ETCC: Russia routs Azerbaijan to take sole lead

11/1/2007 – Round five of the European Team Championship saw the two leading teams pitted against each other. Russia came out of this summit with a 3.5:0.5 victory, with Svidler, Morozevich and Axekseev beating Mamedyarov, Radjabov and Guseinov. Ukraine drew France after a blackout by Ivanchuk. In the women's section Poland remained in the lead after drawing Russia. Results, tables and games.

ChessBase 14 Download ChessBase 14 Download

Everyone uses ChessBase, from the World Champion to the amateur next door. Start your personal success story with ChessBase 14 and enjoy your chess even more!


Along with the ChessBase 14 program you can access the Live Database of 8 million games, and receive three months of free ChesssBase Account Premium membership and all of our online apps! Have a look today!

More...

European Team Chess Championships 2007

Crete, Greece / 27 October – 7 November

The European Team Championship is taking place in Crete, Greece. It is a nine round Swiss team tournament, with one general section and one section for the women's teams, considered as separate competitions. According to FIDE rules, the time controls are 90 min for 40 moves + 30 min for the rest of the game + 30 sec increment for every move played starting from the first move. Friday is a free day.

Round five report

The top battle between the two leading teams, who had a perfect match score of 8/8 points after round four, turned into a rout. Russia beat Azerbaijan 3.5:0.5, with Peter Svidler, Alexander Morozevich and Evgeny Axekseev beating Shakhriyar Mamedyarov, Teimour Radjabov and Gadir Guseinov respectively. Ukraine drew France, with Etienne Bacrot defeating Vassily Ivanchuk with the black pieces in just 27 moves. A blackout by the world's number two ranked player.

Ivanchuk (UKR) - Bacrot (FRA)
European Team Championships 2007 Heraklio, Crete (5.5), 2007
1.d4 d5 2.c4 c6 3.Nf3 Nf6 4.Nc3 a6 5.c5 Nbd7 6.Bf4 Nh5 7.Bd2 Nhf6 8.Qc2 g6 9.g3 e5 10.dxe5 Ng4 11.e6 Nxc5 12.exf7+ Kxf7 13.e4 Bg7 14.Bg2 Bxc3 15.Bxc3 dxe4 16.Bxh8 Nd3+ 17.Kf1 exf3 18.Bxf3 Ngxf2 19.Qb3+ Ke7 20.Bg7 Bh3+ 21.Bg2 Qd7 22.Bxh3 Qxh3+ 23.Kg1 Qf5

White currently has an exchange for a pawn, but Black is treatening mate in three: 24...Nh3+ 25.Kg2 Qe4 Kxh3 Nf2#. In this dire situation Ivanchuk goes after the b-pawn: 24.Qxb7+? Kd6 25.Qb6?? This move blocks the mate on f2 in the above variation, but allows 25...Qf3 (threatening mate in one) 26.Qd4+ Kc7 27.Be5+ Kc8 and now White cannot prevent mate in four. 0-1.

All results of round five (men's section)

Bo.

3

AZERBAIJAN (AZE)

Rtg

½:3½

1

RUSSIA (RUS)

Rtg

1.1

GM

Mamedyarov Shakhriyar

2752

0 - 1

GM

Svidler Peter

2732

1.2

GM

Radjabov Teimour

2742

0 - 1

GM

Morozevich Alexander

2755

1.3

GM

Gashimov Vugar

2663

½ - ½

GM

Grischuk Alexander

2715

1.4

GM

Guseinov Gadir

2614

0 - 1

GM

Alekseev Evgeny

2716

Bo.

2

UKRAINE (UKR)

Rtg

2 : 2

6

FRANCE (FRA)

Rtg

2.1

GM

Ivanchuk Vassily

2787

0 - 1

GM

Bacrot Etienne

2695

2.2

GM

Karjakin Sergey

2694

1 - 0

GM

Tkachiev Vladislav

2661

2.3

GM

Volokitin Andrei

2678

½ - ½

GM

Fressinet Laurent

2654

2.4

GM

Areshchenko Alexander

2638

½ - ½

GM

Vachier-Lagrave Maxime

2634

Bo.

