ETCC: The Unstoppables win again

11/4/2007 – Russia continues to dominate the European Team Championship, beating Israel 3:1 to keep their clean 6-0 match tally and the lead in the table. Peter Svidler on board one has now scored 4.5/5 points with an Elo performance of over 3000. Way to go, Pyotr! In the women's section Poland "suffered" another draw while Russia won to catch them at the top of the table. Round six report.

ChessBase 14 Download ChessBase 14 Download

Everyone uses ChessBase, from the World Champion to the amateur next door. Start your personal success story with ChessBase 14 and enjoy your chess even more!


Along with the ChessBase 14 program you can access the Live Database of 8 million games, and receive three months of free ChesssBase Account Premium membership and all of our online apps! Have a look today!

More...

European Team Chess Championships 2007

Crete, Greece / 27 October – 7 November

The European Team Championship is taking place in Crete, Greece. It is a nine round Swiss team tournament, with one general section and one section for the women's teams, considered as separate competitions. According to FIDE rules, the time controls are 90 min for 40 moves + 30 min for the rest of the game + 30 sec increment for every move played starting from the first move.

Round six report

Who can stop the Russians. In round six they scored their sixth consecutive match victory, this time with a 3:1 over Israel. The in-form Peter Svidler – when he is good he is very, very good – beat Emil Sutovsky. Peter has thus far scored 4.5 points in five rounds on board one, with an Elo performance of over 3000. The other winner was Dmitry Jakovenko, who beat Maxim Rodshtein on board four.


Peter Svidler before his game against Emil Sutovsky [photo Thomas Luther]

Meanwhile Slovenia beat Azerbaijan 2.5:1.5 (IM Jure Borisek scored the point on board four) to remain within striking distance of the Russians. Ukraine beat the Czech Republic, Armenia beat Hungary and France beat Bulgaria (without Topalov), all three by a 2.5:1.5 score, all with one victory and three draws. The winners take up places 3-5 on the chart, lagging three points behind the leading Russians and one behind Slovenia.


The Unstoppables: Svidler, Morozevich, Alekseev and Jakovenko

All results of round six (men's section)

Bo.

1

RUSSIA (RUS)

Rtg

3 : 1

8

ISRAEL (ISR)

Rtg

1.1

GM

Svidler Peter

2732

1 - 0

GM

Sutovsky Emil

2655

1.2

GM

Morozevich Alexander

2755

½ - ½

GM

Avrukh Boris

2641

1.3

GM

Alekseev Evgeny

2716

½ - ½

GM

Roiz Michael

2644

1.4

GM

Jakovenko Dmitry

2710

1 - 0

GM

Rodshtein Maxim

2615

Bo.

19

SLOVENIA (SLO)

Rtg

2½:1½

3

AZERBAIJAN (AZE)

Rtg

2.1

GM

Beliavsky Alexander G

2646

½ - ½

GM

Mamedyarov Shakhriyar

2752

2.2

GM

Pavasovic Dusko

2597

½ - ½

GM

Radjabov Teimour

2742

2.3

IM

Lenic Luka

2531

½ - ½

GM

Gashimov Vugar

2663

2.4

IM

Borisek Jure

2508

1 - 0

GM

Guseinov Gadir

2614

Bo.

13

CZECH REPUBLIC (CZE)

Rtg

1½:2½

2

UKRAINE (UKR)

Rtg

3.1

GM

Navara David

2656

½ - ½

GM

Ivanchuk Vassily

2787

3.2

GM

Laznicka Viktor

2610

½ - ½

GM

Karjakin Sergey

2694

3.3

GM

Hracek Zbynek

2598

½ - ½

GM

Volokitin Andrei

2678

3.4

GM

Polak Tomas

2540

0 - 1

GM

Areshchenko Alexander

2638

Bo.

