2594 IM
4 Belezky, Alexander 2451 IM
0:1
Janssen, Ruud 2520 IM
5 Meissner, Bernd 2402 IM
0:1
Brandenburg, Daan 2446 IM
6 Meister, Peter 2432 IM
1:0
Fiebig, Thomas 2432 -
7 Reich, Thomas 2376 IM
=
Pruijssers, Roeland 2445 IM
8 Jorczik, Julian 2370 FM
0:1
Zumsande, Martin 2413 IM

Erfurter SK-Wattenscheid (1.5:6.5)

B Fed Erfurter SK ELO T Rnr Fed Wattenscheid ELO T Rnr Ergebnis
1 Haba, Petr 2535 GM
0:1
Najer, Evgeniy 2677 GM
2 Michiels, Bart 2480 IM
=
Macieja, Bartlomiej 2614 GM
3 Casper, Thomas 2383 IM
0:1
Bartel, Mateusz 2562 GM
4 Enders, Peter 2477 GM
=
Czarnota, Pawel 2537 GM
5 Mueller, Matthias 2407 IM
0:1
Rustemov, Alexander 2567 GM
6 Voekler, Bernd 2399 FM
=
Appel, Ralf 2537 GM
7 Schoene, Maria 2258 WM
0:1
Holzke, Frank Dr. 2542 GM
8 Schuetze, Norman 2268 -
0:1
Handke, Florian 2483 GM

SF Berlin-Bremen (3.5:4.5)

B Fed SF Berlin ELO T Rnr Fed Bremen ELO T Rnr Ergebnis
1 Lauber, Arnd 2519 IM
=
McShane, Luke James 2613 GM
2 Polzin, Rainer 2474 GM
0:1
Efimenko, Zahar 2672 GM
3 Kraemer, Martin 2484 IM
=
Fressinet, Laurent 2656 GM
4 Schneider, Ilja 2510 IM
=
Nyback, Tomi 2607 GM
5 Berndt, Stephan 2450 IM
=
Hracek, Zbynek 2598 GM
6 Agopov, Mikail 2461 IM
=
Babula, Vlastimil 2563 GM
7 Thiede, Lars 2453 IM
=
Llaneza Vega, Marcos 2501 IM
8 Abel, Dennes 2387 -
=
Skripchenko, Almira 2441 IM

König Tegel-Hamburger SK (3.0:5.0)

B Fed König Tegel ELO T Rnr Fed Hamburger SK ELO T Rnr Ergebnis
1 Rabiega, Robert 2531 GM
=
Ghaem Maghami, Ehsan 2575 GM
2 Stern, Rene 2501 IM
=
Baramidze, David 2532 GM
3 Muse, Mladen 2449 GM
=
Rogozenco, Dorian 2540 GM
4 Von Herman, Ulf 2424 IM
0:1
Hansen, Sune Berg 2558 GM
5 Muse, Drazen 2358 IM
0:1
Ftacnik, Lubomir Dr. 2541 GM
6 Fruebing, Stefan 2324 FM
0:1
Mueller, Karsten Dr. 2539 GM
7 Sarbok, Torsten 2333 FM
=
Heinemann, Thies 2470 IM
8 Breier, Andreas 2431 FM
1:0
Sebastian, Dirk 2418 -

Mülheim-SG Trier (5.0:3.0)

B Fed Mülheim ELO T Rnr Fed SG Trier ELO T Rnr Ergebnis
1 Vachier-Lagrave, Maxime 2709 GM
=
Lupulescu, Constantin 2599 GM
2 Tregubov, Pavel V. 2644 GM
=
Gordon, Stephen 2535 GM
3 Landa, Konstantin 2650 GM
=
Erdos, Viktor 2591 GM
4 Fridman, Daniel 2675 GM
1:0
Galyas, Miklos 2465 IM
5 Potkin, Vladimir 2600 GM
=
Seger, Ruediger 2407 IM
6 Berelowitsch, Alexander 2554 GM
1:0
Kolbus, Dietmar 2355 IM
7 Hausrath, Daniel 2516 IM
0:1
Cioara, Andrei Nestor 2415 IM
8 Saltaev, Mihail 2507 GM
1:0
Goriachnik, Dmitry 2310 -

Katernberg-SC Eppingen (1.5:6.5)

B Fed Katernberg ELO T Rnr Fed SC Eppingen ELO T Rnr Ergebnis
1 Volokitin, Andrei 2681 GM
=
Postny, Evgeny 2650 GM
2 Seel, Christian 2505 IM
=
Balogh, Csaba 2624 GM
3 Bischoff, Klaus 2544 GM
0:1
Gyimesi, Zoltan 2593 GM
4 Zaragatski, Ilja 2480 IM
=
Ruck, Robert 2553 GM
5 Thesing, Matthias 2407 IM
0:1
Bindrich, Falko 2516 GM
6 Siebrecht, Sebastian 2445 GM
0:1
Medvegy, Zoltan 2557 GM
7 Hoolt, Sarah 2223 WM
0:1
Guliyev, Namig 2524 GM
8 Kotainy, Jens 2239 -
0:1
Paehtz, Elisabeth 2486 IM