5

BULGARIA (BUL)

Rtg

2 : 2

13

CZECH REPUBLIC (CZE)

Rtg

3.1

GM

Cheparinov Ivan

2670

0 - 1

GM

Navara David

2656

3.2

GM

Georgiev Kiril

2649

½ - ½

GM

Laznicka Viktor

2610

3.3

GM

Delchev Aleksander

2613

1 - 0

GM

Babula Vlastimil

2596

3.4

GM

Chatalbashev Boris

2581

½ - ½

GM

Polak Tomas

2540

Bo.

8

ISRAEL (ISR)

Rtg

2½:1½

9

NETHERLANDS (NED)

Rtg

4.1

GM

Sutovsky Emil

2655

1 - 0

GM

Tiviakov Sergei

2643

4.2

GM

Avrukh Boris

2641

0 - 1

GM

Sokolov Ivan

2673

4.3

GM

Roiz Michael

2644

1 - 0

GM

Stellwagen Daniel

2639

4.4

GM

Smirin Ilia

2639

½ - ½

GM

L'ami Erwin

2577

Bo.

21

SWEDEN (SWE)

Rtg

1½:2½

19

SLOVENIA (SLO)

Rtg

5.1

GM

Berg Emanuel

2593

½ - ½

GM

Pavasovic Dusko

2597

5.2

GM

Cicak Slavko

2569

½ - ½

GM

Tratar Marko

2502

5.3

GM

Hillarp Persson Tiger

2567

0 - 1

IM

Lenic Luka

2531

5.4

GM

Carlsson Pontus

2481

½ - ½

IM

Borisek Jure

2508

Bo.

23

TURKEY (TUR)

Rtg

1½:2½

4

ARMENIA (ARM)

Rtg

6.1

GM

Gurevich Mikhail

2627

½ - ½

GM

Aronian Levon

2741

6.2

GM

Atalik Suat

2599

0 - 1

GM

Akopian Vladimir

2713

6.3

IM

Haznedaroglu Kivanc

2468

½ - ½

GM

Sargissian Gabriel

2673

6.4

IM

Erdogdu Mert

2440

½ - ½

GM

Lputian Smbat G

2633

Bo.

16

ENGLAND (ENG)

Rtg

2 : 2

7

SPAIN (ESP)

Rtg

7.1

GM

Adams Michael

2729

½ - ½

GM

Shirov Alexei

2739

7.2

GM

Jones Gawain C B

2567

0 - 1

GM

Vallejo Pons Francisco

2660

7.3

GM

Hebden Mark L

2542

1 - 0

GM

Illescas Cordoba Miguel

2598

7.4

GM

Conquest Stuart C

2540

½ - ½

GM

Narciso Dublan Marc

2546

Bo.

20

DENMARK (DEN)

Rtg

½:3½

12

HUNGARY (HUN)

Rtg

8.1

GM

Nielsen Peter Heine

2626

½ - ½

GM

Gyimesi Zoltan

2610

8.2

GM

Hansen Lars Bo

2572

0 - 1

GM

Balogh Csaba

2561

8.3

GM

Hansen Sune Berg

2564

0 - 1

GM

Berkes Ferenc

2606

8.4

IM

Rasmussen Karsten

2495

0 - 1

GM

Ruck Robert

2561

Bo.

14

SERBIA (SRB)

Rtg

½:3½

10

POLAND (POL)

Rtg

9.1

GM

Ivanisevic Ivan

2607

0 - 1

GM

Socko Bartosz

2646

9.2

GM

Damljanovic Branko

2608

0 - 1

GM

Gajewski Grzegorz

2573

9.3

GM

Markus Robert

2586

½ - ½

GM

Wojtaszek Radoslaw

2635

9.4

GM

Sedlak Nikola

2605

0 - 1

GM

Bartel Mateusz

2608

Bo.

26

FYROM (MKD)

Rtg

2 : 2

18

CROATIA (CRO)

Rtg

10.1

GM

Georgiev Vladimir

2576

1 - 0

GM

Kozul Zdenko

2609

10.2

GM

Mitkov Nikola

2528

0 - 1

GM

Palac Mladen

2567

10.3

GM

Nedev Trajce

2528

½ - ½

GM

Brkic Ante

2577

10.4

IM

Colovic Aleksandar

2477

½ - ½

GM

Jankovic Alojzije

2548

Bo.