12

HUNGARY (HUN)

Rtg

1½:2½

4

ARMENIA (ARM)

Rtg

4.1

GM

Almasi Zoltan

2691

½ - ½

GM

Aronian Levon

2741

4.2

GM

Gyimesi Zoltan

2610

0 - 1

GM

Akopian Vladimir

2713

4.3

GM

Berkes Ferenc

2606

½ - ½

GM

Sargissian Gabriel

2673

4.4

GM

Ruck Robert

2561

½ - ½

GM

Asrian Karen

2623

Bo.

6

FRANCE (FRA)

Rtg

2½:1½

5

BULGARIA (BUL)

Rtg

5.1

GM

Bacrot Etienne

2695

½ - ½

GM

Cheparinov Ivan

2670

5.2

GM

Tkachiev Vladislav

2661

½ - ½

GM

Georgiev Kiril

2649

5.3

GM

Fressinet Laurent

2654

½ - ½

GM

Delchev Aleksander

2613

5.4

GM

Bauer Christian

2634

1 - 0

GM

Chatalbashev Boris

2581

Bo.

7

SPAIN (ESP)

Rtg

3 : 1

17

GREECE (GRE)

Rtg

6.1

GM

Shirov Alexei

2739

1 - 0

GM

Kotronias Vasilios

2614

6.2

GM

Vallejo Pons Francisco

2660

1 - 0

GM

Halkias Stelios

2590

6.3

GM

Illescas Cordoba Miguel

2598

½ - ½

GM

Mastrovasilis Dimitrios

2559

6.4

GM

Khamrakulov Ibragim S

2604

½ - ½

GM

Papaioannou Ioannis

2573

Bo.

27

NORWAY (NOR)

Rtg

2 : 2

9

NETHERLANDS (NED)

Rtg

7.1

GM

Carlsen Magnus

2714

1 - 0

GM

Tiviakov Sergei

2643

7.2

GM

Lie Kjetil A

2563

0 - 1

GM

Sokolov Ivan

2673

7.3

IM

Lie Espen

2421

1 - 0

GM

Stellwagen Daniel

2639

7.4

IM

Hammer Jon Ludvig

2402

0 - 1

GM

L'ami Erwin

2577

Bo.

10

POLAND (POL)

Rtg

3½: ½

16

ENGLAND (ENG)

Rtg

8.1

GM

Socko Bartosz

2646

½ - ½

GM

Adams Michael

2729

8.2

GM

Gajewski Grzegorz

2573

1 - 0

GM

Jones Gawain C B

2567

8.3

GM

Wojtaszek Radoslaw

2635

1 - 0

GM

Pert Nicholas

2539

8.4

GM

Bartel Mateusz

2608

1 - 0

GM

Hebden Mark L

2542

Bo.

21

SWEDEN (SWE)

Rtg

2 : 2

11

GEORGIA (GEO)

Rtg

9.1

GM

Berg Emanuel

2593

0 - 1

GM

Jobava Baadur

2644

9.2

GM

Agrest Evgenij

2541

½ - ½

GM

Pantsulaia Levan

2617

9.3

GM

Hillarp Persson Tiger

2567

½ - ½

GM

Arutinian David

2574

9.4

GM

Carlsson Pontus

2481

1 - 0

GM

Gagunashvili Merab

2584

Bo.

15

GERMANY (GER)

Rtg

2 : 2

26

FYROM (MKD)

Rtg

10.1

GM

Naiditsch Arkadij

2639

½ - ½

GM

Georgiev Vladimir

2576

10.2

GM

Kritz Leonid

2596

0 - 1

GM

Mitkov Nikola

2528

10.3

GM

Buhmann Rainer

2567

1 - 0

GM

Nedev Trajce

2528

10.4

GM

Baramidze David

2569

½ - ½

IM

Colovic Aleksandar

2477

Bo.

18

CROATIA (CRO)

Rtg

1 : 3

31

ICELAND (ISL)

Rtg

11.1

GM

Palac Mladen

2567

½ - ½

GM

Stefansson Hannes

2574

11.2

GM

Zelcic Robert

2578

0 - 1

IM

Steingrimsson Hedinn

2533

11.3

GM

Brkic Ante

2577

0 - 1

GM

Danielsen Henrik

2491

11.4

GM

Jankovic Alojzije

2548

½ - ½

IM

Kristjansson Stefan

2458

Bo.

