Alkaloid and Monte-Carlo lead in European Club Cup

10/7/2007 – After four rounds the team of Alkaloid, with Mamedyarov, Georgiev, Volkov, Kozul and others (rating average 2611) is in the lead, having won all four matches so far and scoring a total of 18.5 board points. In the women's section it is the team of Monte Carlo, with Humpy, Arakhamia-Grant, Cramling and others (rating average 2535) with 12.5 board points. Results, games, pictures and videos.

ChessBase 14 Download ChessBase 14 Download

Everyone uses ChessBase, from the World Champion to the amateur next door. Start your personal success story with ChessBase 14 and enjoy your chess even more!


Along with the ChessBase 14 program you can access the Live Database of 8 million games, and receive three months of free ChesssBase Account Premium membership and all of our online apps! Have a look today!

More...

The 23rd European Club Cup for Men and the 12th European Club Cup for Women are taking place from October 2nd to 10th in Kemer, Antalya, Turkey. There are 56 teams participating in the men's section and 18 teams in the women's. Amongst the players are Anand, Ivanchuk, Svidler, Carlsen, Karjakin, Kamsky, Radjabov, Shirov, Girschuk, Kasimdzhanov, Bologan, Short, Atalik, Adams, Ponomariov, Mamedyarov, Morozevich, van Wely, Sasikiran; and in the women's section Humpy, Cramling, Zhu Chen, Stefanova, Skripchenko, Chiburdanidze, Lahno, Hou Yifan; and many others.

Report after round four

The team of Alkaloid, with Shakhriyar Mamedyarov, Kiril Georgiev, Sergey Volkov, Zdenko Kozul and others (rating average 2611) is in the lead, having won all four matches so far and scoring a total of 18.5 board points. In second place is Ural Sverdlovskaya, with Teimour Radjabov, Alexei Shirov, Alexander Grischuk, Vladimir Akopian, Vladimir Malakhov, Alexey Dreev, Alexander Motylev and Nukhim Rashkovsky (all GMs, rating average 2707), with three won matches and one draw, and 19.5 board points. Note that match wins count most, the board points break the match point ties.

Similarly three further teams have won three matches and drawn one, i.e. scored seven match points: Tomsk-400 (Morozevich, Jakovenko, Karjakin, Kasimdzhanov, Inarkiev, Tkachiev, Bologan, Smirnov, average 2697), Linex Magic Merida (Kamsky, Adams, Rublevsky, Sargissian, Cheparinov and others, average 2666) and Ashdod City Club (Eljanov, Smirin, Sutovsky, Avrukh, Moiseenko, Kogan, Kovalev, Kantsler, average 2641).

Standings men

Rank Team Gms + = MP Pts.
1 Alkaloid 4 4 0 0 8 18½
2 Ural Sverdlovskaya 4 3 1 0 7 19½
3 Tomsk-400 4 3 1 0 7 17
4 Linex Magic - Merida 4 3 1 0 7 16½
5 Ashdod City Club 4 3 1 0 7 16½
6 Keystone 4 3 0 1 6 17½
7 Economist SGSEU-1 Saratov 4 3 0 1 6 17½
8 OSC Baden-Baden e.V. 4 2 2 0 6 17
9 Chess Club Zeljeznicar Sarajevo 4 3 0 1 6 17
10 Clichy Echecs 92 4 3 0 1 6 16½
11 Aquaprofit Chess Club Nagykanisza 4 3 0 1 6 16
12 Bosna Sarajevo 4 2 2 0 6 15½
13 1. Novoborsky SK 4 3 0 1 6 15
14 Cannes Echecs 4 3 0 1 6 14
15 Vilnius Chess-Bridge ''NSEL30'' 4 3 0 1 6 14
16 Vesnianka Gran 4 3 0 1 6 12½
17 Bank King Yerevan 4 2 1 1 5 15½
18 Hamburger SK 4 2 1 1 5 14
19 Gros Xake Taldea 4 2 1 1 5 13½
20 Sollentuna Chessclub 4 2 1 1 5 12

In the women's section the team of Monte Carlo is in the lead, with Koneru Humpy, Ketevan Arakhamia-Grant, Pia Cramling, Sopio Gvetadze, Zhu Chen, Nana Dzagnidze and Monika Socko (rating average 2535) with three match wins and one draw, and 12.5 board points. The same match results were achieved by Interplast Tbilisi, with Lela Javakhishvili, Ketevan Arakhamia-Grant, Sopio Gvetadze, Nana Dzagnidze and Maia Lomineishvili (average 2433), but with 11.0 board points.

