European Club Cup in Plovdiv

10/18/2010 – The European Club Cup is taking place in Plovdiv, Bulgaria, from October 16th-24th 2010. A total of 351 players are in the open section, with 135 GMs, 61 IMs, and 247 titled players altogether. 24 of them are rated over 2700 Elo, making it one of the strongest team events of the year. The women's section has 64 players with ten GMs, 23 IMs, and 51 titled players. Round one results and games.

ChessBase 14 Download ChessBase 14 Download

Everyone uses ChessBase, from the World Champion to the amateur next door. Start your personal success story with ChessBase 14 and enjoy your chess even more!


Along with the ChessBase 14 program you can access the Live Database of 8 million games, and receive three months of free ChesssBase Account Premium membership and all of our online apps! Have a look today!

More...

Here are the results of the first round.

Round 1: 17.10.2010 (open)

Br. 1 SOCAR Azerbaijan Elo
5½ : ½
25 Gambit-Asseco-See Skopje Elo
1.1 GM Mamedyarov Shakhriyar 2756
½ - ½
IM Mitkov Marjan 2392
1.2 GM Grischuk Alexander 2760
1 - 0
IM Dancevski Orce 2402
1.3 GM Vachier-Lagrave Maxime 2721
1 - 0
FM Stojcevski Zoran 2355
1.4 GM Kasimdzhanov Rustam 2685
1 - 0
IM Kizov Atanas 2389
1.5 GM Mamedov Rauf 2660
1 - 0
FM Organdziev Oliver 2321
1.6 GM Safarli Eltaj 2607
1 - 0
FM Andonovski Ljubisa 2295
Br. 26 Evry Grand Roque Elo
½ : 5½
2 St.Petersburg Chess Club Elo
2.1 IM Brochet Philippe 2379
0 - 1
GM Ivanchuk Vassily 2754
2.2 GM Relange Eloi 2468
0 - 1
GM Movsesian Sergei 2723
2.3 IM Bergez Luc 2388
½ - ½
GM Efimenko Zahar 2683
2.4 IM Leroy Didier 2292
0 - 1
GM Zvjaginsev Vadim 2664
2.5 FM Justo Damian 2326
0 - 1
GM Sakaev Konstantin 2607
2.6 Bernard Jacques 2221
0 - 1
GM Yemelin Vasily 2571
Br. 3 ShSM-64 Moscow Elo
5 : 1
27 Obiettivo Risarcimento Padova Elo
3.1 GM Gelfand Boris 2751
1 - 0
GM Georgiev Kiril 2685
3.2 GM Caruana Fabiano 2700
½ - ½
IM Collutiis Duilio 2447
3.3 GM Riazantsev Alexander 2686
1 - 0
IM Arlandi Ennio 2430
3.4 GM Grachev Boris 2668
½ - ½
FM Valsecchi Alessio 2331
3.5 GM Najer Evgeniy 2657
1 - 0
Navarro Stefano 2274
3.6 GM Savchenko Boris 2627
1 - 0
Quaranta Cristiano 2116
Br. 28 LSG Elo
½ : 5½
4 Economist-SGSEU-1 Elo
4.1 IM De Jong Jan-Willem 2444
0 - 1
GM Tomashevsky Evgeny 2701
4.2 IM Van Der Werf Mark 2432
0 - 1
GM Alekseev Evgeny 2691
4.3 IM Wiersma Eelke 2419
0 - 1
GM Andreikin Dmitry 2669
4.4 IM Van Haastert Edwin 2419
0 - 1
GM Moiseenko Alexander 2658
4.5 FM Bosman Michiel 2330
½ - ½
GM Ni Hua 2643
4.6 FM Van Ketel Raoul 2266
0 - 1
GM Roiz Michael 2637
Br. 5 Baden-Baden OSG Elo
5½ : ½
29 Amay Elo