20

DENMARK (DEN)

Rtg

1½:2½

28

SWITZERLAND (SUI)

Rtg

12.1

GM

Nielsen Peter Heine

2626

½ - ½

GM

Pelletier Yannick

2609

12.2

GM

Hansen Lars Bo

2572

½ - ½

GM

Jenni Florian

2511

12.3

GM

Hansen Sune Berg

2564

0 - 1

GM

Gallagher Joseph G

2497

12.4

GM

Schandorff Lars

2520

½ - ½

IM

Ekstroem Roland

2478

Bo.

14

SERBIA (SRB)

Rtg

3 : 1

23

TURKEY (TUR)

Rtg

13.1

GM

Ivanisevic Ivan

2607

½ - ½

GM

Gurevich Mikhail

2627

13.2

GM

Miladinovic Igor

2603

½ - ½

GM

Atalik Suat

2599

13.3

GM

Markus Robert

2586

1 - 0

IM

Haznedaroglu Kivanc

2468

13.4

GM

Sedlak Nikola

2605

1 - 0

IM

Erdogdu Mert

2440

Bo.

33

ESTONIA (EST)

Rtg

3 : 1

32

AUSTRIA (AUT)

Rtg

14.1

GM

Kulaots Kaido

2547

½ - ½

IM

Ragger Markus

2528

14.2

IM

Sepp Olav

2457

½ - ½

IM

Atlas Valery

2482

14.3

FM

Lauk Ular

2414

1 - 0

IM

Weiss Christian

2460

14.4

IM

Liiva Riho

2442

1 - 0

IM

Neubauer Martin

2453

Bo.

35

BELGIUM (BEL)

Rtg

1 : 3

25

LITHUANIA (LTU)

Rtg

15.1

GM

Winants Luc

2504

½ - ½

GM

Sulskis Sarunas

2527

15.2

IM

Polaczek Richard

2425

0 - 1

GM

Kveinys Aloyzas

2517

15.3

IM

Dutreeuw Marc

2391

½ - ½

GM

Malisauskas Vidmantas

2495

15.4

FM

Gulbas Cemil

2365

0 - 1

IM

Zagorskis Darius

2472

Bo.

29

ITALY (ITA)

Rtg

2 : 2

34

FINLAND (FIN)

Rtg

16.1

GM

Godena Michele

2535

½ - ½

IM

Agopov Mikael

2440

16.2

GM

Caruana Fabiano

2594

½ - ½

IM

Karttunen Mika

2427

16.3

IM

Brunello Sabino

2489

1 - 0

GM

Westerinen Heikki M J

2371

16.4

IM

Manca Federico

2405

0 - 1

FM

Keskinen Sauli

2298

Bo.

38

WALES (WLS)

Rtg

½ :3½

30

MONTENEGRO (MNE)

Rtg

17.1

FM

Jones Richard S

2327

0 - 1

GM

Djukic Nikola

2528

17.2

Kett Tim

2257

½ - ½

GM

Ivanovic Bozidar

2434

17.3

Spice Alan

2170

0 - 1

GM

Blagojevic Dragisa

2513

17.4

Trevelyan John

2191

0 - 1

GM

Kosic Dragan

2482

Bo.

39

MONACO (MNC)

Rtg

½ :3½

24

ROMANIA (ROU)

Rtg

18.1

GM

Efimov Igor

2446

½ - ½

GM

Lupulescu Constantin

2562

18.2

FM

Van Hoolandt Patrick

2245

0 - 1

GM

Jianu Vlad-Cristian

2535

18.3

Iclicki Willy

2147

0 - 1

GM

Berescu Alin

2508

18.4

Rapaire Jean-Michel

1966

0 - 1

GM

Murariu Andrei

2503

Bo.