Baden-Baden-SC Remagen (5.0:3.0)

B Fed Baden-Baden ELO T Rnr Fed SC Remagen ELO T Rnr Ergebnis
1 Svidler, Peter 2732 GM
=
Parligras, Mircea 2560 GM
2 Shirov, Alexei 2736 GM
1:0
Degraeve, Jean-Marc 2567 GM
3 Movsesian, Sergei 2699 GM
=
Dgebuadze, Alexandre 2534 GM
4 Naiditsch, Arkadij 2694 GM
1:0
Mainka, Romuald 2494 GM
5 Nielsen, Peter-Heine 2690 GM
1:0
Teske, Henrik 2542 GM
6 Gustafsson, Jan 2613 GM
=
Popovic, Petar 2506 GM
7 Dautov, Rustem 2586 GM
=
Kipper, Jens 2406 -
8 Schlosser, Philipp 2527 GM
0:1
Schulz, Klaus-Juergen 2413 IM

Heidelberg-HSH-SG Solingen (2.0:6.0)

B Fed Heidelberg-HSH ELO T Rnr Fed SG Solingen ELO T Rnr Ergebnis
1 Ikonnikov, Viacheslav 2567 GM
=
Smeets, Jan 2633 GM
2 Ginsburg, Gennadi 2542 GM
=
Nikolic, Predrag 2597 GM
3 Gurevic, Vladimir 2484 GM
=
Buhmann, Rainer 2591 GM
4 Chernov, Vadim 2424 IM
0:1
Werle, Jan 2572 GM
5 Gerigk, Erasmus 2331 FM
0:1
L'Ami, Erwin 2610 GM
6 Schwalfenberg, Joerg 2320 FM
=
Ragger, Markus 2558 GM
7 Vatter, Hans-Joachim 2313 FM
0:1
Naumann, Alexander 2532 GM
8 Syska, Albert 2243 FM
0:1
Hoffmann, Michael 2525 GM


Matches of the 7th round (Friday 16th of October, 4pm)

SC Eppingen-SG Trier (5.5:2.5)

B Fed SC Eppingen ELO T Rnr Fed SG Trier ELO T Rnr Ergebnis
1 Postny, Evgeny 2650 GM
=
Lupulescu, Constantin 2599 GM
2 Balogh, Csaba 2624 GM
1:0
Bobras, Piotr 2533 GM
3 Gyimesi, Zoltan 2593 GM
=
Cyborowski, Lukasz 2504 GM
4 Ruck, Robert 2553 GM
1:0
Gordon, Stephen 2535 GM
5 Bindrich, Falko 2516 GM
=
Jaracz, Pawel 2547 GM
6 Medvegy, Zoltan 2557 GM
=
Erdos, Viktor 2591 GM
7 Guliyev, Namig 2524 GM
=
Galyas, Miklos 2465 IM
8 Paehtz, Elisabeth 2486 IM
1:0
Cioara, Andrei Nestor 2415 IM

Wattenscheid-Emsdetten (3.5:4.5)

B Fed Wattenscheid ELO T Rnr Fed Emsdetten ELO T Rnr Ergebnis
1 Najer, Evgeniy 2677 GM
=
Spoelman, Wouter 2558 GM
2 Macieja, Bartlomiej 2614 GM
=
Hector, Jonny 2572 GM
3 Bartel, Mateusz 2562 GM
0:1
Feygin, Michael 2594 IM
4 Czarnota, Pawel 2537 GM
=
Janssen, Ruud 2520 IM
5 Rustemov, Alexander 2567 GM
1:0
Brandenburg, Daan 2446 IM
6 Appel, Ralf 2537 GM
=
Fiebig, Thomas 2432 -
7 Handke, Florian 2483 GM
0:1
Pruijssers, Roeland 2445 IM
8 Souleidis, Georgios 2429 IM
=
Zumsande, Martin 2413 IM


Standings

Rnd Team
rnds
wins
draw
loss
TP
BP
1 Emsdetten
3
3
0
0
6
16
2 SC Eppingen
3
2
1
0
5
16
3 Wattenscheid
3
2
0
1
4
14.5
4 Bremen
2
2
0
0
4
10
5 Baden-Baden
2
2
0
0
4
9.5
6 Hamburger SK
2
2
0
0
4
9.5
7 Mülheim
2
1
1
0
3
9
8 SG Solingen
2
1
0
1
2
9.5
9 SC Remagen
2
1
0
1
2
8.5
10 Katernberg
2
1
0
1
2
6
11 SF Berlin
2
0
0
2
0
7
12 Bay München
2
0
0
2
0
6.5
13 König Tegel
2
0
0
2
0
5.5
14 SG Trier
3
0
0
3
0
9
15 Heidelberg-HSH
2
0
0
2
0
4.5
16 Erfurter SK
2
0
0
2
0
3

Links

The games of the Bundesliga are being broadcast live on the official web site and on the chess server Playchess.com. If you are not a member you can download the free PGN reader ChessBase Light, which gives you immediate access. You can also use the program to read, replay and analyse PGN games. New and enhanced: CB Light 2009!


Discussion and Feedback Join the public discussion or submit your feedback to the editors


Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register