Standings women

Rank Team Gms. + = MP Pts.
1 Cercle d'Echecs de Monte-Carlo 4 3 1 0 7 12½
2 Interplast Tbilisi 4 3 1 0 7 11
3 MIKA Yerevan 4 3 0 1 6 11½
4 Southern Ural Cheliabinsk 4 3 0 1 6 11
5 Finec St.Petersburg 4 3 0 1 6 10½
6 Ladya Kazan 4 3 0 1 6
7 AVS Krasnoturinsk 4 2 1 1 5 10
8 SK T-Com Podgorica 4 2 1 1 5 10
9 Economist Saratov 4 2 0 2 4 10
10 Utrecht 4 2 0 2 4
11 SK Bihac - Capital Brokers 4 2 0 2 4 8
12 BGU Minsk 4 1 1 2 3
13 USV Volksbank Halle 4 1 1 2 3
14 Antalya Deniz Genclik 4 1 0 3 2 6
15 Turk Hava Yollari 4 1 0 3 2 4
16 Vandoeuvre 4 0 1 3 1
17 Besiktas Jimnastik Kulubu 4 0 1 3 1 4
18 Tarsus Zeka Satranc SK 4 0 0 4 0 1

At the bottom of this report you will find the performances of individual players on each of the boards. The highest performances so far are by Ruslan Ponomariov (2860) and Vassily Ivanchuk (2832), in the women's section by Xu Yuhua (2705 and Koneru Humpy (2665).


Picture gallery


The European Club Cup being held in Kemer-Antalya, Turkey


From right to left: Teimour Radjabov, Alexei Shirov, Alexander Grischuk, Vladimir Akopian and Alexei Dreev playing for the team of Ural Sverdlovskaya, currently in second place


Vladislav Tkachiev, Rustam Kasimdzhanov and Sergey Krajakin playing for Tomsk-400


Sergei Rublevsky and Michael Adams playing for Linex Magic - Merida


Bank King Yerevan with Karen Asiran, Smbat Lputian, Rafael Vaganian and Tigran Petrosian facing Bosna Sarajevo with Vassily Ivanchuk, Zolgan Almasi, Sergei Movsesian and Ivan Sokolov


The world's second highest ranked player: Vassily Ivanchuk of Ukraine


The new world champion Vishy Anand has arrived in Kemer and will do battle for his team OSC Baden-Baden (with Svidler, Carlsen, Bacrot, Nisipeanu, Harikrishna, Nielsen and Schlosser)


The women's section at the European Club Cup in Kemer-Antalya


A women's team match under way, with the local team from Antalya led by Emine Yanik and the team from Minsk led by Olga Gerasimovitch


Kateryna Lahno and Hou Yifan playing for Southern Ural Cheliabinsk


Koneru Humpy, the only female player over 2600, leads the Monte-Carlo team


Zhu Chen and Pia Cramling also playing for Cercle d'Echecs de Monte-Carlo


Viktorija Cmilyte playing for Finec St.Petersburg


Trademark hat: former women's world champion Maia Chiburdanidze playing for MIKA Yerevan