37

LUXEMBOURG (LUX)

Rtg

2½:1½

40

CYPRUS (CYP)

Rtg

19.1

IM

Berend Fred

2344

1 - 0

CM

Savva Panikos

2099

19.2

IM

Bakalarz Mietek

2342

½ - ½

CM

Antoniou Antonis

2163

19.3

FM

Brittner Serge

2274

½ - ½

FM

Klerides Paris

2183

19.4

Weber Jean-Marie

2248

½ - ½

Kassinopoullos Doros

2121

In the women's section the leading team from Poland dropped another point with a draw – four board draws – against Georgia, while Russia beat Slovenia 3.5:0.5, with Kosintseva (Tatiana), Kovalevskaya and Korbut scoring, to catch their Polish rivals. Ukraine beat Hungary to join Georgia in 3-4 place.


Georgia with Maia Chiburdanidze vs Poland with Monika Socko (draw)

All results of round six (women's section)

Bo.

2

GEORGIA (GEO)

Rtg

2 : 2

6

POLAND (POL)

Rtg

1.1

GM

Chiburdanidze Maia

2500

½ - ½

IM

Socko Monika

2473

1.2

IM

Javakhishvili Lela

2474

½ - ½

IM

Rajlich Iweta

2411

1.3

IM

Khurtsidze Nino

2450

½ - ½

WGM

Zawadzka Jolanta

2371

1.4

IM

Dzagnidze Nana

2416

½ - ½

IM

Dworakowska Joanna

2316

Bo.

11

SLOVENIA (SLO)

Rtg

½ :3½

1

RUSSIA (RUS)

Rtg

2.1

WGM

Muzychuk Anna

2469

½ - ½

GM

Kosteniuk Alexandra

2515

2.2

WIM

Krivec Jana

2315

0 - 1

IM

Kosintseva Tatiana

2492

2.3

WGM

Srebrnic Ana

2278

0 - 1

IM

Kovalevskaya Ekaterina

2448

2.4

WIM

Rozic Vesna

2277

0 - 1

IM

Korbut Ekaterina

2443

Bo.

5

HUNGARY (HUN)

Rtg

1 : 3

3

UKRAINE (UKR)

Rtg

3.1

GM

Hoang Thanh Trang

2466

½ - ½

GM

Lahno Kateryna

2459

3.2

IM

Vajda Szidonia

2407

0 - 1

WGM

Zhukova Natalia

2452

3.3

IM

Madl Ildiko

2381

½ - ½

IM

Ushenina Anna

2486

3.4

WGM

Gara Anita

2315

0 - 1

IM

Vasilevich Tatjana

2368

Bo.

13

GREECE 1 (GRE1)

Rtg

2 : 2

4

FRANCE (FRA)

Rtg

4.1

IM

Dembo Yelena

2448

0 - 1

IM

Skripchenko Almira

2438

4.2

WGM

Botsari Anna-Maria

2341

½ - ½

IM

Collas Silvia

2408

4.3

WGM

Makropoulou Marina

2243

1 - 0

WGM

Milliet Sophie

2395

4.4

WIM

Fakhiridou Ekaterini

2270

½ - ½

WGM

Leconte Maria

2364

Bo.

8

NETHERLANDS (NED)

Rtg

3½: ½

9

SERBIA (SRB)

Rtg

5.1

GM

Peng Zhaoqin

2419

1 - 0

WGM

Bojkovic Natasa

2428

5.2

WGM

Muhren Bianca

2303

1 - 0

WGM

Chelushkina Irina

2351

5.3

FM

Schuurman Petra

2281

1 - 0

WGM

Benderac Ana

2328

5.4

WIM

Bensdorp Marlies

2263

½ - ½

WIM

Stojanovic Andjelija

2274

Bo.