33

ESTONIA (EST)

Rtg

1 : 3

27

NORWAY (NOR)

Rtg

11.1

GM

Kulaots Kaido

2547

0 - 1

GM

Carlsen Magnus

2714

11.2

IM

Sepp Olav

2457

0 - 1

GM

Lie Kjetil A

2563

11.3

FM

Lauk Ular

2414

½ - ½

IM

Lie Espen

2421

11.4

IM

Liiva Riho

2442

½ - ½

IM

Hammer Jon Ludvig

2402

Bo.

17

GREECE (GRE)

Rtg

3½:½

29

ITALY (ITA)

Rtg

12.1

GM

Halkias Stelios

2590

1 - 0

GM

Godena Michele

2535

12.2

GM

Banikas Hristos

2591

½ - ½

GM

Caruana Fabiano

2594

12.3

GM

Mastrovasilis Dimitrios

2559

1 - 0

IM

D'amore Carlo

2477

12.4

GM

Papaioannou Ioannis

2573

1 - 0

IM

Manca Federico

2405

Bo.

11

GEORGIA (GEO)

Rtg

4 : 0

35

BELGIUM (BEL)

Rtg

13.1

GM

Jobava Baadur

2644

1 - 0

GM

Winants Luc

2504

13.2

GM

Gelashvili Tamaz

2623

1 - 0

IM

Polaczek Richard

2425

13.3

GM

Arutinian David

2574

1 - 0

IM

Laurent Bruno

2359

13.4

GM

Gagunashvili Merab

2584

1 - 0

FM

Gulbas Cemil

2365

Bo.

15

GERMANY (GER)

Rtg

2½:1½

34

FINLAND (FIN)

Rtg

14.1

GM

Naiditsch Arkadij

2639

½ - ½

GM

Nyback Tomi

2565

14.2

GM

Gustafsson Jan

2606

½ - ½

IM

Agopov Mikael

2440

14.3

GM

Kritz Leonid

2596

1 - 0

GM

Westerinen Heikki M J

2371

14.4

GM

Buhmann Rainer

2567

½ - ½

FM

Keskinen Sauli

2298

Bo.

28

SWITZERLAND (SUI)

Rtg

2½:1½

24

ROMANIA (ROU)

Rtg

15.1

GM

Pelletier Yannick

2609

1 - 0

GM

Nevednichy Vladislav

2531

15.2

GM

Jenni Florian

2511

½ - ½

GM

Lupulescu Constantin

2562

15.3

GM

Gallagher Joseph G

2497

½ - ½

GM

Jianu Vlad-Cristian

2535

15.4

IM

Ekstroem Roland

2478

½ - ½

GM

Berescu Alin

2508

Bo.

30

MONTENEGRO (MNE)

Rtg

½:3½

31

ICELAND (ISL)

Rtg

16.1

GM

Djukic Nikola

2528

0 - 1

GM

Stefansson Hannes

2574

16.2

GM

Ivanovic Bozidar

2434

0 - 1

IM

Steingrimsson Hedinn

2533

16.3

GM

Drasko Milan

2557

0 - 1

GM

Danielsen Henrik

2491

16.4

GM

Kosic Dragan

2482

½ - ½

GM

Thorhallsson Throstur

2448

Bo.

25

LITHUANIA (LTU)

Rtg

4 : 0

36

SCOTLAND (SCO)

Rtg

17.1

GM

Sulskis Sarunas

2527

1 - 0

IM

Muir Andrew J

2367

17.2

GM

Rozentalis Eduardas

2581

1 - 0

FM

Ruxton Keith

2314

17.3

GM

Kveinys Aloyzas

2517

1 - 0

Grant Jonathan

2261

17.4

GM

Malisauskas Vidmantas

2495

1 - 0

FM

Morrison Graham

2322

Bo.