Anna Muzychuk playing for AVS Krasnoturinsk


The ever popular Anna Sharevich on board one of the USV Volksbank Halle team


Board standings men

No Ti Name Rtg Name Pts. Gms Perf
Board 1
1 GM Ponomariov Ruslan 2705 Keystone 3 3 2860
2 GM Ivanchuk Vassily 2787 Bosna Sarajevo 3 2832
3 GM Alekseev Evgeny 2716 Economist Saratov 3 2801
4 GM Radjabov Teimour 2742 Ural Sverdlovskaya 3 2746
5 GM Haba Petr 2525 1. Novoborsky SK 3 2719
6 GM Sasikiran Krishnan 2661 Chess Club Zagreb 3 2702
7 GM Glek Igor V 2543 SK Rochade Eupen 3 2363
8 IM Haimovich Tal 2447 Herzliya Chess Club 3 2361
9 GM Eljanov Pavel 2681 Ashdod City Club 2 2 0
10 GM Mamedyarov Shakhriyar 2752 Alkaloid 2 2 0
Board 2
1 GM Shirov Alexei 2739 Ural Sverdlovskaya 3 3 2755
2 GM Jobava Baadur 2644 Chess Club Zagreb 3 3 2748
3 IM Feygin Michael 2531 SK Rochade Eupen 3 3 2408
4 GM Adams Michael 2729 Linex Magic - Merida 3 2828
5 GM Almasi Zoltan 2691 Bosna Sarajevo 3 2813
6 GM Georgiev Kiril 2649 Alkaloid 3 2810
7 GM Doettling Fabian 2541 Cercle d'Echecs de Strasbourg 3 2569
8 GM Milov Vadim 2680 Gros Xake Taldea 2 3 2661
9 IM Zagorskis Darius 2472 Vilnius Chess-Bridge ''NSEL30'' 2 3 2626
10 GM Tomashevsky Evgeny 2646 Economist Saratov 2 3 2625
Board 3
1 IM Berkvens Joost 2452 Utrecht 3 3 2531
2 GM Vaganian Rafael A 2600 Bank King Yerevan 3 2780
3 GM Volkov Sergey 2648 Alkaloid 3 2775
4 GM Tiviakov Sergei 2643 Economist Saratov 3 2763
5 IM Hammer Jon Ludvig 2402 Oslo Schkakselskap 3 2754
6 GM Areshchenko Alexander 2638 Keystone 3 2715
7 GM Grischuk Alexander 2715 Ural Sverdlovskaya 3 2675
8 IM Cornette Matthieu 2494 Cannes Echecs 3 2630
9 GM Lev Ronen 2414 Herzliya Chess Club 3 2517
10 GM Sutovsky Emil 2656 Ashdod City Club 2 3 2670
Board 4
1 IM Kristjansson Stefan 2458 Reykjavik Chess Club 3 3 2610
2 IM Kuehn Peter 2426 Schachfreunde Reichenstein 3 3 2431
3 GM Bacrot Etienne 2695 OSC Baden-Baden e.V. 3 2796
4 GM Zhigalko Andrey 2554 Vesnianka Gran 3 2727
5 GM Tregubov Pavel V 2609 Clichy Echecs 92 3 2720
6 GM Kozul Zdenko 2609 Alkaloid 3 2713
7 GM Sargissian Gabriel 2673 Linex Magic - Merida 3 2698
8 GM Akopian Vladimir 2713 Ural Sverdlovskaya 3 2676
9 Secer Ata 2282 Doruk Koleji SK 3 2649
10 GM Kallai Gabor 2464 Cercle d'Echecs de Strasbourg 3 2244
Board 5
1 GM Malakhov Vladimir 2690 Ural Sverdlovskaya 3 3 2377
2 WIM Sahl Sheila Barth 2186 Asker SK 3 3 2342
3 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2668 OSC Baden-Baden e.V. 3 2780
4 GM Moiseenko Alexander 2646 Ashdod City Club 3 2758
5 GM Minasian Artashes 2571 Bank King Yerevan 3 2726
6 GM Cheparinov Ivan 2670 Linex Magic - Merida 3 2710
7 GM David Alberto 2536 Clichy Echecs 92 3 2695
8 IM Horvath Tamas 2419 Csuti - Hydrocomp 3 2579
9 IM Grinshpun Eduard 2418 Herzliya Chess Club 3 2468
10 GM Inarkiev Ernesto 2674 Tomsk-400 2 3 2593
Board 6
1 GM Anastasian Ashot 2571 Bank King Yerevan 3 3 2761
2 GM Hamdouchi Hichem 2576 Gros Xake Taldea 3 3 2713
3 GM Dreev Alexey 2607 Ural Sverdlovskaya 3 3 2335
4 FM Ben-Menachem Itzhak 2311 Herzliya Chess Club 3 3 2273
5 Sherifaj Pasho 0 "Apollonia" Chess Club Fier 3 3 2205
6 GM Harikrishna P 2668 OSC Baden-Baden e.V. 3 2744
7 GM Kogan Artur 2569 Ashdod City Club 3 2689
8 IM Perez Candelario Manuel 2525 Linex Magic - Merida 3 2607
9 Heimann Andreas 2350 Schachfreunde Reichenstein 3 2417
10 GM Baklan Vladimir 2639 Keystone 2 2 0
Board 7
1 GM Bologan Viktor 2657 Tomsk-400 3 3 2757
2 IM Berczes David 2430 Aquaprofit Nagykanisza 2 2 0
3 IM Colovic Aleksandar 2477 Alkaloid 2 2 0
4 GM Vysochin Spartak 2524 Keystone 2 2 0
5 GM Nielsen Peter Heine 2626 OSC Baden-Baden e.V. 2 3 2576
6 Gomez Gomez Francisco 2083 Cuna de Dragones Ajoblanco 2 3 2335
7 IM Meszaros Tamas 2442 Csuti - Hydrocomp 2 0
8 Silva Sebastain 2378 Clichy Echecs 92 1 1 0
9 GM Zaja Ivan 2467 Chess Club Zagreb 1 1 0
10 Bakker Sven 2244 Hamburger SK 1 2 0
Board 8
1 GM Smirnov Pavel 2636 Tomsk-400 3 2677
2 GM Schlosser Philipp 2579 OSC Baden-Baden e.V. 2 0
3 Sisatto Olli 2264 Opus Capita Tampere 3 2438
4 IM Argandona Rivero Inigo 2397 Gros Xake Taldea 1 1 0
5 GM Iljushin Alexei 2528 Economist Saratov 1 1 0
6 GM Jacimovic Dragoljub 2412 Alkaloid 1 1 0
7 GM Kantsler Boris 2509 Ashdod City Club 1 1 0
8 Rocius Marijonas 2192 Vilnius Chess-Bridge ''NSEL30'' 1 2 0
9 FM Csiszar Zoltan 2318 Csuti - Hydrocomp 0 1 0
10 Moore Robert 0 Nidum Liberals 0 1 0