5.1 GM Adams Michael 2728
1 - 0
GM Bojkov Dejan 2552
5.2 GM Vallejo Pons Francisco 2697
1 - 0
IM Zaragatski Ilja 2490
5.3 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2683
½ - ½
IM Burg Twan 2455
5.4 GM Naiditsch Arkadij 2674
1 - 0
FM Buscher Michael 2388
5.5 GM Nielsen Peter Heine 2670
1 - 0
Memeti Kastriot 2210
5.6 GM Gustafsson Jan 2646
1 - 0
Noiroux Kevin 2150
Br. 30 Prievidza SK Elo
1½ : 4½
6 Yugra Elo
6.1 GM Polak Tomas 2535
½ - ½
GM Jakovenko Dmitry 2726
6.2 IM Michalik Peter 2455
0 - 1
GM Malakhov Vladimir 2725
6.3 FM Csiba Dominik 2389
0 - 1
GM Sjugirov Sanan 2627
6.4 IM Priehoda Vitezslav 2385
1 - 0
GM Landa Konstantin 2611
6.5 Dobrotka Martin 2246
0 - 1
IM Pridorozhni Aleksei 2556
6.6 Kaniansky Miroslav 2205
0 - 1
GM Kabanov Nikolai 2500
Br. 7 Mika Yerevan Elo
5½ : ½
31 LugPokerChess - Lugansk Elo
7.1 GM Akopian Vladimir 2691
1 - 0
Korobkov Piotr 2491
7.2 GM Sargissian Gabriel 2677
½ - ½
IM Kharchenko Boris 2437
7.3 GM Pashikian Arman 2639
1 - 0
Strelnikov Sergey 2425
7.4 GM Melkumyan Hrant 2614
1 - 0
IM Kostromin Mikhail 2388
7.5 GM Petrosian Tigran L 2613
1 - 0
FM Palkovich Denis 2240
7.6 GM Andriasian Zaven 2579
1 - 0
Maratkanov Evgeny 2186
Br. 32 Betsson Elo
2 : 4
8 Ashdod Elite CC Elo
8.1 IM Hunt Adam C 2437
½ - ½
GM Kamsky Gata 2705
8.2 IM Ledger Andrew J 2430
½ - ½
GM Sutovsky Emil 2665
8.3 IM Bates Richard A 2374
0 - 1
GM Smirin Ilia 2657
8.4 FM Webb Laurence E 2324
0 - 1
GM Golod Vitali 2591
8.5 FM Ledger Dave J 2234
1 - 0
GM Avrukh Boris 2636
8.6 Ledger Stephen C 2072
0 - 1
GM Miroshnichenko Evgenij 2677
Br. 9 Ural Elo
5½: ½
33 Tammer Shakki Elo
9.1 GM Nepomniachtchi Ian 2706
1 - 0
IM Karttunen Mika 2440
9.2 GM Kobalia Mikhail 2656
1 - 0
IM Maki Veijo 2409
9.3 GM Dreev Alexey 2649
1 - 0
FM Lampen Timo 2346
9.4 GM Belov Vladimir 2625
½ - ½
FM Mertanen Janne 2280
9.5 GM Lysyj Igor 2638
1 - 0
FM Penttinen Jarkko 2277
9.6 GM Ponkratov Pavel 2592
1 - 0
Koykka Pekka 2162
Br. 34 K Gentse SRL Elo
½ : 5½
10 A DAN DZO & PGMB - Chernigiv Elo
10.1 IM Van Oosterom Chiel 2413
0 - 1
GM Korobov Anton 2670
10.2 IM Lemmers Oscar 2395
0 - 1
GM Zhigalko Sergei 2640
10.3 IM Tjiam Dharma 2398
0 - 1
GM Baklan Vladimir 2621
10.4 FM Vandenbussche Thibaut 2333
0 - 1
GM Azarov Sergei 2596
10.5 FM Deleyn Gunter 2250
½ - ½
GM Lastin Alexander 2616
10.6 Versporten Wim 2092
0 - 1
GM Zherebukh Yaroslav 2563
Br. 11 Werder Bremen Elo
5 : 1
35 Etela-Vantaan Shakki Elo
11.1 GM Fressinet Laurent 2718
1 - 0
IM Sepp Olav 2485
11.2 GM Areshchenko Alexander 2664
1 - 0
FM Kokkila Tero 2327
11.3 GM Mcshane Luke J 2657
1 - 0
FM Koskinen Henri 2295
11.4 GM Nyback Tomi 2635
1 - 0