12

ROMANIA (ROU)

Rtg

1½:2½

10

ARMENIA (ARM)

Rtg

6.1

IM

Peptan Corina-Isabela

2405

½ - ½

IM

Danielian Elina

2458

6.2

WGM

Voicu Carmen

2333

0 - 1

IM

Mkrtchian Lilit

2402

6.3

WGM

Motoc Alina

2300

0 - 1

WGM

Aginian Nelly

2261

6.4

WIM

Paulet Iozefina

2276

1 - 0

WIM

Andriasian Siranush

2234

Bo.

14

BULGARIA (BUL)

Rtg

4 : 0

15

SPAIN (ESP)

Rtg

7.1

GM

Stefanova Antoaneta

2463

1 - 0

WGM

Calzetta Monica

2287

7.2

WGM

Voiska Margarita

2294

1 - 0

WIM

Llaneza Vega Patricia

2272

7.3

WGM

Velcheva Maria

2255

1 - 0

WIM

Hernandez Yudania

2263

7.4

WFM

Raeva Elitsa

2242

1 - 0

WIM

Trujillo Delgado Dafnae

2243

Bo.

7

GERMANY (GER)

Rtg

2 : 2

17

LITHUANIA (LTU)

Rtg

8.1

IM

Paehtz Elisabeth

2452

½ - ½

IM

Cmilyte Viktorija

2464

8.2

WGM

Michna Marta

2375

½ - ½

WIM

Daulyte Deimante

2222

8.3

WFM

Ohme Melanie

2274

1 - 0

WIM

Zaksaite Salomeja

2228

8.4

WFM

Mader Manuela

2203

0 - 1

Batyte Daiva

2198

Bo.

27

MONTENEGRO (MNE)

Rtg

2½:1½

22

CROATIA (CRO)

Rtg

9.1

WIM

Drljevic Ljilja

2270

1 - 0

WIM

Golubenko Valentina

2264

9.2

Vojinovic Jovana

2227

½ - ½

WGM

Medic Mirjana

2240

9.3

WFM

Mijovic Aleksandra

2198

1 - 0

WIM

Franciskovic Borka

2227

9.4

Misovic Sanja

1876

0 - 1

WIM

Sargac Rajna

2170

Bo.

16

ISRAEL (ISR)

Rtg

2½:1½

19

TURKEY (TUR)

Rtg

10.1

IM

Klinova Masha

2326

½ - ½

IM

Atalik Ekaterina

2404

10.2

WGM

Borsuk Angela

2301

1 - 0

WIM

Topel Zehra

2246

10.3

WGM

Igla Bella

2291

½ - ½

WIM

Yildiz Betul Cemre

2220

10.4

Atnilov Bela

2170

½ - ½

WFM

Ozturk Kubra

2174

Bo.

18

AZERBAIJAN (AZE)

Rtg

3½: ½

20

ENGLAND (ENG)

Rtg

11.1

WGM

Mamedjarova Zeinab

2326

1 - 0

IM

Houska Jovanka

2404

11.2

WGM

Kadimova Ilaha

2311

1 - 0

IM

Ciuksyte Dagne

2411

11.3

WGM

Mamedjarova Turkan

2250

½ - ½

WIM

Lauterbach Ingrid

2124

11.4

WIM

Umudova Nargiz

2188

1 - 0

WFM

Chevannes Sabrina L

2073

Bo.

29

FINLAND (FIN)

Rtg

1½:2½

21

CZECH REPUBLIC (CZE)

Rtg

12.1

WGM

Sammalvuo Niina

2254

0 - 1

WFM

Kulovana Eva

2305

12.2

WIM

Rantanen Tanja

2089

0 - 1

WIM

Nemcova Katerina

2255

12.3

Puuska Heini

2016

½ - ½

WIM

Blazkova Petra

2239

12.4

Rautanen Sari

1961

1 - 0

Hodova Lucie

2089

Bo.