Board standings women

No Ti Name Rtg Name Pts. Gms Perf
Board 1
1 GM Koneru Humpy 2606 Monte-Carlo 3 3 2665
2 GM Xu Yuhua 2517 AVS Krasnoturinsk 3 2705
3 GM Lahno Kateryna 2459 Southern Ural Cheliabinsk 3 2649
4 WGM Zhao Xue 2530 Economist Saratov 3 2512
5 WGM Zhukova Natalia 2452 SK T-Com Podgorica 2 3 2420
6 IM Korbut Ekaterina 2443 Finec St.Petersburg 2 3 2354
7 IM Gaponenko Inna 2440 Ladya Kazan 3 2334
8 IM Madl Ildiko 2381 SK Bihac - Capital Brokers 3 2299
9 WIM Bensdorp Marlies 2263 Utrecht 3 2243
10 GM Chiburdanidze Maia 2500 MIKA Yerevan 1 2 0
Board 2
1 IM Arakhamia-Grant Ketevan 2432 Interplast Tbilisi 3 2650
2 WGM Hou Yifan 2502 Southern Ural Cheliabinsk 3 2610
3 GM Cramling Pia 2531 Monte-Carlo 3 2603
4 IM Danielian Elina 2458 MIKA Yerevan 3 2521
5 WIM Yildiz Betul Cemre 2220 Turk Hava Yollari 2 3 2452
6 IM Cmilyte Viktorija 2464 Finec St.Petersburg 2 3 2395
7 IM Zaiatz Elena 2366 Ladya Kazan 2 3 2395
8 IM Maric Alisa 2408 SK T-Com Podgorica 2 3 2304
9 GM Stefanova Antoaneta 2463 AVS Krasnoturinsk 2 0
10 WIM Boric Elena 2279 SK Bihac - Capital Brokers 3 2258
Board 3
1 IM Kovalevskaya Ekaterina 2448 Southern Ural Cheliabinsk 3 3 2632
2 GM Zhu Chen 2531 Monte-Carlo 2 2 0
3 IM Khurtsidze Nino 2450 MIKA Yerevan 2 3 2270
4 WFM Khudaya Iryna 2111 BGU Minsk 2 3 2255
5 IM Vasilevich Irina 2383 Economist Saratov 2 3 2156
Board 4
1 IM Dzagnidze Nana 2416 Interplast Tbilisi 3 3 2631
2 IM Mkrtchian Lilit 2402 MIKA Yerevan 3 2367
3 WGM Muzychuk Anna 2469 AVS Krasnoturinsk 2 3 2416
4 WGM Shaidullina Sandugach 2296 Ladya Kazan 2 3 2096
5 WGM Benderac Ana 2328 SK T-Com Podgorica 2 0
Board 5
1 IM Lomineishvili Maia 2409 Interplast Tbilisi 3 3 2570
2 WGM Kovanova Baira 2346 Economist Saratov 2 2 0
3 IM Skripchenko Almira 2438 Monte-Carlo 2 2 0
4 WGM Sudakova Irina 2326 Finec St.Petersburg 2 2 0
5 WGM Pogonina Natalija 2462 AVS Krasnoturinsk 2 3 2377

Links

Videos provided by the TCF


Discussion and Feedback Join the public discussion or submit your feedback to the editors


Discuss

Rules for reader comments

 
 

Not registered yet? Register