Hamalainen Sami 2261
11.5 GM Babula Vlastimil 2515
1 - 0
FM Salo Heikki 2254
11.6 GM Fish Gennadij 2502
0 - 1
FM Kujala Auvo 2225
Br. 36 Asker Sjakklubb Elo
2 : 4
12 G-Team Novy Bor Elo
12.1 GM Ostenstad Berge 2462
½ - ½
GM Hracek Zbynek 2633
12.2 GM Tisdall Jonathan D 2422
½ - ½
GM Bartel Mateusz 2599
12.3 FM Aulin-Jansson Joran 2228
0 - 1
GM Stocek Jiri 2567
12.4 FM Grotnes Nils 2197
1 - 0
GM Markos Jan 2566
12.5 FM Diesen Bruce 2166
0 - 1
GM Haba Petr 2517
12.6 CM Hammerstad Asmund 2208
0 - 1
GM Cvek Robert 2494
Br. 13 Naiden Voinov CC Elo
5 : 1
37 Manisa Doruk Koleji Elo
13.1 GM Delchev Aleksander 2623
1 - 0
IM Erdogdu Mert 2428
13.2 GM Iotov Valentin 2588
1 - 0
IM Erturan Yakup 2366
13.3 GM Nikolov Momchil 2549
½ - ½
FM Secer Ata 2334
13.4 GM Petrov Marijan 2550
½ - ½
Sirin Atakan 2240
13.5 FM Velchev Hristo 2319
1 - 0
Keler Faruk 2226
13.6 Stefanov Evtim 1925
1 - 0
Nalbantoglu Hulki 2046
Br. 38 Brønshøj Skakforening Elo
1 : 5
14 Beer Sheva CC Elo
14.1 IM Bromann Thorbjorn 2429
½ - ½
GM Huzman Alexander 2605
14.2 IM Pilgaard Kim 2435
0 - 1
GM Rodshtein Maxim 2632
14.3 FM Carstensen Jacob 2350
0 - 1
GM Postny Evgeny 2595
14.4 Petersen Steen 2157
0 - 1
GM Greenfeld Alon 2568
14.5 Andersen Rune Egede 2119
0 - 1
IM Nabaty Tamir 2526
14.6 Christensen Esben 2071
½ - ½
IM Khmelniker Ilya 2483
Br. 15 Bihac CK Elo
6 : 0
39 Differdange CE Le Cavalier Elo
15.1 GM Stevic Hrvoje 2607
1 - 0
GM Sanikidze Tornike 2564
15.2 GM Dizdarevic Emir 2475
1 - 0
Jeitz Christian 2235
15.3 GM Gyimesi Zoltan 2595
1 - 0
Pettinger Jean-Paul 2191
15.4 GM Saric Ibro 2565
1 - 0
Barthel Ansgar 2199
15.5 GM Kurajica Bojan 2535
1 - 0
Gengler Pierre 2107
15.6 IM Boric Muhamed 2377
1 - 0
Boyard Marie 2028
Br. 40 White Rose Elo
½ : 5½
16 Rivnenski Iisovi zubry - Rivne Elo
16.1 IM Palliser Richard J D 2445
½ - ½
GM Kononenko Dmitry 2582
16.2 Barrett Stephen J 2205
0 - 1
GM Tukhaev Adam 2550
16.3 Townsend M Paul 2246
0 - 1
IM Pavlov Sergey 2539
16.4 Gayson Peter M 2184
0 - 1
IM Iakymov Volodymyr 2467
16.5 Arnott Jonathan W 2165
0 - 1
IM Ivanov Oleg V 2482
16.6 O'driscoll Kieran 2109
0 - 1
Nedilko Vasily 2407
Br. 17 Vesnianka Gran Elo
6 : 0
41 Cardiff Chess Club Elo
17.1 GM Zhigalko Andrey 2580
1 - 0
IM Cobb Charles A 2396
17.2 IM Stupak Kirill 2502
1 - 0
IM Cobb James 2401
17.3 GM Teterev Vitaly 2511
1 - 0
Kett Tim 2219
17.4 Podolchenko Evgeniy 2506
1 - 0
Spice Alan 2143
17.5 IM Mochalov Evgeny V 2392
1 - 0
Trevelyan John 2130
17.6 Oblamski Vladimir 2167
1 - 0
Wagner Guy 1911
Br. 42 Aarhus Skakklub/Skolerne Elo
2 : 4
18 Gros Xake Taldea Elo
18.1 IM Skytte Rasmus 2400
1 - 0
GM Bauer Christian 2622