24

AUSTRIA (AUT)

Rtg

2 : 2

23

SWITZERLAND (SUI)

Rtg

13.1

IM

Moser Eva

2412

0 - 1

WIM

Seps Monika

2290

13.2

WFM

Kopinits Anna-Christina

2178

1 - 0

WGM

Hund Barbara

2216

13.3

WIM

Mira Helene

2174

0 - 1

WIM

Heinatz Dr Gundula

2193

13.4

Schink Barbara

2031

1 - 0

WFM

Gavrilova Anastasia

2104

Bo.

30

GREECE 2 (GRE2)

Rtg

1½:2½

25

SWEDEN (SWE)

Rtg

14.1

Markantonaki Haritomeni

2161

½ - ½

WIM

Agrest Svetlana

2255

14.2

WFM

Petraki Maria

2099

0 - 1

WIM

Andersson Christin

2209

14.3

Pavlidou Ekaterini

2003

0 - 1

Jiretorn Eva

2121

14.4

Fragaki Maria

1922

1 - 0

WFM

Horn Emilia

2074

Standings

Top 30 men's section

Rk.

Team

– 

MP

 BP

1

Russia

6

0

0

12

18.0

2

Slovenia

5

0

1

10

15.5

3

Ukraine

3

3

0

9

15.0

4

France

4

1

1

9

14.5

5

Armenia

4

1

1

9

14.5

6

Poland

4

0

2

8

14.5

7

Israel

3

2

1

8

13.5

8

Azerbaijan

4

0

2

8

13.5

9

Spain

3

2

1

8

13.0

10

Bulgaria

3

1

2

7

14.5

11

Hungary

3

1

2

7

14.0

12

Netherlands

3

1

2

7

14.0

13

Norway

3

1

2

7

14.0

14

Czech Rep.

3

1

2

7

13.5

15

Iceland

3

1

2

7

13.5

16

Switzerland

3

1

2

7

13.0

17

Georgia

2

2

2

6

14.0

18

Greece

3

0

3

6

14.0

19

Lithuania

3

0

3

6

14.0

20

England

2

2

2

6

13.0

21

Germany

2

2

2

6

13.0

22

Serbia

3

0

3

6

12.5

23

Fyrom

2

2

2

6

12.0

24

Estonia

3

0

3

6

12.0

25

Sweden

2

2

2

6

11.5

26

Denmark

2

1

3

5

11.5

27

Montenegro

2

1

3

5

11.5

28

Turkey

2

1

3

5

11.5

29

Romania

2

1

3

5

11.5

30

Croatia

2

1

3

5

11.0

 

Top 30 women's section

Rk.

Team

– 

MP

 BP

1

Russia

4

2

0

10

17.0

2

Poland

4

2

0

10

17.0

3

Ukraine

4

1

1

9

16.5

4

Georgia

4

1

1

9

16.5

5

Bulgaria

4

0

2

8

15.0

6

Netherlands

3

2

1

8

14.0

7

Slovenia

3

2

1

8

13.5

8

Armenia

3

2

1

8

13.5

9

Hungary

3

1

2

7

15.0

10

Greece 1

3

1

2

7

14.0

11

France

3

1

2

7

11.5

12

Romania

2

2

2

6

13.0

13

Spain

2

2

2

6

13.0

14

Serbia

2

2

2

6

12.0

15

Azerbaijan

3

0

3

6

12.0

16

Lithuania

1

4

1

6

11.5

17

Germany

2

2

2

6

11.5

18

Montenegro

2

2

2

6

10.5

19

Israel

3

0

3

6

10.5

20

Croatia

2

1

3

5

13.5

21

Czech Rep.

2

1

3

5

11.5

22

Austria

1

2

3

4

12.0

23

Sweden

1

2

3

4

10.5

24

Turkey

2

0

4

4

9.0

25

England

2

0

4

4

7.5

26

Switzerland

0

3

3

3

9.5

27

Estonia

0

3

3

3

9.0

28

Finland

1

1

4

3

6.5

29

Greece 2

0

1

5

1

3.5

30

Bosnia Herc

0

0

0

0

0.0

Links


Discussion and Feedback Join the public discussion or submit your feedback to the editors


Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register