40

CYPRUS (CYP)

Rtg

0 : 4

32

AUSTRIA (AUT)

Rtg

18.1

CM

Savva Panikos

2099

0 - 1

IM

Ragger Markus

2528

18.2

Aristotelous Vassilis

1960

0 - 1

IM

Atlas Valery

2482

18.3

FM

Klerides Paris

2183

0 - 1

IM

Weiss Christian

2460

18.4

Kassinopoullos Doros

2121

0 - 1

IM

Neubauer Martin

2453

Bo.

38

WALES (WLS)

Rtg

3 : 1

39

MONACO (MNC)

Rtg

19.1

FM

Jones Richard S

2327

½ - ½

GM

Efimov Igor

2446

19.2

Kett Tim

2257

½ - ½

FM

Van Hoolandt Patrick

2245

19.3

Spice Alan

2170

1 - 0

Iclicki Willy

2147

19.4

Trevelyan John

2191

1 - 0

Rapaire Jean-Michel

1966

In the women's section Poland dropped their first point, but since it was against their main rivals Russia, the draw left the top of the table unchanged. The winners were Iweta Rajlich for Poland and Ekaterina Korbut for Russia. Georgia defeated Greece 1 with a 3:1 score to catch the Russians in second place, while Slovenia did the same with a 2.5:1.5 victory over Hungary.

All results of round five (women's section)

Bo.

6

POLAND (POL)

Rtg

2 : 2

1

RUSSIA (RUS)

Rtg

1.1

IM

Socko Monika

2473

½ - ½

GM

Kosteniuk Alexandra

2515

1.2

IM

Rajlich Iweta

2411

1 - 0

IM

Kosintseva Tatiana

2492

1.3

WGM

Zawadzka Jolanta

2371

½ - ½

IM

Kosintseva Nadezhda

2469

1.4

WIM

Przezdziecka Marta

2259

0 - 1

IM

Korbut Ekaterina

2443

Bo.

5

HUNGARY (HUN)

Rtg

1½:2½

11

SLOVENIA (SLO)

Rtg

2.1

GM

Hoang Thanh Trang

2466

½ - ½

WGM

Muzychuk Anna

2469

2.2

IM

Vajda Szidonia

2407

½ - ½

WIM

Krivec Jana

2315

2.3

WGM

Gara Anita

2315

½ - ½

WGM

Srebrnic Ana

2278

2.4

WGM

Gara Ticia

2324

0 - 1

WIM

Rozic Vesna

2277

Bo.

2

GEORGIA (GEO)

Rtg

3 : 1

13

GREECE 1 (GRE1)

Rtg

3.1

GM

Chiburdanidze Maia

2500

1 - 0

IM

Dembo Yelena

2448

3.2

IM

Khurtsidze Nino

2450

½ - ½

WGM

Botsari Anna-Maria

2341

3.3

IM

Dzagnidze Nana

2416

1 - 0

WGM

Makropoulou Marina

2243

3.4

IM

Lomineishvili Maia

2409

½ - ½

WIM

Fakhiridou Ekaterini

2270

Bo.

3

UKRAINE (UKR)

Rtg

3 : 1

17

LITHUANIA (LTU)

Rtg

4.1

GM

Lahno Kateryna

2459

½ - ½

IM

Cmilyte Viktorija

2464

4.2

WGM

Zhukova Natalia

2452

1 - 0

WIM

Daulyte Deimante

2222

4.3

IM

Ushenina Anna

2486

1 - 0

WIM

Zaksaite Salomeja

2228

4.4

IM

Gaponenko Inna

2440

½ - ½

Batyte Daiva

2198

Bo.

15

SPAIN (ESP)

Rtg

2 : 2

8

NETHERLANDS (NED)

Rtg

5.1

WGM

Vega Gutierrez Sabrina

2331

0 - 1

GM

Peng Zhaoqin

2419

5.2

WGM

Calzetta Monica

2287

1 - 0

IM

Bosboom-Lanchava Tea

2379

5.3

WIM

Hernandez Yudania

2263

½ - ½

WGM

Muhren Bianca

2303

5.4

WIM

Trujillo Delgado Dafnae

2243

½ - ½

FM

Schuurman Petra

2281

Bo.