18.2 FM Boe Mads 2349
0 - 1
GM Hamdouchi Hicham 2592
18.3 FM Rendboe John 2288
½ - ½
IM Franco Alonso Alejandro 2490
18.4 Husted Peter 2140
0 - 1
IM Huerga Leache Mikel 2426
18.5 Christensen Klaus 2039
0 - 1
IM Gonzalez De La Torre Santiago 2405
18.6 Skytte Torill 1958
½ - ½
IM Argandona Riveiro Inigo 2408
Br. 19 Oslo Schakselskap Elo
5½ : ½
43 Dudelange CE Elo
19.1 GM Hammer Jon Ludvig 2633
1 - 0
IM Wirig Anthony 2477
19.2 FM Moen Andreas 2339
½ - ½
WGM Berend Elvira 2298
19.3 FM Kovachev Daniel Jakobsen 2305
1 - 0
FM Mossong Hubert 2184
19.4 FM Trygstad Kristian 2308
1 - 0
Schartz Alain 2187
19.5 Stubberud Ornulf 2293
1 - 0
Koch Dirk 2057
19.6 Getz Nicolai 2276
1 - 0
Fattebene Pierre 1934
Br. 44 Chanion Skakistiki Akad. Elo
1½ : 4½
20 Eynatten - KSK47 Elo
20.1 Tsarouhas Konstantinos 2182
0 - 1
IM Dambacher Martijn 2476
20.2 Kalaitzoglou Panayotis 2182
0 - 1
GM Levin Felix 2482
20.3 Katzourakis Pavlos 2141
1 - 0
GM Swinkels Robin 2478
20.4 Liodakis Konstantinos 1982
0 - 1
FM Braun Christian 2373
20.5 Papadogiannis Sevastianos 1962
½ - ½
IM Coenen Norbert 2353
20.6 Naoum Spyridon 1961
0 - 1
FM Philipowski Robert 2257
Br. 21 Margiris Kaunas Elo
5 : 1
45 Ennis Chess Club Elo
21.1 GM Malisauskas Vidmantas 2510
½ - ½
IM Neuman Petr 2471
21.2 GM Butnorius Algimantas 2439
½ - ½
Sodoma Jan 2343
21.3 IM Vaznonis Vytautas 2377
1 - 0
Quinn Rory 2096
21.4 IM Beinoras Mindaugas 2350
1 - 0
Zulkipli Zaidan 2053
21.5 IM Labuckas Aidas 2335
1 - 0
Larter Nick J 1840
21.6 Sulskis Giedrius 2228
1 - 0
O'Donnell Mike 0
Br. 46 Butrinti Elo
0 : 6
22 Glasinac Elo
22.1 IM Seitaj Ilir 2390
0 - 1
GM Kovacevic Aleksandar 2582
22.2 FM Karkanaqe Ilir 2377
0 - 1
GM Solak Dragan 2577
22.3 Mihasi Lime 2038
0 - 1
GM Bogosavljevic Boban 2554
22.4 Mejdini Murat 0
0 - 1
Bilic Vladimir 2292
22.5 Dhame Petraq 1988
0 - 1
Plakalovic Predrag 2222
22.6 Mihasi Erald 1806
0 - 1
FM Batinic Predrag 2303
Br. 23 Viking Stockholm Elo
5½ : ½
47 Expik Klubi i shahut Elo
23.1 IM Volodin Aleksandr 2433
1 - 0
Ajvazi Ramadan 2240
23.2 FM Sagit Rauan 2404
1 - 0
Zymberi Astrit 2175
23.3 Lindberg Bosse 2388
1 - 0
Budima Armend 0
23.4 IM Cramling Dan 2403
½ - ½
Hamiti Gani 2302
23.5 FM Bergstrom Peter 2306
1 - 0
Tahiri Daut 2129
23.6 WIM Agrest Inna 2161
1 - 0
Bislimi Mentor 0
Br. 48 Nidum Chess Club Elo
1 : 5
24 Solingen SG Elo
24.1 FM Jones Richard S 2373
½ - ½
GM Sandipan Chanda 2641
24.2 Garcia Jason 2008
½ - ½
GM Hoffmann Michael 2510
24.3 Gibbons Andrew 0
0 - 1
IM Schaefer Markus 2390
24.4 Davies Matthew 1973
0 - 1
FM Gupta Milon 2285
24.5 May Adam J 0
0 - 1
FM Scheffner Axel Dr 2318
24.6 Sinnett Glyn 0
0 - 1
Peschel Andreas 2173

A couple of quickies

Noiroux,Kevin (2150) - Gustafsson,Jan (2646) [A33]
26th European Club Cup Plovdiv BUL (1), 17.10.2010
1.d4 e6 2.Nf3 Nf6 3.c4 c5 4.Nc3 cxd4 5.Nxd4 Nc6 6.Nc2 d5 7.e3 Bc5 8.a3 0-0 9.b4 Bd6 10.Bb2 dxc4 11.Bxc4 a6 12.e4 Qc7 13.Ne3 Rd8 14.Ncd5

14...exd5 15.Bxf6 dxc4 16.Nd5 Be5 17.Qh5 Rxd5 18.exd5 Bxf6 0-1.

Yemelin,Vasily (2571) - Bernard,Jacques (2221) [B30]
26th European Club Cup Plovdiv BUL (1), 17.10.2010
1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 d6 4.Bxc6+ bxc6 5.e5 Bg4 6.h3 Bh5 7.0-0 e6 8.d3 Qb8 9.Re1 dxe5 10.g4 Bg6 11.Nxe5 Bd6 12.Qf3

12...Bxe5 13.Qxc6+ Ke7 14.Rxe5 Qxe5 15.Qb7+ Kd6 16.Na3 Qe1+ 17.Kg2 Be4+ 18.dxe4 Qb4 19.Bf4+ e5 20.Rd1+ Ke6 21.Qd7+ 1-0

Round 1: 17.10.2010 (women)

Br. 1 Cercle d'Echecs de Monte Carlo Elo
4 : 0
8 USV Volksbank Halle Elo
1.1 GM Koneru Humpy 2593
1 - 0
IM Kononenko Tatiana 2384
1.2 IM Muzychuk Anna 2535
1 - 0
WGM Sharevich Anna 2283
1.3 GM Cramling Pia 2509
1 - 0
WGM Straub Natalia 2224
1.4 IM Skripchenko Almira 2464
1 - 0
WIM Jahn Constanze 2152
Br. 9 Ashdod Elite CC Elo
1 : 3
2 AVS Elo
2.1 IM Borsuk Angela 2270
½ - ½
GM Lahno Kateryna 2539
2.2 WIM Vasiliev Olga 2293
½ - ½
WGM Pogonina Natalija 2491
2.3 WIM Tsifanskaya Ludmila A 2143
0 - 1
IM Muzychuk Mariya 2464
2.4 WFM Dotan Valeria 2104
0 - 1
WGM Savina Anastasia 2404
Br. 3 St.Petersburg Chess Club Elo
3 : 1
10 CS Fischer Chieti Elo
3.1 GM Cmilyte Viktorija 2513
½ - ½
IM Fierro Baquero Martha L 2368
3.2 GM Socko Monika 2486
½ - ½
IM Zimina Olga 2334
3.3 IM Atalik Ekaterina 2447
1 - 0
WFM De Rosa Mariagrazia 2073
3.4 IM Bodnaruk Anastasia 2399
1 - 0
Di Primio Eugenia 1984
Br. 11 Lokomotiv 2000 Elo
1½ : 2½
4 Samaia Tbilisi Elo
4.1 WIM Nikolova Adriana 2295
1 - 0
IM Javakhishvili Lela 2451
4.2 WIM Videnova Iva 2283
0 - 1
IM Melia Salome 2439
4.3 Sirkova Darena 2094
½ - ½
IM Khurtsidze Nino 2435
4.4 Janeva Mariya 2042
0 - 1
IM Khotenashvili Bela 2464
Br. 5 MIKA Yerevan Elo
4 : 0
12 Herzliya Chess Club Elo
5.1 IM Danielian Elina 2466
1 - 0
WFM Botvinnik Irina 2216
5.2 IM Harika Dronavalli 2515
1 - 0
Len Irina 2065
5.3 IM Mkrtchian Lilit 2484
1 - 0
Yakovleva Tatiana 2124
5.4 IM Galojan Lilit 2373
1 - 0
Lian Marina 1865
Br. 13 KSC Komarno Elo
½ : 3½
6 Giprorechtrans Elo
6.1 WIM Borosova Zuzana 2277
½ - ½
GM Zhukova Natalia 2499
6.2 Edes Zsofia 2065
0 - 1
IM Munguntuul Batkhuyag 2412
6.3 Kral Klaudia 1806
0 - 1
IM Zaiatz Elena 2407
6.4 Kralova Katarina 1861
0 - 1
IM Vasilevich Irina 2324
Br. 7 BAS Beograd Elo
4 : 0
14 Oslo Schakselkap Elo
7.1 IM Gaponenko Inna 2469
1 - 0
Khachatourian Yerazik 2025
7.2 WGM Chelushkina Irina 2325
1 - 0
WFM Johnsen Sylvia 2030
7.3 IM Vasilevich Tatjana 2399
1 - 0
Reppen Ellisiv 1954
7.4 WIM Drljevic Ljilja 2273
1 - 0
Almer Julia 1908

Links

A selection of games is being broadcast live on the official web site and on the chess server Playchess.com. If you are not a member you can download the free PGN reader ChessBase Light, which gives you immediate access. You can also use the program to read, replay and analyse PGN games. New and enhanced: CB Light 2009!


Discussion and Feedback Join the public discussion or submit your feedback to the editors


Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register