4

FRANCE (FRA)

Rtg

3 : 1

7

GERMANY (GER)

Rtg

6.1

IM

Skripchenko Almira

2438

½ - ½

IM

Paehtz Elisabeth

2452

6.2

IM

Collas Silvia

2408

1 - 0

IM

Kachiani-G Ketino

2404

6.3

WGM

Milliet Sophie

2395

½ - ½

WGM

Michna Marta

2375

6.4

WGM

Leconte Maria

2364

1 - 0

WFM

Ohme Melanie

2274

Bo.

27

MONTENEGRO (MNE)

Rtg

0 : 4

9

SERBIA (SRB)

Rtg

7.1

WIM

Drljevic Ljilja

2270

0 - 1

WGM

Bojkovic Natasa

2428

7.2

Vojinovic Jovana

2227

0 - 1

WGM

Chelushkina Irina

2351

7.3

WFM

Mijovic Aleksandra

2198

0 - 1

WGM

Benderac Ana

2328

7.4

Misovic Sanja

1876

0 - 1

Rakic Marija

2232

Bo.

18

AZERBAIJAN (AZE)

Rtg

1½:2½

10

ARMENIA (ARM)

Rtg

8.1

WGM

Mamedjarova Zeinab

2326

0 - 1

IM

Danielian Elina

2458

8.2

WGM

Kadimova Ilaha

2311

0 - 1

IM

Mkrtchian Lilit

2402

8.3

WGM

Mamedjarova Turkan

2250

½ - ½

WGM

Aginian Nelly

2261

8.4

WIM

Umudova Nargiz

2188

1 - 0

WIM

Andriasian Siranush

2234

Bo.

20

ENGLAND (ENG)

Rtg

1½:2½

12

ROMANIA (ROU)

Rtg

9.1

IM

Houska Jovanka

2404

½ - ½

IM

Peptan Corina-Isabela

2405

9.2

IM

Ciuksyte Dagne

2411

1 - 0

WGM

Voicu Carmen

2333

9.3

WIM

Lauterbach Ingrid

2124

0 - 1

WGM

Motoc Alina

2300

9.4

WFM

Grigoryan-Lyell Meri

2040

0 - 1

WIM

Paulet Iozefina

2276

Bo.

14

BULGARIA (BUL)

Rtg

2½:1½

21

CZECH REPUBLIC (CZE)

Rtg

10.1

GM

Stefanova Antoaneta

2463

1 - 0

WFM

Kulovana Eva

2305

10.2

WGM

Voiska Margarita

2294

½ - ½

WIM

Nemcova Katerina

2255

10.3

WIM

Chilingirova Pavlina

2231

0 - 1

WIM

Blazkova Petra

2239

10.4

WFM

Raeva Elitsa

2242

1 - 0

WIM

Cedikova Katerina

2171

Bo.

22

CROATIA (CRO)

Rtg

3½: ½

29

FINLAND (FIN)

Rtg

11.1

WIM

Golubenko Valentina

2264

1 - 0

WIM

Rantanen Tanja

2089

11.2

WGM

Medic Mirjana

2240

½ - ½

Puuska Heini

2016

11.3

WIM

Franciskovic Borka

2227

1 - 0

Savola Laura

2040

11.4

WIM

Solic Kristina

2148

1 - 0

Rautanen Sari

1961

Bo.

23

SWITZERLAND (SUI)

Rtg

1½:2½

16

ISRAEL (ISR)

Rtg

12.1

WIM

Seps Monika

2290

½ - ½

IM

Klinova Masha

2326

12.2

WIM

Heinatz Dr Gundula

2193

½ - ½

WGM

Borsuk Angela

2301

12.3

WGM

Lematschko Tatjana

2189

0 - 1

WGM

Igla Bella

2291

12.4

WFM

Gavrilova Anastasia

2104

½ - ½

WIM

Vasiliev Olga

2214

Bo.

19

TURKEY (TUR)

Rtg

2½:1½

26

ESTONIA (EST)

Rtg

13.1

IM

Atalik Ekaterina

2404

1 - 0

WIM

Tsiganova Monika

2216

13.2

WIM

Topel Zehra

2246

½ - ½

WIM

Fomina Tatyana

2248

13.3

WIM

Yildiz Betul Cemre

2220

1 - 0

Narva Regina R

2067

13.4

WFM

Ozturk Kubra

2174

0 - 1

WIM

Bashkite Viktoria

2188

Bo.

30

GREECE 2 (GRE2)

Rtg

0 : 4

24

AUSTRIA (AUT)

Rtg

14.1

WFM

Petraki Maria

2099

0 - 1

IM

Moser Eva

2412

14.2

Pavlidou Ekaterini

2003

0 - 1

WFM

Kopinits Anna-Christina

2178

14.3

Fragaki Maria

1922

0 - 1

Newrkla Katharina

2037

14.4

Varveraki Argiri

0

0 - 1

Schink Barbara

2031

Standings

In the men's section Russia has 10/10 match points and leads alone, with a two-point gap ahead of Slovenia, Israel and Azerbaijan, who have 8/10. Six teams follow half a point behind, with the Armenians, who are currently in place ten, still having real aspirations for a tournament victory. In the women's section Poland leads on match and board points, with Georgia, Russia and Slovenia lurking one match point behind.

Top 30 men's section

Rk.

Team

– 

MP

 BP

1

Russia

5

0

0

10

15,0

2

Slovenia

4

0

1

8

13,0

3

Israel

3

2

0

8

12,5

4

Azerbaijan

4

0

1

8

12,0

5

Bulgaria

3

1

1

7

13,0

6

Hungary

3

1

1

7

12,5

7

Ukraine

2

3

0

7

12,5

8

Czech Rep.

3

1

1

7

12,0

9

France

3

1

1

7

12,0

10

Armenia

3

1

1

7

12,0

11

Greece

3

0

2

6

13,0

12

England

2

2

1

6

12,5

13

Netherlands

3

0

2

6

12,0

14

Norway

3

0

2

6

12,0

15

Poland

3

0

2

6

11,0

16

Spain

2

2

1

6

10,0

17

Georgia

2

1

2

5

12,0

18

Germany

2

1

2

5

11,0

19

Iceland

2

1

2

5

10,5

20

Switzerland

2

1

2

5

10,5

21

Turkey

2

1

2

5

10,5

22

Fyrom

2

1

2

5

10,0

23

Denmark

2

1

2

5

10,0

24

Croatia

2

1

2

5

10,0

25

Sweden

2

1

2

5

9,5

26

Austria

2

0

3

4

11,0

27

Lithuania

2

0

3

4

11,0

28

Serbia

2

0

3

4

9,5

29

Estonia

2

0

3

4

9,0

30

Montenegro

1

1

3

3

8,0

 

Top 30 women's section

Rk.

Team

– 

MP

 BP

1

Poland

4

1

0

9

15,0

2

Georgia

4

0

1

8

14,5

3

Russia

3

2

0

8

13,5

4

Slovenia

3

2

0

8

13,0

5

Hungary

3

1

1

7

14,0

6

Ukraine

3

1

1

7

13,5

7

Spain

2

2

1

6

13,0

8

Greece 1

3

0

2

6

12,0

9

Serbia

2

2

1

6

11,5

10

Romania

2

2

1

6

11,5

11

Bulgaria

3

0

2

6

11,0

12

Armenia

2

2

1

6

11,0

13

Netherlands

2

2

1

6

10,5

14

France

3

0

2

6

9,5

15

Croatia

2

1

2

5

12,0

16

Lithuania

1

3

1

5

9,5

17

Germany

2

1

2

5

9,5

18

Azerbaijan

2

0

3

4

8,5

19

Israel

2

0

3

4

8,0

20

Montenegro

1

2

2

4

8,0

21

Turkey

2

0

3

4

7,5

22

England

2

0

3

4

7,0

23

Austria

1

1

3

3

10,0

24

Czech republic

1

1

3

3

9,0

25

Finland

1

1

3

3

5,0

26

Sweden

0

2

3

2

8,0

27

Switzerland

0

2

3

2

7,5

28

Estonia

0

2

3

2

7,0

29

Greece 2

0

1

4

1

2,0

30

Bosnia Herc.

0

0

0

0

0,0

Links


Discussion and Feedback Join the public discussion or submit your feedback to the editors


Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register